Як світ реагує на військових КНДР на російсько-українській війні
Хоча сучасні війни мають тенденцію йти без офіційного оголошення, а прикриватися різного роду спеціальними операціями, потенційна участь 12 тис. північнокорейських військових на стороні росії у війни в Україні означає одне – Північна Корея воює з Україною.
путін на саміті БРІКС у Казані 24 жовтня не заперечував присутність військових КНДР на території росії, називаючи це «їхньою (з диктатором Кім Чен Ином. – The Page) справою».
Того ж дня Головне управління розвідки Міноборони України повідомило, що близько 12 тис. північнокорейських військовослужбовців, включно з 500 офіцерами і трьома генералами, уже перебувають в росії, а навчання відбувається на п'яти військових базах.
Появу корейців безпосередньо на фронті ще не побачили й західні розвідки, але підтверджують їхнє розташування в рф.
Тож на фоні звичних розмов про ескалацію The Page дослідив, як світ відреагував на появу військових Північної Кореї в росії та якою може бути відповідь на залучення корейців у війні проти України.
Як Північна Корея відправила своїх військових до рф
14 жовтня президент Володимир Зеленський після доповідей розвідок заявив, що Північна Корея фактично включилась у війну проти України. 23 жовтня вже міністр оборони США Ллойд Остін підтвердив дані, що корейських військових перекинули до росії. За словами спікера з нацбезпеки Джона Кірбі, відомо про як мінімум 3 тис. корейців, що проходять підготовку на Далекому Сході росії.
Проте передумови до відправлення своїх військових для Кім Чен Ина склалися раніше. 19 червня 2024-го володимир путін приїхав із візитом до Пхеньяна, столиці Північної Кореї, на зустріч із місцевим диктатором. Тоді сторони підписали «Договір про всеосяжне стратегічне партнерство між Росією і КНДР».
Потенційний новачок у клубі диктаторів путін і вже досвідчений диктатор Кім Чен Ин під час їхньої останньої зустрічі в середині червня 2024-го. Тоді вони 5 годин за закритими дверима вели переговори
Стаття 4 угоди передбачає, що «якщо одна зі сторін опиниться в стані війни через збройний напад однієї або декількох держав, інша сторона негайно надасть їй військову допомогу всіма наявними в неї засобами». Тобто цілком імовірний сценарій, де вже Північна Корея нападає на Південну, а росія воює на стороні КНДР.
На початку жовтня видання The Times із посиланням на джерела в розвідці заявляло, що близько половини снарядів, які росія використовує на війні, вироблені в КНДР.
Коментуючи появу військових Північної Кореї на території рф на саміті БРІКС, путін підкреслював, що обидві сторони «серйозно ставляться до домовленостей».
Також важливий той факт, що російсько-українська війна дала можливість КНДР частково вийти зі світової ізоляції. Якщо до цього країна трималася лише на допомозі Китаю, тепер вона стала важливим військовим партнером росії, від якої отримує не тільки паливо, продовольство та відносно сучасне устаткування, але й ядерні, ракетні, радарні технології.
Згідно з останньою заявою Володимира Зеленського від 28 жовтня, 3 тис. військових КНДР вже воюють в Україні, згодом їхня кількість може зрости до 12 тис.
Як Захід відреагував на військових КНДР в росії
Поки що єдиним реальним кроком в епопеї з корейцями стала зустріч НАТО з делегацією високого рівня з Південної Кореї 28 жовтня.
Після цього генсек НАТО Марк Рютте заявив, що може підтвердити знаходження військових КНДР вже на Курщині, вони готові до боїв з українцями. Проте жодної реакції від НАТО чи про її підготовку сказано нічого не було.
Наразі Білий дім, який відомий своєю політикою неескалації, жодним чином не окреслив це як «червону лінію». У випадку з чутками про можливу передачу Іраном балістичних ракет росії це, можливо, спрацювало. Принаймні тоді Вашингтон чітко окреслив, що на передачу ракет ЗСУ дозволять бити ATACMS та іншими далекобійними ракетами по території рф без обмежень. Хоча ЗМІ говорили, що іранські ракети вже на шляху до України, вони так і не були використані.
Єдиним голосом на підтримку впровадження червоних ліній став Майк Тернер, голова Комітету Палати представників з питань розвідки: «Якщо північнокорейські війська вторгнуться на суверенну територію України, Сполученим Штатам необхідно серйозно розглянути питання про прямі військові дії проти північнокорейських військ».
Проте республіканця Тернера, який є прихильником збільшення допомоги Україні та надання дозволу на використання далекобійних ракет без обмежень, не особливо слухає ані власні партія, ані Білий дім.
Цікавою є зустріч радника з нацбезпеки президента США Джейка Саллівана разом із своїми колегами з Японії та Південної Кореї 25 жовтня. Зустріч була запланована ще до появи новин про експедицію військових КНДР. Усі учасники обмежились «серйозною стурбованістю» щодо можливої участі Північної Кореї у війні.
Джейк Салліван (зліва), радник із нацбезпеки США, відомий своєю коцепцію сходинок ескалації, яку сповідує адміністрація Байдена, разом зі своїми колегами з Японії та Республіки Корея
Того ж вечора Джон Кірбі додав: «США та їхні союзники все ще намагаються з'ясувати більше про те, що планують зробити Північна Корея і росія». Також Вашингтон пообіцяв не створювати нових обмежень на західну зброю для ЗСУ, але нічого не сказав про зняття старих.
Тобто комунікація щодо запобігання введенню корейських військ в Україну йде або закритими каналами, або НАТО наразі не має плану, що робити, якщо КНДР приєднається до війни проти України.
Як на військових КНДР відреагували ЗМІ та Південна Корея
Financial Times вважає, що кінцевою метою КНДР при відправці військ буде заручитися зобов'язанням росії втрутитися на її боці у будь-який конфлікт на Корейському півострові, що кардинально змінить уявлення про те, як може розгортатися там війна.
Ситуацію з пересуванням військових КНДР територією росії активно висвітлюють медіа Японії та Південної Кореї, проте поки без глибокого аналізу ситуації. Проте президент останньої Юн Сук Йоль наголосив на нагальності вирішення проблеми цієї співпраці, оскільки Сеул розглядає її як можливість ще більше дестабілізувати регіон.
Також офіційний Сеул заявив: «Якщо буде перевищено певний поріг, ми можемо розглянути можливість надання наступального озброєння» Україні.
На фоні цього президент України провів розмову зі своїм колегою з Південної Кореї 29 жовтня.
На додачу існує й думка, що путін збирається «рубати хвіст частинами», тобто якщо США сьогодні проковтнуть кілька тисяч корейців на території росії, то завтра можна спробувати відправити їх на фронт, післязавтра – збільшити кількість солдатів.
Війна в Україні стає міжнародною
Як підкреслив військовий оглядач Девід Акс для видання The Telegraph: «Межу перетнуто, і війська третьої сторони незабаром будуть на місці. Інші країни з обох боків можуть наслідувати цей приклад: такі дії вже пропонували британські та французькі політики. Зараз це глобальна війна, потенційно світова війна».
Про «вихід війни за межі двох держав», тобто її інтернаціоналізацію, заявив і Володимир Зеленський.
Тому реальна поява військових КНДР на фронті означатиме одне – весь старий підхід так званих сходинок ескалації до російсько-української війни як конфлікту, що обмежений двома країнами, хоч і за підтримки інших держав, провалився. Але що це означає: нове вибудовування червоних ліній чи більш рішучі кроки від коаліції на чолі з США – відкрите питання.
Фотогалерея
Як світ реагує на військових КНДР на російсько-українській війні