На початку кожного тижня традиційно публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.
Ми проаналізували такі теми, які вплинуть на рейтинг Зеленського:
- ухвалення Верховною Радою президентського законопроєкту № 3760 про державну підтримку інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями, або так званий законопроєкт про «інвестиційних нянь»;
- створення координаційної ради з метою напрацювання законодавчих змін для комплексного розв'язання проблем мікробізнесу в Україні;
- ухвалення Верховною Радою законопроєкту, який передбачає штрафи для бізнесу за недотримання відвідувачами маскового режиму.
Хто і як впливав на рейтинг президента з 14 до 20 грудня

Верховна Рада ухвалила в другому читанні президентський законопроєкт № 3760 про державну підтримку інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями (від 20 млн євро), або так званий законопроєкт про «інвестиційних нянь».
Надавати підтримку інвестпроєктам будуть у таких формах:
· у формі податкових пільг (звільнення підприємств від сплати податку на прибуток і мит під час ввезення нового обладнання на митну територію України);
· у формі надання права на користування земельною ділянкою для того, щоб реалізувати інвестпроєкт зі сплатою орендної плати на спеціальних умовах;
· у формі забезпечення об'єктами суміжної інфраструктури (автомобільні дороги, лінії зв'язку, засоби тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інженерні комунікації та інше);
· у формі будівництва або реконструкції такої інфраструктури коштом держави.
Щодо сфер реалізації інвестиційних проєктів, то йдеться про переробну промисловість (крім діяльності з виробництва та обігу тютюнових виробів, спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв), видобуток із метою подальшої переробки та/або збагачення корисних копалин (крім кам'яного та бурого вугілля, сирої нафти та природного газу), поводження з відходами, транспорт, складське господарство, поштову та кур'єрську діяльність, логістику, освіту, наукову й науково-технічну діяльність, охорону здоров'я, мистецтво, культуру, спорт, туризм і курортно-рекреаційну сферу.
Докладніше про законопроєкт ви можете прочитати тут.
Це позитивно вплине на рейтинг президента Володимира Зеленського, оскільки є позитивним кроком до залучення іноземних інвестицій в Україну. Зокрема, законопроєкт розроблений для того, щоб залучити в економіку країни стратегічних інвесторів, підвищити інвестиційну привабливість України, а також нарощувати конкурентоспроможність економіки держави завдяки держпідтримці великих інвестпроєктів.

В Україні створять координаційну раду для того, щоб напрацювати законодавчі зміни заради комплексного розв'язання проблем мікробізнесу в Україні.
За словами глави Офісу президента Андрія Єрмака, до ради увійдуть представники мікробізнесу з кожного регіону, представники спілок і об'єднань підприємців малого та середнього бізнесу, незалежні експерти, представники уряду та Офісу президента. Перше засідання ради планували провести 18 грудня.
Це позитивно вплине на рейтинг глави держави, адже учасники органу планують напрацювати компромісні законодавчі зміни щодо податкового навантаження, адміністрування податків, зокрема деталі використання РРО (реєстратори розрахункових операцій).
Варто зазначити, що минулого тижня ФОПи знову влаштували акцію протесту під стінами Верховної Ради та інших органів державної влади, висуваючи різні вимоги.
ФОПи навіть намагалися встановити намети на Майдані Незалежності. Під час бійки між поліцією та протестувальниками постраждали майже 40 поліцейських — ФОПи застосували проти них газові балончики.

Верховна Рада підтримала проєкт закону № 3890. У ньому йдеться про штрафні санкції для суб'єктів господарювання, які допускають відсутність масок або респіраторів у громадян. Сума штрафів — від 3,4 тис. грн до 5,1 тис. грн. Ініціатором цих змін є Кабінет міністрів, а саме міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і міністр охорони здоров'я Максим Степанов.
Штрафуватимуть суб'єкти господарювання за те, що вони пропускають громадян до громадських будівель/транспорту під час карантину без одягнених засобів захисту, які закривають ніс і рот, а також підприємців або працівників суб'єктів господарювання за обслуговування клієнтів без засобів захисту, посадові особи державної санітарно-епідеміологічної служби.
Це негативно вплине на рейтинг глави держави, адже законопроєкт розробили з метою зупинення поширення коронавірусу в країні, проте деякі підприємці зазначають небажання окремих клієнтів носити маски, через що виникають конфлікти. Ба більше, штрафи в такому розмірі є додатковим навантаженням для бізнесу під час карантину.