Facebook Pixel

Як бізнесам залучити інвестиції і до чого тут сталий розвиток

Аліна Абраменко
Менеджерка з комунікацій Глобального договору ООН в Україні

Нині Україна — одна з найзабрудненіших країн світу. Цього висновку доходять усі міжнародні експерти, і причиною цього є воєнна агресія Росії. За останніми підрахунками, щонайменше 2,5 тис. злочинів проти довкілля скоїла Росія в Україні за час повномасштабного вторгнення. Цей екоцид матиме катастрофічні наслідки для екології як в Україні, так і далеко за її межами, на багато десятиліть уперед.

Якщо й раніше кліматичне питання стояло гостро на порядку денному, то сьогодні воно набуло ще більшої актуальності. Бо крім виклику, пов'язаного з екологічними збитками від війни, Україна також зобов'язалася докладати зусиль для зменшення наслідків від глобального потепління, яке так само впливає на нас, як і на всі інші країни світу, незважаючи на війни і кризи. Негативний вплив на економіку, руйнація екосистем, зміна погодних умов та погіршення показників здоров’я населення — це лише декілька наслідків, які ми відчуватимемо на собі все більше з кожним роком.

Як бути бізнесу?

Поки Збройні сили України роблять усе можливе, щоб завадити Росії і далі нищити українське довкілля, держава та приватний сектор мають працювати над його відновленням. Це включає дотримання міжнародних зобов'язань, зміну підходу до ведення бізнесу і роботу з викидами. Настав час, коли ми всі маємо об’єднувати зусилля та пришвидшувати свої дії, бо ні країни «Б», ні планети «Б» у нас немає.

Попри такі очевидні речі, іноді серед українських компаній можна почути думку, що питання захисту довкілля і сталого розвитку загалом сьогодні не на часі. Насправді ж як для країни, так і для бізнесу зараз ідеальний момент, щоби почати діяти та отримати від роботи над сталим складником своєї діяльності суттєві переваги. Якщо ви не почали працювати над сталим розвитком учора — ви вже запізнилися. Але є і гарні новини: ще є шанс наздогнати своїх конкурентів та відчути переваги для свого бізнесу.

Можливості фінансування від міжнародних партнерів

Реалізація ефективної кліматичної політики може не тільки допомогти зменшити вплив на довкілля, але і сприяти залученню фінансування для відбудови України. Україна потребує інвестицій. Просування наративів з боку держави щодо потреби працювати і відновлюватися на засадах сталого розвитку допоможе бізнесу отримувати фінансування від закордонних партнерів для відновлення країни. Здійснення заходів щодо зменшення викидів парникових газів, збереження природних ресурсів, створення «зелених» робочих місць та робота хоча б над декількома із Цілей сталого розвитку може стати ключовим чинником привабливості бізнесу для інвесторів та донорів.

Крім того, це відкриває можливість претендувати на фінансування від міжнародних фондів, таких як Глобальний екологічний фонд (Global Environment Facility, GEF), для здійснення ініціатив щодо моніторингу клімату, адаптації до зміни клімату та скорочення викидів парникових газів.

Які ще є шляхи для залучення допомоги?

Європейський Союз запустив Ініціативу «Коаліція для зеленого розвитку та енергоефективності» для підтримки країн-партнерів у реалізації проєктів зі зменшення викидів парникових газів та підвищення енергоефективності. Крім того, Україна має можливість отримати фінансову підтримку від Міжнародного банку реконструкції та розвитку (МБРР), Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) та інших міжнародних фінансових організацій. Також ми можемо стати підписантами інших європейських кліматичних документів, які спрямовані на зменшення викидів парникових газів та підвищення енергоефективності, щоб засвідчити свої наміри робити внесок у відновленням довкілля спільно з усіма країнами ЄС та на ділі працювати над дотриманням цих політик.

Україна як учасник Паризької кліматичної угоди зобов’язана досягти конкретних цілей щодо скорочення викидів парникових газів та боротьби зі зміною клімату. А саме — нуля викидів до 2050 року. Це створює можливості для залучення додаткових ресурсів для відновлення, оскільки багато міжнародних партнерів для збереження клімату готові сприяти таким проєктам. Одним із прикладів може бути реалізація проєктів із відновлення енергоефективності та зменшення викидів вуглецю. Крім того, бізнес може активно залучатися до реалізації ініціатив із «зеленого» енергетичного розвитку, що в подальшому може стати вагомим аргументом для міжнародних донорів. Встановлення сонячних панелей на дахах будинків, використання електромобілів у транспорті, впровадження систем відновлюваної енергії — усе це може стати важливим елементом для розвитку.

Також можна приєднуватися до інших кліматичних ініціатив та угод, які спрямовані на зменшення викидів парникових газів та збереження довкілля. Серед прикладів — Фонд Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (Фонд Е5Р), який є спільним проєктом Європейської комісії та Європейського інвестиційного банку.

Якщо бізнес впроваджує практики сталого розвитку вже сьогодні, це також збільшує довіру до бренду та підтримку інвесторів. Компаніям, які налаштовані діяти рішуче, проте потребують певної підтримки, може допомогти Глобальний договір ООН в Україні. Свіжі ідеї та сталі рішення — саме те, чого потребує світ сьогодні. Глобальний договір ООН має понад 23 тисячі учасників, які вже змінюють світ. Усі вона працюють над дотриманням прав людини, охороною праці, збереженням довкілля та боротьбою з корупцією. Крім того, компанії-учасниці Глобального договору ООН обирають Цілі сталого розвитку, над якими працюють у рамках членства в спільноті відповідальних бізнесів. Вони допомагають зменшити крайню бідність, працюють над досягненням ґендерної рівності, сприяють поширенню якісної освіти, розробляють інноваційні рішення для кліматичних викликів тощо. До того ж компанії-учасниці щорічно звітують про свій прогрес за допомогою механізму Communication on Progress. Він допомагає легше відслідковувати свій прогрес та ставити нові амбітні цілі на наступний рік. А найважливішим є те, що це звітування наближене до стандарту обов'язкового нефінансового звітування ЄС для бізнесів.

Інноваційні практики

Як ще більше збільшити шанси отримати фінансування від потенційних партнерів із ЄС? Ось декілька рекомендацій:

  • Розроблення проєктів у сфері енергоефективності. Це можуть бути проєкти зі зменшення споживання енергії в промисловості, будівництві та громадських будівлях, а також використання відновлюваних джерел енергії.
  • Створення «зелених» робочих місць. В умовах змін клімату та потреби в зменшенні викидів парникових газів багато країн прагнуть створити «зелені» робочі місця. Бізнес може бути залучений до створення робочих місць у галузі відновлюваної енергетики, «зелених» будівництв та інших галузей.
  • Використання інноваційних технологій. Бізнес може працювати над розробленням нових технологій для скорочення викидів парникових газів, покращення якості повітря та зменшення використання необхідних ресурсів.
  • Розвиток сектору вторинного перероблення відходів. В Україні є великий потенціал для його розвитку, що може сприяти зменшенню викидів парникових газів та забруднення довкілля.

Короткий висновок

Нові виклики вимагають нових підходів до стратегії ведення бізнесу. Те, що працювало до повномасштабного вторгнення Росії, уже не буде влучним рішенням сьогодні. Якщо раніше думати про кліматичний порядок денний було додатковим кроком до всіх інших активностей, то сьогодні це вже обов’язкова вимога, щоб залишатися конкурентоспроможними та заручитися міжнародною підтримкою. Впровадження навіть кількох практик, що сприяють сталості бізнесу, може допомогти в розвитку компанії, побудові більш кращого іміджу та отриманні фінансування. Сильні бізнеси зміцнюють країну. Тому кожна українська компанія мусить використовувати всі наявні можливості, які для нас нині широко відкриті, щоб залучати ресурси для відновлення нашого спільного дому.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]