Facebook Pixel

Бізнес-барометр. Хто б'є по рейтингу Володимира Зеленського 8 — 14 березня

Хто впливає на рейтинг президента Володимира Зеленського. Інфографіка: The Page

Хто впливає на рейтинг президента Володимира Зеленського. Інфографіка: The Page

На початку кожного тижня The Page традиційно публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.

Ми проаналізували такі теми, які вплинуть на рейтинг Зеленського:

  • в Україні вирішили націоналізувати підприємство «Мотор Січ»;
  • перша заступниця голови Національного банку Катерина Рожкова звинуватила регулятора в цензурі;
  • Кабінет міністрів поновив програму підтримки садівництва, виноградарства та хмелярства.

Хто і як впливав на рейтинг президента з 8 до 14 березня

Олексій Данілов
Негативно
Олексій Данілов
секретар РНБО

Уряд України ухвалив рішення про повернення підприємства «Мотор Січ» у державну власність. Проводити націоналізацію найбільшого українського виробника двигунів для авіації та крилатих ракет будуть у законний і конституційний спосіб.

За словами секретаря Ради національної безпеки та оборони Олексія Данилова, питання щодо кожного підприємства оборонно-промислового комплексу, яке опинилося в приватній власності, буде розглянуто окремо. Якщо вони є стратегічно важливими, то Україна націоналізуватиме їх у законний спосіб, повертаючи інвесторам компенсацію. За словами Данилова, це робиться для нацбезпеки країни.

Щодо «Мотор Січі», то він уточнив, що компенсацію отримають лише ті, хто офіційно інвестував в Україну через українські банки, а не офшорні компанії.

Китайська сторона звинуватила Україну в порушенні прав інвесторів і заявила, що має намір відсудити підприємство. «Націоналізація тільки допоможе китайським інвесторам виграти міжнародний інвестиційний арбітраж і відшкодувати всі завдані збитки», — заявив китайський акціонер компанії, власник Skyrizon Ван Цзин (у січні 2021 року Зеленський підписав рішення РНБО про введення санкцій проти нього, заявивши, що не дозволить Китаю або іншій державі викупити пакет акцій «Мотор Січі»).

Нагадаємо, що 2016 року розпочалося укладання угоди з продажу понад 50% акцій підприємства «Мотор Січ» китайським компаніям Skyrizon і Xinwei Technology, але його й досі не завершили — Антимонопольний комітет не погодив перехід підприємства під контроль китайських компаній.

The Page
Коментар The Page

Таке рішення негативно вплине на інвестиційний клімат, адже Китай має намір захищати своїх інвесторів і насторожено дивитиметься на співпрацю з Україною. Ба більше, директор економічних програм Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін в інтерв'ю «Деловой столице» заявив, що спроба забрати власність створить прецедент, який у майбутньому зупинятиме інших інвесторів, які хотіли б взяти участь у приватизації в Україні, тому таке рішення негативно вплине на рейтинг глави держави.

Кирило Шевченко
Негативно
Кирило Шевченко
голова Національного банку України

Департамент комунікацій Національного банку (НБУ) заборонив публікувати в оригінальному вигляді інтерв'ю першої заступниці голови регулятора Катерини Рожкової для видання НВ. Як вона написала на своїй сторінці у Facebook, через кілька годин після інтерв'ю глава Нацбанку Кирило Шевченко видав указ, яким заборонив Рожковій коментувати деякі теми. Йдеться про внутрішню ситуацію в НБУ, кадрову політику, співпрацю з МВФ, націоналізацію Приватбанку.

«Це черговий приклад цензури в НБУ, яка з'явилася в серпні 2020 року після зміни керівництва та низки кадрових змін у ключових департаментах», — заявила Рожкова, додавши, що члени правління НБУ отримували догани за надання коментарів.

The Page
Коментар The Page

Цензура будь-якого роду в Україні, особливо в держорганах, негативно сприймається суспільством і, відповідно, погано впливає на рейтинг президента.

Ігор Петрашко
Позитивно
Ігор Петрашко
ексміністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України

Уряд змінив порядок надання держпідтримки, що призначена для розвитку садівництва, виноградарства та хмелярства. Ухвалене рішення, за словами міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, удосконалює механізм спрямування коштів і оновлює процедуру подання документів для отримання компенсації. Так, 2021 року програма передбачає появу щонайменше 1,5 тис. га нових насаджень, 0,5 тис. га побудованих шпалер і організацію крапельного зрошення на 1,4 тис. га.

Програмою також передбачено компенсацію витрат на придбання посадкового матеріалу (до 80%), спорудження шпалер і встановлення систем крапельного зрошення (до 50%), будівництво та реконструкцію холодильників і цехів переробки (до 50%), придбання технологічних ліній для оброблення та перероблення продукції (до 50%), придбання техніки, механізмів і устаткування (до 30%).

The Page
Коментар The Page

Це позитивно вплине на рейтинг глави держави, оскільки допомагає українським сільгоспвиробникам у сфері садівництва, виноградарства та хмелярства. Так, кожен із них може отримати фінансову підтримку в розмірі до 60 млн грн, а також розраховувати на часткову компенсацію збитків, яких вони зазнали у 2019-2020 роках.

Коментарі

AGRO UKRAINE SUMMIT 2025: оголошено перших 60 спікерів!

інформаційна підтримка