Лауреат Нобелівської премії миру 84-річний Мухаммад Юнус обраний президентом Мохаммедом Шахабуддіном на посаду голови тимчасового уряду, що було ключовою вимогою студентів, повстання яких змусило експрем'єрку Шейх Хасіну втекти до Індії 5 серпня.
«Давайте скористаємося нашою новою перемогою якнайкраще», – сказав Юнус перед від'їздом з Парижа, де він проходив лікування, звільнений під заставу. У Бангладеш він мав багаторічний серйозний конфлікт з Хасіною, пише Reuters.
«Я з нетерпінням чекаю на можливість повернутися додому і подивитися, що там відбувається і як ми можемо організувати себе, щоб вибратися з того лиха, в якому ми опинилися», – додав Юнус. Він економіст, удостоєний Нобелівської премії миру 2006 року за створення банку, який став піонером у боротьбі із бідністю, видаючи невеликі кредити простим людям.
Президент Шахабуддін сказав, що решту тимчасового уряду необхідно створити найближчим часом, щоб подолати кризу та прокласти шлях до виборів.
Командувач армією генерал Вакер-Уз-Заман заявив, він сподівається, що тимчасовий уряд буде приведений до присяги до вечора 8 серпня і що ситуація в країні покращується і, як очікується, нормалізується протягом наступних 3-4 днів.
Він також сказав, що військові провели обговорення з лідерами студентів, політичними партіями та президентом, і він впевнений, що Юнус зможе привести країну до демократичного процесу.
Перед прибуттям Юнуса суд скасував його вирок у справі, за якою у січні йому призначили шість місяців ув'язнення. Юнус назвав своє переслідування політичним, частиною кампанії Хасіни щодо придушення інакомислення.
Головна опозиційна Бангладеська націоналістична партія (БНП), натхненна звільненням її лідера Халеди Зії з-під домашнього арешту, зібрала сотні людей на мітинг і вимагала проведення виборів протягом трьох місяців.
Зія, 78-річна колишня прем'єр-міністерка і головна суперниця Хасіни, виступила на мітингу з відеозв'язку, як і її вигнаний старший син Тарік Рахман, якого представили як наступного прем'єр-міністра країни. Обидва закликали своїх послідовників не мститись.
«Жодної руйнації чи помсти», – сказала Зія з лікарняного ліжка.
Зія ворогувала та чергувала владу з Хасіною з початку 1990-х років. Вона та Рахман були засуджені за хабарництво у 2018 році, самі вони вважають справу сфабрикованою.
Дочка засновника Бангладеш Муджибура Рахмана, Хасіна пережила вбивство свого батька та більшої частини його родини у 1975 році. Вона управляла Бангладеш 20 років.
Рух, який скинув Хасіну, виник з демонстрацій проти квот на робочі місця у державному секторі для сімей ветеранів війни за незалежність 1971 року, які критики розглядали як спосіб збереження робочих місць для союзників партії Хасіни «Авамі ліг».