Facebook Pixel

Без ПДЧ і запрошення: чи наблизив Україну до НАТО саміт у Вільнюсі

Саміт у Вільнюсі все ж наближає нас до НАТО

Саміт у Вільнюсі все ж наближає нас до НАТО

11 — 12 липня у Вільнюсі проходить саміт НАТО. На другий день саміту президент Володимир Зеленський сподівається отримати від союзників нові пакети допомоги, запрошення до НАТО та гарантії безпеки для України. Цієї мети він спробує досягти перемовинами з лідерами країн Альянсу, зокрема, Сунаком, Шольцем, Байденом, Трюдо та іншими.

Тим часом уже вийшов текст остаточного комюніке саміту НАТО, яким незадоволений президент України.

Там є як скасування ПДЧ для України та створення органу нашої інтеграції до Північноатлантичного альянсу – ради Україна – НАТО, так і абстрактне формулювання щодо того, що наша країна отримає запрошення, коли всі члени Альянсу погодяться, а умови буде виконано.

The Page разом з експертами Володимиром Фесенком і Олексієм Гаранем розбиралося, наскільки ми наблизилися до атлантичної інтеграції.

Вступ України до НАТО: лише після війни

Прямого запрошення до НАТО на саміті у Вільнюсі очікували тільки найоптимістичніші експерти.

Глава правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» політолог Володимир Фесенко в коментарі The Page розповів, що Офіс президента також це чудово розумів, але хотів побачити зовсім інше формулювання.

Quote«Шанси на отримання прямого запрошення до членства в НАТО в нас були мінімальними. Українська сторона пропонувала компромісний варіант – зараз чітке запрошення, а вступ — після війни. До цього компромісу на сьогодні не готові, насамперед США. На жаль, щодо цього консенсусу поки що немає», – пояснює Володимир Фесенко.

Гарним прикладом тут є вступ Швеції, який затягнувся на цілий рік через спротив Угорщини та насамперед Туреччини з її умовами ЄС щодо вступу Швеції. Такі самі проблеми можуть очікувати й Україну, особливо з боку Угорщини, якщо уряд Орбана буде при владі. Навряд чи це зміниться, адже наступні вибори до парламенту Угорщини тільки у 2026 році.

До того ж Володимир Фесенко зазначає, що досі головним аргументом ненадання прямого запрошення Україні є страх ядерної війни з рф, а не реформи. Про це неодноразово заявляв і президент США Джо Байден. Деякі країни Балкан і Східної Європи, та сама Угорщина, мали такі самі проблеми з верховенством права, армією та урядом, але це не завадило їм стати членами НАТО.

Науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи», професор кафедри політології НАУКМА Олексій Гарань додав у коментарі The Page, що постійне повторення про необхідність реформ є певним тиском західних держав на наше керівництво:

Quote«Коли Столтенберг говорить про внутрішні умови для вступу, ми розуміємо про що йдеться. Нам потрібна чітка система постачань, прозорість, яйця за реальною ціною тощо».

Чому скасування ПДЧ для України – це крок уперед

Quote«Дехто вважає, що скасування ПДЧ — це просто обмін, адже замість скасування ми отримали невизначені умови. Але нам дійсно не потрібен ПДЧ, ми готові до членства в НАТО. Тепер його дійсно скасовано. До того ж ПДЧ означає, що потрібно буде чекати ще кілька років, а без нього в будь-який момент ухвалили рішення – і все, за кілька місяців Фінляндія в Альянсі. Тому це певний крок уперед», – говорить Олексій Гарань.

Погоджується й Володимир Фесенко, адже ще на Бухарестському саміті у 2008 році Україні та Грузії відмовили в наданні ПДЧ. У 2021-му Володимир Зеленський наполягав і навіть благав про отримання ПДЧ – не дали.

Quote«Зараз це вже не актуально, уже йдеться про інтеграцію без ПДЧ. Дійсно, деякі реформи доведеться виконувати. Наприклад, реформу СБУ. Це не буде так швидко, як у Фінляндії та Швеції, але не треба буде виконувати проміжний план дій», – пояснює наш прогрес політолог Володимир Фесенко.

Рада Україна – НАТО – один із кроків до вступу?

З одного боку, ПДЧ для України скасували, але створили раду, яка має курувати, регулювати та опікуватися реформами в Україні для вступу в НАТО. У чому саме відмінність ПДЧ, комісії Україна — НАТО та ради Україна — НАТО?

Quote«Раніше була комісія Україна — НАТО, до того ж цю комісію кілька років блокувала Угорщина. Тепер це рада — такі установи створюють для співпраці з важливими партнерами, не учасниками. Цей орган обговорюватиме питання інтеграції, співпраці, підтримки України. Це шлях технічної, організаційної, структурної інтеграції Украни в НАТО», – розповідає Фесенко.

Експерт вбачає ключову різницю в тому, що ПДЧ – це лише статус кандидата, аналогічним є статус кандидата для вступу у ЄС. Зараз створюється не план, а справжній інструмент для вступу нашої держави, для прямої та ефективної взаємодії.

На думку Фесенка, рада Україна – НАТО буде чимось вкрай подібним до самітів Україна – ЄС, де погоджуються питання європейської інтеграції нашої держави. Там звітують про зроблене та обговорюють, що потрібно робити далі, ухвалюють необхідні документи. Саме із цього починається практична інтеграція України. Наступний крок — уже повноцінне членство в НАТО.

Quote«Формалізовано все буде після війни, тобто офіційний вступ України до НАТО, а от реформи, про які говорять у Білому домі, здійснюватимуться зараз, і саме рада Україна – НАТО регулюватиме й контролюватиме ці процеси».

«Не все пропало, не крута перемога»

На думку Олексія Гараня, ймовірно, ми точно отримали кілька позитивних сигналів від Альянсу. Так, страх перед ядерною війною з рф нікуди не дівся, але постачання зброї тривають, співпраця тільки нарощується. До того ж професор кафедри політології НАУКМА говорить про передчуття, що така проміжна позиція може трансформуватися в пряме запрошення України на ювілейному Вашингтонському саміті НАТО за рік.

Quote«Не все пропало, не крута перемога. Просування вперед є, можливо, не таке, як нам хотілося б. Зараз буде вал російської пропаганди, що Захід кинув Україну, різні голоси на глобальному Півдні почнуть це повторювати. Але нас не здали й не кинули, ми маємо просування, хоча й не таке, як хотіли б. Допомога Заходу триває, кращого союзника в нас немає», – пояснює Олексій Гарань.

Позиція західної преси доволі схожа з нашими експертами. Наприклад, в AP констатують, що це не перемога України, але видно чіткі позитивні кроки з боку країн НАТО. На додаток висловлюється дуже проста теза: поки війна в Україні не завершиться, варто якомога ближче наблизити нашу державу до НАТО, але не надавати їй можливості вступу, адже ризик ядерної війни не зник.

Quote«Фактично західні країни готові й далі надсилати зброю, щоб допомогти Україні виконувати роботу, для якої було створено НАТО – утримувати лінію проти російського вторгнення, але не дозволяють Україні приєднатися до своїх лав і скористатися перевагами своєї безпеки під час війни», – пише видання.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉