Фонд державного майна України (ФДМУ) залишився без голови після того, як Рустем Умєров очолив Міністерство оборони 6 вересня 2023-го. Водночас перед фондом постав новий виклик – відновити велику приватизацію.
Місце голови ФДМУ пророчили Ользі Піщанській, успішній голові Антимонопольного комітету, яку звільнили 5 вересня. Але джерела говорять, що Піщанська відмовилася від посади. Це підтверджує і Ярослав Железняк у подкасті від
:
«Оля Піщанська сказала, що НАБУ ходить кругами навколо Фонду. Тому, напевно, це не добрі знаки, тому дякую», – передає слова Ольги Піщанської нардеп.
Перед ФДМУ стоїть завдання поновити велику приватизацію
Фонд держмайна вже підготував 5 лотів для великої приватизації, яка має відбутись у 2024 році. Але які саме, не зазначили. Можливо, це будуть:
- Одеський припортовий завод
- «Центренерго»
- «Обʼєднана гірничо-хімічна компанія»
- «Електроважмаш»
- «Сумихімпром»

На фото Рустем Умєров вже у якості Міністра оборони на «Рамштайні» 19 вересня. Головою ФДМУ він пропрацював рік
Сам тодішній очільник ФДМУ Рустем Умєров у колонці Forbes 28 серпня заявляв, що це можливі мільярди гривень до бюджету, нові робочі місця, податки і технології. Але він зазначав:
«Інвесторам потрібно запропонувати нові та водночас зрозумілі їм інвестиційні ідеї. Останні кілька місяців команда ФДМУ разом з українськими та іноземними експертами працює над створенням нових інвестиційних проєктів», – казав Рустем Умєров у серпні, адже просто продати об’єкт за вигідною ціною може бути недостатньо.
Чим займається ФДМУ без голови та чи впливає це на роботу Фонду
У коментарі в.о. ФДМУ Олександр Федоришин розповів, що Рустем Умєров, безумовно, був потужним тімлідом, тому його робота була успішною. На думку Федоришина, головні досягнення ФДМУ:
- Поновлення малої приватизації у вересні 2022 року, яка вже принесла державі 4 млрд грн.
- Роздержавлення «тихо занепадаючих» об’єктів.
- Попит на приватизацію створює ціну втричі більшу за стартову.
- Фонду вдалося консолідувати близько 65% держактивів (2300 об’єктів), з яких половина має бути продана через те, що вони фактично простоюють.
- Повернення великої приватизації наприкінці цього року або на початку 2024-го.
«Як бачите, Фонд має чіткий план. Робота не зупиняється і не гальмується. Всі розуміють свої завдання та відповідальність. За тиждень ми оприлюднимо ключові показники діяльності за 9 місяців 2023 року. Попередньо бачимо, що динаміка позитивна, і скидати оберти ми не плануємо. Певні коригування планів, звісно, відбуваються, але загальна стратегія Фонду поки незмінна», – каже пан Федоришин.

Олександр Федоришин, виконуючий обов'язки голови ФДМУ, у минулому заступник пана Умєрова
Чим зараз займається ФДМУ та що планує робити
Щодо майбутньої роботи Олександр ставить такі ж пріоритети, як і Рустем Умєров – насамперед створення Українського Суверенного Фонду (УСФ), який би займався розвитком стратегічних підприємств, що залишаться в державній власності.
«Загалом мова може йти про список із 90-100 компаній, які є національними та стануть регіональними лідерами, будуть генерувати суттєві прибутки для бюджету та зможуть залучати в економіку серйозні інвестиції», – зазначає Федоришин.
По-друге, з січня 2024 року має запрацювати прозорий ринок аукціонів з оренди державних сільгоспземель. Під цей проєкт Фондом створено Земельний банк, який має консолідувати більшість українських с/г земель для становлення ринкової рентової ціни.
По-третє, розробляється Інвестиційний Фонд нерухомості.
«Сьогодні в управлінні різних державних інституцій перебуває нерухомість загальною площею близько 8 млн кв. м. Використовується вона вкрай неефективно. Наше завдання змінити підходи та отримати додатковий канал надходжень в державний бюджет», – пояснює Олександр.
Яким має бути новий голова ФДМУ
На думку керуючого партнера Amrop Ukraine Віестурса Ліегіса, ФДМУ відіграватиме значну роль у постпереможному відновленні України. Увага значної кількості західних інвесторів буде прикута до ефективності та прозорості роботи Фонду.
«Ця вакансія очікує на харизматичного лідера, патріота та досвідченого корпоративного управлінця. А критерії корпоративного управління вимагають від кандидата високих професійних та етичних стандартів, уміння ефективно керувати активами та захищати інтереси власника, в даному випадку – держави. З огляду на такі вимоги зрозуміло, що знайти кандидата непросто», – каже пан Віестурс.
Держструктурам потрібно розвивати принцип корпоративного наступництва, щоб не було проблем із пошуком очільників
Також він наголошує на необхідності розвитку корпоративного наступництва (succession planning) у нашому держуправлінні як сталого фактору. Менеджерське наступництво, засноване на відповідних процедурах, може бути гарантією як швидкого пошуку нових керівників, так і стабільної роботи державних компаній та фондів у період зміни керівництва.

Зустріч ФДМУ із представниками японського бізнесу, вересень 2023-го
Цікаво, що про схоже говорять і джерела у владі: лава запасних виявляється вкрай вузькою. Але це можна зауважити і без джерел деінде, якщо зауважити, що голову ФДМУ шукають вже три тижні.
Але виконуючий обов’язки голови Фонду Олександр Федоришин у коментарі каже, що Умєров залишив по собі команду ефективних менеджерів, яка вдало працює й за відсутності офіційного голови та продовжує процеси Рустема.
Скільки має заробити ФДМУ в 2024 році від приватизації
Центр аналізу публічних фінансів та публічного управління Київської школи економіки в коментарі зазначає, що відповідно до Урядового проєкту бюджету на 2024 рік від приватизації державного майна до державного бюджету має надійти 4 млрд грн, що на 2 млрд грн, або на 33%, менше від запланованого на 2023 рік.
«Цікавим є те, що протягом січня-липня 2023 року в результаті відчуження об'єктів державної власності та орендної плати за таке майно до бюджету акумульовано 2,1 млрд грн, що становить лише 34,6% від запланованого», – зазначають у КШЕ в коментарі .
Повільне виконання плану приватизації у 2023 році найімовірніше і стало передумовою зменшення суми від приватизації, закладеної у плані бюджету-2024.
Плани приватизації насамперед політичні, тому зазвичай до кінця не виконуються
«Не секрет, що завжди плани з надходження від приватизації були більш політичними амбіціями, ніж реальними цифрами. Багато років Фонд виконував їх на рівні 12-15%. Чи зможе Фонд виконати план з наповнення бюджету в повному обсязі — це залежитиме від успішності великої приватизації. Зацікавленість є, але всі розуміють ризики, пов’язані з військовою агресією», – каже у коментарі
в.о. голови ФДМУ Олександр Федоришин.
Із коментарів пана Федоришина здається, що Фонд функціонує чудово й без офіційного голови, але факт того, що одразу кілька джерел кажуть про небажання людей очолювати ФДМУ, теж не можна відкидати. Тому якщо Фонд «зависне» у такому режимі, звісно, відкриття великої приватизації стане для нього лакмусовим папірцем. Чи нового голову все ж знайдуть?
МАЙНО РОСІЙСЬКИХ ОЛІГАРХІВ: як конфіскувати? Розповідає Фонд держмайна України (відео)
У жовтні Олександр Федоришин в інтерв'ю пояснив, чим посада голови ФДМУ відлякує потенційних кандидатів.
«Зі свого досвіду скажу, а я вже рік працюю у Фонді на різних посадах, що це робота дуже корупціогенна і небезпечна в плані репутаційному, особистісному, — підкреслив в.о. голови ФДМУ. — Бо ти заходиш у сферу інтересів багатьох людей, які все життя десь мали прив'язку до якихось державних бізнесів, які вони вважали для себе приватними. І коли ти щось змінюєш, безумовно, тебе критикують або створюють певні ризики чи загрози. До того ж є дуже багато викликів, тому не факт, що все вдасться реалізувати».