Facebook Pixel

Армія Бангладеш відмовилася придушувати протест, вирішивши долю Хасіни

Армія Бангладеш відмовилася придушувати протест, вирішивши долю Хасіни

Армія Бангладеш відмовилася придушувати протест, вирішивши долю Хасіни

За ніч до того, як багаторічна лідерка Бангладеш Шейха Хасіна раптово втекла з країни на тлі протестів, командувач її армії провів нараду зі своїми генералами і вирішив, що війська не будуть відкривати вогонь по цивільному населенню, щоб забезпечити дотримання комендантської години. Про це повідомляє Reuters.

Генерал Вакер-Уз-Заман зв'язався з офісом Хасіни і повідомив прем'єр-міністерку, що його солдати не зможуть запровадити комендантську годину, до якої вона закликала.

За словами джерела видання, повідомлення було чітким: Хасіна більше не має підтримки армії.

Подробиці онлайн-зустрічі між військовим керівництвом і повідомлення Хасіні про те, що вона втратила їхню підтримку, допомагають пояснити, як 15-річне правління Хасіни, протягом якого вона майже не допускала інакомислення, прийшло до такого хаотичного і раптового кінця в понеділок, коли вона втекла з Бангладеш до Індії.

Комендантська година була запроваджена після того, як щонайменше 91 людина загинула і сотні були поранені під час загальнонаціональних зіткнень у неділю, найсмертоноснішого дня з початку студентських протестів проти Хасіни, що почалися в липні.

Речник армії підполковник Самі Уд Даула Чаудхурі підтвердив, що в неділю ввечері відбулися обговорення, які він описав як регулярну зустріч для отримання оновленої інформації після будь-яких заворушень.

Агентство Reuters поспілкувалося з десятьма людьми, знайомими з подіями минулого тижня, в тому числі з чотирма діючими армійськими офіцерами і двома іншими поінформованими джерелами в Бангладеш, щоб зібрати докупи інформацію про останні 48 годин правління Хасіни. Багато з них говорили на умовах анонімності через делікатність питання.

Хасіна, яка правила Бангладеш 20 останніх років, була обрана на четвертий термін на чолі 170-мільйонної країни в січні, після арештів тисяч лідерів опозиції та робітників. Ці вибори бойкотували її основні суперники.

Її залізна хватка влади була підірвана з літа протестами, викликаними рішенням суду зарезервувати державні посади — дуже бажані на тлі високого рівня безробіття серед молоді — для певних верств населення. Рішення було скасовано, але демонстрації швидко переросли в рух за усунення Хасіни.

Заман публічно не пояснив своє рішення відкликати підтримку Хасіни. Але масштаб протестів і щонайменше 241 загиблий зробили підтримку Хасіни за будь-яку ціну неприйнятною, повідомили Reuters троє колишніх високопоставлених офіцерів армії Бангладеш.

Quote«У військах було багато занепокоєння. Саме це, ймовірно, чинило тиск на начальника штабу армії, тому що війська вийшли на вулиці і побачили, що відбувається», — сказав бригадний генерал у відставці М. Сахават Хоссейн.

Заман, який пов'язаний з Хасіною шлюбом, продемонстрував ознаки коливань у своїй підтримці прем'єр-міністерки в суботу, коли він сидів на багато прикрашеному дерев'яному стільці і виступав перед сотнями офіцерів у формі на мітингу в ратуші. Пізніше військові оприлюднили деякі деталі цієї дискусії.

Quote«Генерал заявив, що життя людей необхідно захищати, і закликав своїх офіцерів проявити терпіння», — повідомив прессекретар армії Чаудхурі.

Це стало першою ознакою того, що армія Бангладеш не буде силою придушувати насильницькі демонстрації, залишаючи Хасіну вразливою.

Старші солдати у відставці, такі як бригадний генерал Мохаммад Шахедул Анам Хан, були серед тих, хто проігнорував комендантську годину в понеділок і вийшов на вулиці.

Quote«Армія нас не зупинила», — сказав колишній піхотинець Хан.

У понеділок, в перший повний день безстрокової комендантської години по всій країні, Хасіна сховалася в Ганабхабані, або «Народному палаці», комплексі в столиці Дакці, який добре охороняється і слугує її офіційною резиденцією.

Зовні, на вулицях розлогого міста, зібрався натовп. Десятки тисяч людей відгукнулися на заклик лідерів протесту вийти на марш, щоб скинути лідера, і потекли в центр міста.

Коли ситуація вийшла з-під її контролю, 76-річна лідерка вирішила втекти з країни в понеділок вранці.

Хасіна та її сестра, яка живе в Лондоні, але в той час перебувала в Дакці, обговорили це питання і вилетіли разом до Індії близько обіду за місцевим часом.

Міністр закордонних справ Індії Субрахманьям Джайшанкар заявив у вівторок у парламенті, що Нью-Делі закликав «різні політичні сили, з якими ми підтримуємо зв'язок», вирішити ситуацію шляхом діалогу протягом липня.

Але оскільки в понеділок у Дакці зібрався натовп, який проігнорував комендантську годину, Хасіна після зустрічі з лідерами силових структур вирішила піти у відставку. У найкоротші терміни вона попросила дозволу приїхати до Індії.

Другий індійський чиновник сказав, що Хасіні «дипломатично» пояснили, що її перебування в країні має бути тимчасовим через побоювання негативного впливу на зв'язки Делі з наступним урядом в Дакці.

Нобелівський лауреат Мухаммад Юнус, якого протестуючі студенти хочуть поставити на чолі тимчасового уряду після усунення Хасіни, сказав газеті The New Indian Express, що Індія має бути обачнішою.

Quote«Хороші зв'язки не з тими людьми... Будь ласка, перегляньте свою зовнішню політику», — сказав він.

Пізно ввечері в понеділок транспортний літак C130 ВПС Бангладеш приземлився на авіабазі Хіндон за межами Делі з Хасіною на борту.

Там її зустрів Аджит Довал, впливовий радник з питань національної безпеки Індії.

У 1971 році Делі намагався відокремити Бангладеш від Східного Пакистану. Після вбивства батька Хасіни у 1975 році Хасіна роками переховувалася в Індії і налагодила тісні зв'язки з політичною елітою свого сусіда.

Повернувшись до Бангладеш, вона здобула владу в 1996 році і вважалася більш чутливою до проблем безпеки Індії, ніж її політичні суперники. У країні, де більшість населення складають індуїсти, також вважали її світську позицію сприятливою для 13 мільйонів індусів у Бангладеш.

Але в Бангладеш навіть серед відставних солдатів все ще зберігається обурення тим, що Хасіні дозволили виїхати.

Quote«Особисто я вважаю, що їй не слід було давати безпечний прохід. Це було безглуздо», — сказав ветеран Хан.
Подякувати 🎉