Facebook Pixel

Противник ринку та друг диктатора: що відомо про нового російського міністра оборони Бєлоусова

Що відомо про нового російського міністра оборони Бєлоусова

Що відомо про нового російського міністра оборони Бєлоусова

У росії зняли з посади міністра оборони Сергія Шойгу. Його місце після формального затвердження в Раді Федерації посяде Андрій Бєлоусов — колишній віцепрем'єр з економічних питань, кандидатуру якого запропонував путін.

The Page розповідає, що відомо про нового міністра оборони рф і як його призначення може вплинути на хід війни в Україні.

Хто такий Бєлоусов: економіст і друг путіна

QuoteАндрію Бєлоусову 65 років, він має ступінь доктора економічних наук і був науковим керівником нинішньої глави Центробанку росії Ельвіри Набіулліної, хоча їхні погляди на економіку є діаметрально протилежними.

Його батько Рем Бєлоусов — відомий радянський економіст — брав участь у підготовці «косигінської реформи» 1965 року, яка мала на меті надати поштовх економічному розвитку СРСР, але не була успішною. У 90-х Бєлоусов-молодший почав будувати кар’єру за протореним батьком шляхом, працював у різних інституціях від Академії наук до економічних центрів.

З 2013 року Бєлоусов потрапив до адміністрації путіна та став його економічним радником. Тоді західна преса писала, що усі папери та економічні пропозиції, що надходили президенту, замикалися на ньому.

Чим новий міністр оборони рф Бєлоусов відзначився до призначення

З 2020 року Бєлоусов — перший заступник голови уряду рф. На цій посаді він активно працював над національними технічними ініціативами:

  • розвиток індустрії дронів;
  • напрямок цифрової економіки;
  • автор програми розвитку економіки рф, яка зараз реалізується;
  • був куратором майже всіх високотехнологічних проєктів російської влади.

Якість виконання цих проєктів оцінюється по-різному.

Андрій Бєлоусов на фото. Ворога треба знати в обличчя

Андрій Бєлоусов на фото. Ворога треба знати в обличчя

Останніми роками Бєлоусов особливо активно займався пошуком і вилученням надприбутків у експортерів. Влітку 2018 року він запропонував вилучити понад 500 млрд рублів надприбутків за 2017 рік у 14 металургійних і нафтохімічних компаній («список Бєлоусова») для виконання цілей, які поставив путін.

QuoteУ 2023 році Бєлоусов домігся від великих компаній разового внеску до бюджету в розмірі 300 млрд рублів за рахунок «надприбутків» 2022 року. Також він планував підвищити податок на прибуток із 20% до 25%, а до цього вже підвищив ПДВ з 18% до 20%.

Погляди Андрія Бєлоусова на економіку

Бєлоусов – прихильник кейнсіанської економічної теорії, яка обстоює активну участь держави в економічних процесах. Більше того, він не раз заявляв про свою прихильність до протекціонізму, жорсткого втручання держави в економіку та потребу виробляти все можливе в росії.

Наприклад, рік тому він скаржився путіну, що майже 100% двигунів дронів росія закуповує за кордоном і це потрібно змінювати. Але чи може країна-агресор виробляти якісні двигуни — окреме питання.

Як призначення Бєлоусова міністром оборони може вплинути на війну в Україні

Військові витрати рф у бюджеті на 2024 рік становлять понад 13 трлн рублів (приблизно $142 млрд) — це майже 40% усіх видатків федерального бюджету країни і приблизно 7,6% ВВП (якщо виходити з оцінки його обсягу за підсумками 2023 року). А от проблема корупції російського міністерства оборони нещодавно стала неабияким скандалом на болотах. Саме через нього нещодавно кілька заступників Шойгу отримали звинувачення.

Колишній заступник Шойгу Тімур Іванов, якого взяли за особливо великою взяткою, за словами місцевого слідства.

Колишній заступник Шойгу Тімур Іванов, якого взяли за особливо великою взяткою, за словами місцевого слідства.

Quote«Він абсолютно не корумпований. І це буде дуже відрізнятися від того, що ми маємо зараз в міністерстві оборони. Шойгу і всі навколо нього були дуже комерційними хлопцями», — сказала Financial Times людина, яка знає путіна і Бєлоусова десятиліттями.

Західні джерела охрещують нового міністра технократом, який покликаний не вести армію у бій, а налагодити її логістику, постачання, ВПК. Тобто кремль хоче, щоб Бєлоусов інтегрував і впорядкував МО і галузі, пов'язані з армією рф, в рамках більш широкої внутрішньої економічної політики, впровадив так званий повноцінний перехід на військові рейки.

Quote«Це свідчить, що путін серйозно стурбований рівнем корупції і нецільовим використанням коштів у російській армії, конфліктами між військовими і російським МО, а також сприймає як неефективне російське міноборони в цілому», — пишуть в Інституті вивчення війни з посиланням на російських інсайдерів.

Любов до радянського союзу та корупція

Російські «опозиційні» ЗМІ активно друкують вислови про любов до СРСР і «соціальної справедливості» брата Бєлоусова, також економіста, який виступає на шоу пропагандиста Соловйова. Схоже, що і новий міністр ностальгує за радянською системою.

QuoteГоловні наукові праці Бєлоусова торкалися саме проблем радянської економіки часів Перебудови, Індустріалізації часів Сталіна та інших аспектів, що пов’язані з СРСР.

Також зазначається, що син Бєлоусова з 2015 року заробляє шляхом консалтингу державних підприємств «Росатом» та «Ростех». У 2023 році прибуток компанії різко зріс у майже 20 разів із 23 млрд рублів у 2022-му до 500 млрд минулого року. Поки що Бєлоусов на корупції спійманий не був.

Цікаво, що російські Z-блогери в унісон повторюють мантру про те, що Бєлоусов проведе аудит і структурує видатки МО. Вони сподіваються, що саме він — та людина, яка подолає корупцію в армії.

Але чи змінить Андрій Бєлоусов щось реально в російському МО, ніхто із західних аналітиків поки не береться передбачати. Надто довго будувалася корупційна система, яку буде нелегко зламати.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉