Facebook Pixel

Захід хоче від України виборів під час війни: навіщо та чому це навряд чи можливо

Захід хоче від України виборів під час війни?

Захід хоче від України виборів під час війни?

«Українська дилема демократії» – приблизно так багато світових ЗМІ називають проблему можливості проведення виборів в Україні в 2024 році.

Для Заходу це чудовий символ України як захисниці європейських, західних цінностей, однією з яких, безперечно, є демократія. Для України це вкрай комплексне питання, адже цілком ймовірно, що вибори, політичний процес похитнуть країну, можуть роз’єднати її.

Ба більше, справжнім викликом буде провести вибори, коли мільйон твоїх громадян воює та як мінімум 5-7 мільйонів за кордоном.

Тому The Page підготував для вас головні тези західних політиків і ЗМІ щодо виборів в Україні та пояснює, чому проведення виборів у нашій ситуації – це серйозний виклик.

«Провести вибори у воєнний час було б сміливим і важливим рішенням» – сенатор Грем

На фото Ліндсі Грем. Фото: Getty Images

На фото Ліндсі Грем. Фото: Getty Images

Саме з цієї заяви сенатора США від Південної Кароліни Ліндсі Грема 28 серпня почалися серйозні розмови про проведення виборів 2024 року під час війни в західних медіа.

До цього голова ПАРЄ Тіні Кокс піднімав питання виборів в Україні ще в травні цього року, але тоді його слова «почати готуватися до них (виборів) якомога швидше» не викликали особливого ажіотажу.

До цього наші медіа пояснювали, чому вибори неможливі під час воєнного стану як юридично, так і практично:

  • 19 стаття ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» забороняє проведення в умовах воєнного стану загальнодержавних виборів
  • Держава навряд чи зможе забезпечити безпеку виборців та спостерігачів за умови масованих ракетних атак
  • Як забезпечити адекватний доступ до виборів військовим і біженцям за кордоном
  • Звідки взяти гроші на проведення виборів, коли Україна не може покрити власні витрати держбюджету
  • Як дати можливість голосувати жителям окупованих територій, яких наразі близько 20% від всієї України

Відповідь Володимира Зеленського на можливі вибори

В інтерв’ю Наталі Мосейчук президент зазначив, що для проведення виборів у 2024 році потрібні зміни до законодавства та фінансування Заходу. На його думку, потрібно близько $5 млрд, а «проводити вибори в кредит я не буду, забирати гроші від зброї і давати їх на вибори теж не буду», тому якщо Захід реально рветься провести вибори під час війни, хай він їх профінансує.

Головний ризик виборів – забезпечення безпеки громадян

На Ялтинській конференції (YES) 8 вересня 2023-го Володимир Зеленський додав:

«Ми готові до організації виборів. Це не питання демократії. Це питання безпеки», – обережно сказав президент, можливо, натякаючи на те, що поки питання безпеки в Україні не буде вирішене, навряд чи вдасться провести вибори.

На Заході Володимир Зеленський став фактичном своїм, його гідність відзначають як колеги, так і ЗМІ. Єдиним хто додумався закинути звинувачення Зеленському в «диктатурі» був одіозний Такер Карлсон. Фото: Офіс президента

На Заході Володимир Зеленський став фактичном своїм, його гідність відзначають як колеги, так і ЗМІ. Єдиним хто додумався закинути звинувачення Зеленському в «диктатурі» був одіозний Такер Карлсон. Фото: Офіс президента

Схожу позицію висловлює й Atlantic Council у своїй аналітиці, але вже із західного боку:

Quote«Україна повинна провести наступні вибори в той час, коли країна зможе гарантувати безпеку та демократичні стандарти цих виборів. Хоча це неможливо гарантувати під час нинішньої тотальної війни, Україна може підтвердити свою глибоку відданість демократії, негайно перезапустивши процес реформування виборчої системи», – каже Атлантична рада.

Ба більше, вона зазначає, що прихильність України до демократії не підлягає сумніву та згадує Помаранчеву революцію і Революцію гідності як підтвердження цьому.

Чому для США та Європи так важливо провести вибори попри війну

Якщо говорити про дилему виборів під час війни, то вона виглядає приблизно так:

  • З одного боку, Україна не може відкинути ідею проведення виборів, адже цим рухом вона відверне від себе багацько західних політиків і дасть матеріал для російської пропаганди та антиукраїнської риторики в США та Європі.
  • З іншого – проведення виборів виглядає майже неможливим через перераховані вище проблеми. Хто реально гарантуватиме безпеку виборців, навіть за умови відміни воєнного стану на час голосування чи зміни Конституції? НАТО, яке не закрило українське небо?
Quote«Мені дуже приємно чути, що президент Зеленський відкрив двері для проведення виборів в Україні у 2024 році. Я не можу придумати кращого символу для України, ніж проведення вільних і чесних виборів під час війни. Вибори будуть розглядатися не лише як акт непокори російському вторгненню, але й як прийняття демократії та свободи», – сказав сенатор Грем після зустрічі з Володимиром Зеленським і відвіданням Києва 28 серпня.

Для союзників вибори – символ, для нас набір реальних ризиків

Також Грем зазначив, що не може придумати кращого символу для України, ніж проведення вільних і чесних виборів під час війни. Позицію сенатора поділяють більшість як закордонних, так і українських спікерів, які виступають за вибори попри війну. Демократичний процес має йти – кажуть вони.

Але якщо для американців, а саме вони насамперед говорять про потребу виборів, та європейців це гарний знак, який можна продати місцевій аудиторії, що теж важливо, показавши що Україна демократична країна, яка справді є частиною Заходу… То для України це набір реальних ризиків безпеки та вкрай непростих потреб: зміна Конституції чи припинення воєнного стану на кілька місяців.

А якщо ви припините воєнний стан, як ви виправдаєте закриті кордони для чоловіків, чи це буде кілька місяців, коли можна буде легально «втекти»?

Вибори до Верховної Ради України мали пройти в жовтні 2023 року, якщо б не було війни. Фото: сайт ВРУ

Вибори до Верховної Ради України мали пройти в жовтні 2023 року, якщо б не було війни. Фото: сайт ВРУ

Як потенційні вибори бачать Вашингтон і світові медіа

За словами The Washington Post (офіційних заяв Білого дому на цю тему ми не маємо), високопосадовці адміністрації Байдена кажуть, що Україна має сама вирішувати, коли проводити вибори.

Високопоставлений американський чиновник сказав WP, що адміністрація Байдена з розумінням ставиться до численних логістичних перешкод для проведення виборів у воєнний час.

«Ми не підштовхуємо їх до проведення виборів», — сказав він.

Схожі заяви ми бачимо і в інших світових медіа. Вони напрочуд зважено пишуть, що проведення виборів під час такої війни є вкрай нереалістичним сценарієм через ризики, згадані вище.

Також важливо згадати, що остання настільки руйнівна війна в Європі була Друга світова. Ані під час Першої світової, ані під час Другої Британія не проводила вибори, попри свою демократичність. Інші європейські країни були окуповані. При цьому Британія постійно бомбардувалась Третім Рейхом, але не була окупованою взагалі, на відміну від України.

Тому цілком вірогідно, що дилема виборів продовжуватиметься, адже відмовитись від ідеї неможна, як і реально її втілити буде важко. Більше того, такий ажіотаж у ЗМІ стався через кілька заяв ненайвищих посадовців, але ми не бачимо того, щоб лідери європейських країн наполягали на виборах в 2024 році, принаймні поки.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉