Facebook Pixel

Бізнес-барометр. Хто б'є по рейтингу Володимира Зеленського 22 — 28 лютого

barometer-54.jpg

На початку кожного тижня The Page традиційно публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.

Ми проаналізували такі теми, які вплинуть на рейтинг Зеленського:

  • ув'язнення Сергія Стерненка на 7,3 року та протести українців проти цього рішення;
  • початок кампанії з вакцинації в Україні;
  • відновлення Верховною Радою повноважень виконувачів обов’язків міністрів і проведення конкурсів на посади в держслужбі;
  • реалізація проєкту залізничної мережі європейського формату в Україні.

Хто і як впливав на рейтинг президента з 22 до 28 лютого

Сергій Кічмаренко
Негативно
Сергій Кічмаренко
Голова Приморського райсуду Одеси

Минулого тижня Приморський райсуд Одеси засудив блогера, активіста, колишнього лідера «Правого сектору» Сергія Стерненка до 7,3 року ув’язнення з конфіскацією половини майна. Його визнали винним у викраденні та катуванні керівника одеського відділення проросійської партії «Родіна» Сергія Щербича у квітні 2015 року, а також у незаконному зберіганні зброї – травматичного пістолета. Напали на Щербича нібито два чоловіки в масках, одним із яких був Стерненко, а іншим — його соратник Руслан Демчук.

Сам Стерненко заявив, що не проситиме про амністію, але подасть апеляцію на вирок, адже не визнає своєї вини й упевнений, що за цим стоять такі персони, як-от Володимир Зеленський, Ірина Венедіктова, Олег Татаров і Геннадій Труханов.

The Page
Коментар The Page

Це рішення негативно відіб'ється на рейтингу президента Володимира Зеленського, адже одразу після оголошення вироку в Україні почалися масові протести, під час яких мітингувальники вимагали звільнити Стерненка та всіх політв'язнів. Протести відбувалися в багатьох українських містах, зокрема, у Львові, Харкові, Одесі, Івано-Франківську, Вінниці, але наймасштабнішими вони були в Києві. Так, дві тисячі людей вийшли до Офісу президента, вигукуючи гасла: «Ганьба», «Аваков — чорт», «Стерненку — волю», «Зелю у відставку» тощо. Між мітингувальниками та поліцією сталися сутички, силовики почали затримувати людей і застосовувати сльозогінний газ. Акції протесту продовжилися у вихідні дні.

Водночас таке рішення негативно сприйняло не лише населення — на нього відреагували й декілька депутатів від «Слуги народу», які вимагали публічного та прозорого процесу. А глава експертної групи з внутрішньої та гуманітарної політики в Офісі президента Сергій Кошман взагалі звільнився, заявивши, що вирок не збігається з його позицією, і він братиме участь у протестах.

На рейтинг глави держави негативно вплинуть також заяви про загрозу життю та здоров’ю Стерненка в разі, якщо його залишать в Одеському СІЗО, адже ввечері після оголошення вироку адвокати взагалі не знали, де їхній підзахисний, і не могли з ним зв’язатися. 

Максим Степанов
Позитивно
Максим Степанов
міністр охорони здоров'я

В Україні 24 лютого нарешті зробили перше щеплення проти коронавірусу (в Черкасах) препаратом CoviShield. У Києві вакцинація почалася наступного дня. Станом на ранок 1 березня було зроблено понад 3 тисячі щеплень першою дозою. Побічні реакції були незначними.

Водночас, за словами міністра охорони здоров’я Максима Степанова, Україна візьме участь у клінічних дослідженнях вакцини у вигляді назального спрею або крапель — Bharat Biotech.

The Page
Коментар The Page

Попри те, що через відсутність вакцини в Україні вакцинація почалася не 15 лютого, а 24-го, це позитивно вплине на рейтинг глави держави, адже, згідно з планом Кабінету міністрів, до кінця року вакцину безоплатно отримають приблизно 14 млн українців. Щодо вакцини Bharat Biotech, то в разі її ефективності участь країни в клінічних випробуваннях надасть їй пріоритетний доступ до препарату.

Дмитро Разумков
Позитивно
Дмитро Разумков
ексголова Верховної Ради України

Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 4531 щодо поновлення проведення конкурсів на посади в держслужбі, які припинилися через карантин, і про відновлення повноважень виконувачів обов'язки міністрів, зокрема виконувача обов'язки міністра енергетики Юрія Вітренка, з пропозиціями президента Володимира Зеленського.

Із закону, зокрема, виключили норму про обмеження будь-яких повноважень заступника міністра, якщо посада міністра є вакантною. Тим самим президент повернув усі повноваження виконувачам обов'язки міністрів. У документі з пропозиціями Зеленського йдеться: якщо Рада довго не ухвалюватиме рішення про призначення міністра, то це призведе до паралічу діяльності відповідного центрального органу виконавчої влади щодо формування та реалізації державної політики в певній сфері.

The Page
Коментар The Page

Це позитивно відіб’ється на рейтингу глави держави, адже ухвалення закону розблокує роботу Міненерго, зокрема дозволить виплатити зарплати працівникам усієї енергетичної галузі, оскільки 50 тис. людей не мали підписаних бюджетних програм, і отримати інші переваги, адже Вітренко отримав право підпису. 

Владислав Криклій
Позитивно
Владислав Криклій
міністр інфраструктури

Міністерство інфраструктури 2021 року планує почати працювати над реалізацією проєкту залізничної мережі європейського формату, середня швидкість руху потягів якою складе 250 км/год і вище. Насамперед розвиватимуть євроколію на ділянці Київ — Львів — кордон із Європейським Союзом.

Водночас південнокорейська компанія Hyundai виділить $2 млн грантових коштів на розроблення попереднього техніко-економічного обґрунтування для реалізації проєкту.

Ба більше, Україна планує будівництво приблизно 2 тис. км шляхів для високошвидкісного залізничного руху, що є десятою частиною головних шляхів України. Для цього модернізують станції Києва, Одеси, Львова, Вінниці, Хмельницького, Тернополя та Білої Церкви.

The Page
Коментар The Page

Це позитивно відіб’ється на рейтингу Володимира Зеленського, адже дозволить зробити поїздки залізничним транспортом значно комфортнішими та швидшими. За словами міністра інфраструктури Владислава Криклія, до 2030 року подорожі залізницею зі швидкістю 350 км/год стануть звичними для українців.

Коментарі