Facebook Pixel

Підсумки саміту G20 у Бразилії: Україна залишилася в тіні

Цього року на саміті G20 у Бразилії, який проходив 18-19 листопада в Ріо-де-Жанейро, були присутні лідери всіх країн-учасниць, окрім росії. Замість путіна рф представляв міністр закордонних справ сергій лавров. Така заміна відбулася з огляду на те, що Бразилія ратифікувала Римський статут та є членом Міжнародного кримінального суду, а тому має заарештувати російського диктатора – МКС видав ордер на його арешт.

The Page розповідає, про що домовилися лідери найпотужніших країн планети та як згадували на саміті Україну.

Які підсумки саміту G20 в Ріо для України

Фінальна декларація саміту визнає «глибокий гуманітарний вплив конфлікту в Україні та його наслідки для глобальної продовольчої та енергетичної безпеки, ланцюгів постачання та економічної стабільності». Проте росія не була згадана як агресор, який розпочав війну і несе за неї відповідальність. Також не було й засудження війни проти України.

Фінальна заява підтримує «відповідні та конструктивні ініціативи» для досягнення «всеосяжного, справедливого і тривалого миру». Головною причиною саме такої заяви насамперед є Бразилія, яка цього разу була організатором саміту, та Китай. Обидві країни просувають мирну ініціативу КНР, яка базується на замороженні війни та намагається частково зняти відповідальність із рф та перекласти її на США.

Президент Бразилії Лула да Сілва та голова КНР Сі Цзіньпін в Ріо-де-Жанейро

Президент Бразилії Лула да Сілва та голова КНР Сі Цзіньпін в Ріо-де-Жанейро

QuoteПаралельно у Радбезі ООН 19 листопада пройшло засідання, присвячене тисячному дню від початку повномасштабної російсько-української війни. Китайський представник при ООН Ген Шуан зазначив: «Початок і продовження української кризи досі багато в чому пов'язані з США. Чи вдасться домогтися якнайшвидшого припинення війни і політичного врегулювання у майбутньому, значною мірою залежить від дій американської сторони».

Своєю чергою, китайський диктатор Сі Цзіньпін закликав G20 допомогти «охолодити українську кризу» за допомогою «політичного рішення».

За кілька днів до цього під час зустрічі з президентом США Джо Байденом в Лімі на полях Азійсько-Тихоокеанського саміту економічного співробітництва Сі Цзіньпін закликав уникати нової «холодної війни» та підтвердив власну позицію щодо «кризи в Україні».

QuoteТому саміт в Ріо був жодним чином не про Україну. Ба більше, за даними ЗМІ, президент Бразилії Лула да Сілва відмовив Володимиру Зеленському в онлайн-виступі на саміті саме через неприхильність до України та тому що «фінальна декларація Зеленському не сподобається».

Про що домовлялися на саміті G20 в Бразилії

Спільне фото лідерів країн G20 та представників інших запрошених на саміт країн

Спільне фото лідерів країн G20 та представників інших запрошених на саміт країн

Головні пункти фінальної декларації такі.

Глобальний альянс проти голоду та бідності:

  • Міжамериканський банк розвитку вже пообіцяв надати ініціативі $25 млрд для боротьби з голодом і бідністю за допомогою інноваційного фінансування, науково обґрунтованих програм та обміну знаннями;
  • ймовірно, головним спонсором проєкту стане Китай, який таким чином просуває свої інтереси на Глобальному Півдні.

Енергетичний перехід та кліматичні дії:

  • згода потроїти глобальний потенціал відновлюваної енергетики та подвоїти щорічні темпи підвищення енергоефективності до 2030 року;
  • зобов'язання укласти міжнародну юридично зобов'язуючу угоду про боротьбу із забрудненням пластиком до кінця 2024 року;
  • припинення вирубки лісів до 2030 року та збільшення фінансування для збереження лісів.

Зобов'язання щодо поступової відмови від неефективних субсидій на викопне паливо:

  • збільшення обсягів державного та приватного кліматичного фінансування, особливо для країн, що розвиваються, та зусиль, спрямованих на стимулювання інвестицій для переходу до сталої енергетики.

Управління штучним інтелектом (ШІ):

Глобальні податкові та фінансові реформи:

  • схвалення Дорожньої карти G20 для підвищення ефективності Міжнародного банку реконструкції та розвитку (МБРР);
  • прогрес у впровадженні двокомпонентного рішення для міжнародного оподаткування, спрямованого на боротьбу з ухиленням від сплати податків та підвищення справедливості;
  • зобов'язання щодо реформування Міжнародного валютного фонду (МВФ) та розширення представництва недостатньо представлених регіонів, таких як Африка на південь від Сахари.

Підтримка країн, що розвиваються:

  • розширення підтримки країн з низьким рівнем доходу через фінансування кліматичних ініціатив та проєктів розвитку;
  • включення Африканського Союзу, як повноправного члена G20, для посилення голосу Африки у вирішенні глобальних питань.
QuoteВарто зазначити: жодні домовленості, що містяться в деклараціях G20, не є обов'язковими до виконання. Вони відображають колективний консенсус і намір досягти спільних цілей, але юридично не зобов'язують держави-члени виконувати написане.

Реформування Радбезу ООН

На саміті вкотре підняли питання можливості реформування структури Радбезу ООН. Учасники погодились, що Радбез треба розширювати.

Quote«Ми закликаємо до розширеного складу Ради Безпеки, який поліпшить представництво недостатньо представлених і непредставлених регіонів і груп, як-от Африка, Азійсько-Тихоокеанський регіон, Латинська Америка і Карибський басейн», – йдеться в декларації.

Проте ці розмови тривають вже давно, а реформувати Радбез без волі росії та Китаю або їхнього виключення з установи неможливо.

Яскраві моменти саміту G20 в Бразилії

Сталося й кілька інших яскравих моментів. Наприклад, прем’єр Великої Британії Кір Стармер звинуватив Сі Цзіньпіна в систематичному порушенні прав людини і закликав звільнити з-під варти продемократичного активіста з Гонконгу та громадянина Сполученого Королівства Джиммі Лая. Почувши це, представники КНР намагалися терміново вивести журналістів з переговірної кімнати.

Цікаво, що під час розмови з Байденом Сі зазначав, що питання демократії та прав людини в КНР є одним із чотирьох питань, які не повинні бути предметом обговорень, разом із долею Тайваню, права на розвиток Китаю та його політичної системи.

QuoteФранцузький президент Еммануель Макрон не назвав ім'я переможця президентських виборів у США Дональда Трампа, але підкреслив, що «будь-яке руйнування міжнародного порядку через тарифну політику, яку проводить найсильніший, спонукатиме інших не поважати (міжнародний порядок)».

Нагадаємо, Трамп обіцяє обкласти ЄС мінімальним 10% митом на всі товари, а КНР – 60%. Детальніше The Page писав про його митну політику та її ідеологію тут.

Макрон попередив про «фрагментацію» світового порядку, якщо найпотужніші економіки світу вступлять у торговельну війну.

Журналісти ставили запитання щодо другого приходу Трампа багатьом лідерам, проте ті або відмовчувались, або відповідали абстрактно та без згадки 47-го президента США.

Подякувати 🎉
Фотогалерея
Підсумки саміту G20 у Бразилії 2024

Підсумки саміту G20 у Бразилії 2024

Підсумки саміту G20 у Бразилії 2024 Thumb