30 березня депутати Верховної Ради призначили позачергові вибори харківського міського голови на 31 жовтня 2021 року. Постанову підтримали 249 народних депутатів.
Причина виборів — дострокове припинення повноважень мера Харкова Геннадія Кернеса у зв'язку з раптовою кончиною через його хворобу.
Призначення виборів відкрило можливості для початку змагального процесу за крісло градоначальника. У ЗМІ та соціальних мережах уже публікувалися кілька соціологічних опитувань.
За даними соціологічного опитування, опублікованого компанією «Оперативна соціологія» 25 березня, потенційні кандидати в мери Харкова мають наступний рейтинг:
- Ігор Терехов — 20,7%;
- Михайло Добкін — 18,7%;
- Юлія Світлична — 11,5%;
- Сергій Жадан — 6,6%;
- Євген Мураєв — 4,6%;
- Олександр Фельдман — 4,3% та інші;
- Не визначилися («важко відповісти») — 27,4%.
Є й інша соціологія, опублікована «Українською соціологічною платформою» 31 березня. За її даними, потенційні кандидати мають наступний рейтинг:
- Михайло Добкін — 35,0%;
- Ігор Терехов — 29,3%;
- Юлія Світлична — 11,2%;
- Олександр Фельдман — 9,15%;
- Ігор Черняк — 2,0% та інші;
- Інший кандидат — 1,45%;
- Не визначилися («не можу відповісти») — 8,15%.
Для розуміння електоральної картини Харкова варто розглянути позиції ключових гравців, які присутні в соціології та боротимуться за голоси мешканців першої столиці.
Ігор Терехов
У грудні 2020 року рішенням сесії Харківської міської ради Ігор Терехов став секретарем міськради та виконуючим обов'язки міського голови. У 2015-2020 роках він працював першим заступником мера Геннадія Кернеса.
У Терехова є вагомі стартові позиції. По-перше, це вплив найбільшої фракції в міськраді — «Блок Кернеса — Успішний Харків» на політичні розклади. Власне, від цієї партії балотувався сам Терехов, а депутати безпосередньо продовжують працювати з виборцями з локальних питань. Результати партії на місцевих виборах частково конвертувалися і в особистий рейтинг Ігоря Терехова.
По-друге, у нього вже є публічна та непублічна підтримка харківських бізнес-еліт. В інтерв'ю «Українській правді» соратник покійного Геннадія Кернеса Павло Фукс заявив, що підтримуватиме Терехова, «як зможе». За його словами, він довго працював із Кернесом і може впровадити ті інфраструктурні проєкти, які важливі харків'янам.
До слова, бізнесмен Олександр Ярославський, підтримку якого не спростував Павло Фукс в інтерв'ю, зараз розвиває спільні проєкти з адміністрацією Терехова — будівництво нових трамваїв і підтримка футбольного клубу «Металіст».
Також Ігоря Терехова пов'язують з міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим. У 2010-2015 роках Терехов був заступником Авакова, коли той очолював Харківську обласну держадміністрацію. У березні видання The Babel запитало Терехова в інтерв'ю про зв'язок з Арсеном Аваковим, на що отримало відповідь:
«Чому хтось вважає, що я людина Авакова, а не Кернеса? Я 10 років із Кернесом пропрацював пліч-о-пліч, ми були в тих ситуаціях, з яких обидва могли не вийти. Обидва!».

«Наразі позиції Ігоря Терехова видаються досить перспективними в контексті майбутньої виборчої гонки в Харкові.
Цей претендент на пост мера Харкова має широку мережу інкорпорування в систему політико-фінансових груп регіону, що дає йому можливість досягти консенсусу з основними гравцями на локальному політичному полі.
Ігор Терехов — досвідчений апаратник, який останні кілька років значною мірою забезпечував роботу Харківської міської адміністрації. Його роль в політико-управлінських процесах міста — досить велика. Він має сильні позиції в рамках партпроєкта «Блок Кернеса — Успішний Харків» і частково залишається формальним правонаступником цього політичного бренду.
Остаточним вердиктом для можливої перемоги стане підтримка його кандидатури з «центру». А ось тут є ряд нюансів. Наприклад, із ким саме з загальнонаціональних груп впливу виконуючий обов'язки голови Харкова досягне домовленості».
Остаточним вердиктом для можливої перемоги Терехова стане підтримка його кандидатури з «центру».
Михайло Добкін
Михайло Добкін — політик, який аналогічно, як і Терехов, має високий рейтинг серед харків'ян. Однією з його сильних сторін, практично «козирем», є висока і точна впізнаваність. У січневому інтерв'ю з Наталею Влащенко він заявив:
«У мене найвища впізнаваність у місті за опитуваннями. Це і буде одним із моїх виборчих ресурсів».
З березня 2006 року по березень 2010 року Михайло Добкін був мером Харкова. У березні 2010-го указом президента України Віктора Януковича був призначений головою Харківської обласної державної адміністрації. Добкін був кандидатом в президенти України в 2014 році, депутатом Верховної Ради в 2014-2019 роках.
Також Михайло Добкін балотувався в мери Харкова восени 2020 року «для підстраховки Кернеса, поки він не повернеться», але зняв свою кандидатуру після розмови з Павлом Фуксом. Кернес оцінив це як «недружній жест і спробу використати чужий політичний капітал» у своєму першому публічному коментарі після від'їзду до німецької клініки.
У Михайла Добкіна немає проблем із медіаресурсом, адже він частий гість рейтингових інформаційних телеканалів — «Україна 24» і «НАШ». Також він активно використовує соціальні мережі для спілкування зі своїми передплатниками та потенційними виборцями.
5 квітня 2021 року стало відомо, що на вулицях міста пішла роздача газети «Час Добкіна», про що заявили журналісти і сам Михайло Добкін в Instagram.

«Роздача газети «Время Добкина» носить ознаки дочасної агітації, оскільки в газеті йдеться про вибори та наводиться соціальне опитування. Проте така дочасна агітація – не є порушенням законодавства тому що виборчий процес ще не почався, та немає зареєстрованих кандидатів.
Матеріали, що носять ознаки дочасної агітації, спостерігаються і у пана Ігоря Терехова. У місті розвішувалися білборди з привітаннями до 8 Березня, також роздається партійна газета, що присвячена його діяльності.
Я думаю, що під час Великодня нас очікують масові привітання від цих двох потенційних кандидатів. Роздача пасочок, білборд-привітання тощо. Зараз це не є порушенням законодавства через відсутність виборчого процесу, але під час виборів може характеризуватися як підкуп виборців.
Майбутні вибори в Харкові, як і будь-які інші вибори, можуть бути непередбачуваними. Два найрейтинговіших кандидати намагатимуться перемогти щосили. Як це відбуватиметься, ми скоро зможемо побачити».
Два найрейтинговіші кандидати в Харкові намагатимуться перемогти щосили.
Юлія Світлична
Юлія Світлична — досвідчений гравець на харківській політичній арені. З жовтня 2016 по жовтень 2019 рр. вона працювала головою Харківської обласної державної адміністрації, безпосередньо впливаючи на політику в регіоні.
З виконавчої в законодавчу владу вона перейшла, коли виграла довибори до Верховної Ради у окрузі №179 у березні 2020 року, набравши рекордний відсоток проходження в Раду — 77,54%.
На місцевих виборах 2020 року вона створила свою партію «Блок Світлічної Разом!». Очоливши список до Харківської міськради, завела іменний партпроєкт в органи місцевого самоврядування. Партія представлена як в Харківській обласній раді, так і в міськраді Харкова.
Олександр Фельдман
Олександр Фельдман, депутат п'ятьох скликань Верховної Ради (зокрема і нинішнього), вже заявив про свою участь у виборах мера в жовтні. У березні для BBC.Ukraine він підтвердив свою участь і заявив, що «цього разу буде ще важче. Тому що буде набагато більше кандидатів».
Восени минулого року Олександр Фельдман зайняв друге місце (14,32%) на виборах мера Харкова. Рейтинг Фельдмана дозволяє йому сідати за стіл переговорів з підтримки того чи іншого кандидата, тим самим зіграти так звану «золоту акцію».
У медіапросторі Олександр Фельдман схвально відгукувався про Михайла Добкіна:
«По-справжньому з Кернесом працював Добкін, він знає місто Харків набагато краще, ніж я або Терехов».
Проте, балотуючись, Фельдман гратиме на різних електоральних полях, а підтримка певного кандидата залишається його особистим вибором.

«Вибори в Харкові – головна політична подія цього року. Кандидати будуть по-різному себе позиціонувати.
Як ми бачимо, Михайло Добкін повторює свій політичний шлях минулих років. Він сподівався стати політиком національного рівня після депутатства у 2019 році, але кандидатом у президенти так і не став.
Суб’єктивізація Добкіна на національному рівні може бути на прикладі Андрія Садового, який, маючи найвищий рейтинг у Львові, намагався увійти до вищої політичної гри.
Ігор Терехов намагатиметься заручитися підтримкою київських політичних еліт, а у виборчій кампанії використовувати образ «наступника Геннадія Кернеса».
Хоча зриви засідань у міській раді й активізація його конкурентів вказують на те, що для нього це не буде так просто. Тим більше, незважаючи на жорсткість і брутальність Терехова, стати «другим Кернесом» – складне завдання.
Юлія Світлична використовуватиме середній образ між Ангелою Меркель, Юлією Тимошенко і Джасиндою Ардерн. При цьому її атакуватимуть медіа, пов’язані з Петром Порошенком, за те, що вона відійшла від цієї політичної сили. Хоча політичні групи, які фінансують її виборчу кампанію, розуміють, що участь у виборах і навіть програш будуть вигідними.
Після виборів особистий рейтинг Світличної дозволить їй стати потенційною кандидаткою у президенти, або потенційною прем’єркою чи віцепрем’єркою за певних політичних розкладів.
Електорат у Харкові, найімовірніше, розподілиться на три групи. Перша група – виборці покійного Геннадія Кернеса, друга – «незадоволені», третя – ніша тих, хто створить попит на себе як особистість. Як показали попередні вибори в Харкові, на локальному рівні є запит на «кандидата сильної руки».
На локальному рівні у Харкові є запит на «кандидата сильної руки».
Основні характеристики кампанії
Виборча кампанія мера Харкова стане насамперед зіткненням іміджевих образів і протистоянням політтехнологічних стратегій. Найімовірніше, харків'яни проголосують за того кандидата, який зможе обґрунтувати свою концептуальну спадкоємність справ, розпочатих Геннадієм Кернесом. При цьому кандидату на пост мера буде важливо показати і реальні справи, які зможуть оцінити жителі, починаючи від міських проєктів до локальних ініціатив і живого спілкування у дворах.
Вибори в великому місті характеризуються і високим ступенем діджіталізаціі. Ставка на соціальні мережі — Facebook, Telegram, Instagram — може стати вагомим доповненням до роботи класичних медіа та зовнішньої реклами.
Виходячи з низки останніх соціологічних досліджень, трійка лідерів електоральних симпатій — Ігор Терехов, Михайло Добкін і Юлія Світлична, являє собою досить складну, нестабільну та ситуативну комбінацію можливих варіантів остаточних результатів виборів в Харкові.