Facebook Pixel

Чи зміниться робота РНБО за нового секретаря Литвиненка та чому звільнили Данілова – відповідають експерти

Чи зміниться робота РНБО за нового секретаря Литвиненка

Чи зміниться робота РНБО за нового секретаря Литвиненка

Після звільнення Олексія Данілова на посаду секретаря РНБО одразу призначили колишнього голову Служби зовнішньої розвідки (СЗР) Олександра Литвиненка.

Опитані The Page експерти-політологи Олексій Гарань і Володимир Фесенко вважають, що протягом п’яти років перебування Данілова на посаді секретаря РНБО цей орган швидше виглядав дорадчим і другорядним. Але вони не впевнені, що він у цьому винен, адже ще за часів президентства Віктора Ющенка Раду називали «кадровим відстійником».

Експерти також розповіли, що очікувати від нового секретаря РНБО Олександра Литвиненка, чому звільнили Данілова та чи зміниться щось після цього у роботі РНБО.

Чим займається Рада національної безпеки і оборони України

Рада безпосередньо об’єднує: керівників силових структур, спецслужб, працівників виконавчої і законодавчої влади – усіх найважливіших функціонерів держави. Часом на засіданнях РНБО можуть виступати представники міністерств енергетики або фінансів – це свідчить про те, що орган займається не лише обороною в прямому сенсі, а й розглядає вплив державної політики на безпеку України в найширшому розумінні.

Quote«Є поняття світлофора. Якщо червоний – це означає, що буде небезпека, якщо зелений – це означає, що все добре, якщо жовтий світлофор – треба напружуватися. Так от, ми займаємося, умовно, установкою цих світлофорів у всіх сферах життєдіяльності країни. Я не можу сказати, що РНБО – це публічний орган. Дуже багато речей під грифом секретності», – так описав роботу РНБО Олексій Данілов в інтерв’ю «Бабелю» у 2019 році.

На частковій секретності роботи РНБО наголошує і політолог Володимир Фесенко, наводячи приклад айсберга. Своєю чергою, санкції, про які останнім часом було чутно найбільше, не є єдиною та навіть основною функцією РНБО. Інші це:

  • координація діяльності органів влади в галузі національної безпеки і оборони президентом України, тобто збір усіх ключових для держави осіб разом;
  • аналітична робота: наприклад, коли та за яких умов вести переговори з рф, як отримати запрошення до НАТО, як реалізувати угоди у сфері безпеки з іншими країнами та багато іншого;
  • розробка та реалізація заходів з підвищення безпеки держави.
Quote«У мене таке припущення, що саме з аналітичною роботою під час керування Олексія Данілова були певні проблеми. Я не знаю точно, але, на відміну від Литвиненка, пан Олексій не був фахівцем у цих справах. Судячи з його публічних висловлювань, він не дуже глибокий аналітик», – вважає Фесенко.

За що Олексія Данілова звільнили з посади секретаря РНБО

Олексій Данілов на фото

Олексій Данілов на фото

На думку Фесенка, претензії до секретаря накопичувались, але безпосередній привід для звільнення – нецензурне висловлення на адресу китайського спецпредставника Лі Хуея, який нещодавно був у Києві з переговорною місією.

Quote«Це викликало величезне обурення Пекіна. А ми не можемо ризикувати. Зараз сам президент Зеленський, українське МЗС, Офіс президента докладають величезних зусиль, щоб залучити Китай до глобального саміту миру», – вважає політолог.

Часом багато претензій та критики викликали інші різкі заяви Данілова, яких було багатенько не тільки щодо росії, але й наших партнерів. Секретар давав багато інтерв’ю та був вкрай помітним в інформаційному просторі.

Quote«Данілова використовували для різних політичних баталій, особливо до початку повномасштабного вторгнення. Тоді він робив заяви з приводу олігархів, санкцій, дуже часто необґрунтовані. Він робив, може, найрізкіші, найхайповіші заяви, підігрував владі», – каже у коментарі The Page Олексій Гарань, професор політології НАУКМА, науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи».

Також ніякої профільної освіти у сфері безпеки він не мав і, на думку політологів, був насамперед політичною фігурою на посаді.

Тому професор Гарань сподівається, що насамперед влада виходила з потреби призначення на посаду професіонала зразка Литвиненка, аби розбудувати аналітичну роботу РНБО, якою він має займатися.

Чим відомий новий голова РНБО Олександр Литвиненко: його сильні сторони

На фото Олександр Литвиненко під час служби у Службі зовнішньої розвідки

На фото Олександр Литвиненко під час служби у Службі зовнішньої розвідки

Він пише колонки для The Economist, а експерти називають його «інтелектуалом-апаратником». Детальніше про його роботу та освіту читайте тут.

Quote«Я думаю, що його призначили, тому що він був гарним виконавцем на посаді керівника зовнішньої розвідки. Зеленський цінує ефективних виконавців. Від нього чекатимуть реалізації конкретних задач, які буде ставити президент. Насамперед це буде аналітична складова», – ділиться з The Page Володимир Фесенко.

Олексій Гарань, якому доводилось особисто спілкуватись з Олександром Литвиненком, описує його так:

Quote«Дійсно, професіонал, без політичних амбіцій, завжди працював, радше у закритому режимі, тобто не виступав з якимось різкими заявами. Простий у спілкуванні, надійний виконавець. Це не та людина, яка буде конфліктувати, скажімо, особливо відкрито з якимись центрами сили при президенті».

Цікаво, що у 2005 році Олександр Литвиненко вже працював у РНБО, коли орган очолював Петро Порошенко, тоді він був керівником Департаменту з питань державної безпеки. Тим не менш, це не завадило призначенню Литвиненка на різні високі посади вже при президентстві Зеленського, що може бути відзнакою його професіоналізму.

Фесенко своєю чергою ставить акцент на стриманості Литвиненка, особливо в медійному полі та виваженості в роботі. Але попереджає, що робота РНБО, як і раніше, насамперед залежатиме від запиту безпосередньо президента та його офісу.

Обидва експерти погоджуються зі здібностями Литвиненка саме в аналітичній роботі та вмінні налагоджувати робочі процеси в цьому руслі.

Що зміниться у роботі РНБО після призначення Олександра Литвиненка

Quote«Запит на аналітику, запит на соціологію, зокрема від незалежних центрів, є. Тому я думаю, що тут Литвиненко може виявляти ініціативу. Тобто очевидно, що РНБО під керуванням Литвиненка може давати рекомендації. Але рішення прийматимуться на Банковій і, зокрема, в Офісі президента», – вважає Олексій Гарань.

Тому саме це стане головним викликом для Литвиненка – перетворення РНБО на «мозковий центр» із напрацюванням стратегій у різних галузях від фізичної оборони та кібербезпеки до енергетики та дипломатії.

Олексій Гарань і Володимир Фесенко вказують, що із заснування Ради у 1996 році її функції були вкрай різними, це залежало від президента та постаті секретаря:

  • перший секретар РНБО Володимир Горбулін претендував на статус другої людини в державі за часів президентства Леоніда Кучми;
  • під час каденції Ющенка установа стала «розмінною монетою» для політичних призначень;
  • за часів президентства Порошенка тодішній голова РНБО Олександр Турчинов отримав більше обов’язків, ніж його попередники;
  • Олексій Данілов був насамперед різким публічним спікером, повністю зав’язаним на Офіс президента.

Через принцип айсберга широкий загал навряд чи помітить істотні зміни в роботі органу, тому що більша її частина закрита. Але перебудова РНБО цілком імовірна.

Подякувати 🎉