Facebook Pixel

Україна вступить до НАТО без ПДЧ: гарні новини, але не від США

Україні пообіцяли вступ до НАТО без ПДЧ

Україні пообіцяли вступ до НАТО без ПДЧ

Досі невідомо, чи поїде Володимир Зеленський на саміт НАТО у Вільнюсі 11 — 12 липня. Президент США Джо Байден укотре наголосив, що Україна не готова до вступу в Альянс. А західні ЗМІ встигли охрестити цей саміт однією з найбільших дилем західного світу. Що очікують від зустрічі світові ЗМІ та про що говорять топполітики в переддень саміту, розбиралося The Page.

Які країни підтримують вступ України до НАТО

Перед самим самітом НАТО вже 23 із 31 держави Північноатлантичного альянсу підтримали нашу країну, підписавши спільну з Україною заяву про підтримку вступу до НАТО. До переліку підписантів входять усі впливові країни Альянсу, окрім, на жаль, найвпливовіших – Великої Британії та США. Саме за якими, на думку багатьох експертів, буде останній вирішальний голос як у Вільнюсі, так і в можливості повоєнного вступу України.

Які країни підтримують вступ України до НАТО

Які країни підтримують вступ України до НАТО

Але 10 липня, за словами Дмитра Кулеби, стало відомо про скасування ПДЧ для України. З одного боку, якщо це правда, можливість нашого найшвидшого вступу до Альянсу після війни стає більш ймовірною. З іншого — навіть офіційне скасування ПДЧ для України не зобов'язує Альянс приймати нас до себе, для цього має бути окремий пункт.

До того ж відсутність конкретних умов для вступу може, навпаки, дозволити союзниками вигадувати умови на ходу. Ще й пан Байден на днях укотре заявив, що Україна не готова, але яке домашнє завдання готувати тепер?

Які країни не підтримали вступ України до НАТО

Які країни не підтримали вступ України до НАТО

Схожою заявою поділився сьогодні й голова НАТО Єнс Столтенберг: на його думку, Україна зможе вступити в Альянс без ПДЧ. Але обнадійливість на цьому завершується, бо, за його словами, члени союзу остаточне рішення ще не ухвалили.

Хоча цю саму позицію щодо ПДЧ підтримує й президент Литви Гітанус Науседа, який виступив на одному брифінгу зі Столтенбергом.

Вступ України до НАТО: як змінилася позиція Франції та Туреччини

Франція, лідер якої Емманюель Макрон свого часу годинами розмовляв із диктатором рф у пошуках формули миру й намагався зберегти путіну обличчя, тепер наполягає на безпекових гарантіях для України паралельно з інтеграцією в НАТО. Саме таку позицію озвучила міністерка закордонних справ Франції Катрін Колонна: Париж заявляє, що перспективи нашої держави в Альянсі мають бути конкретними, а підтримка – довгостроковою.

Ще однією перемогою на дипломатичному фронті стали перемовини Володимира Зеленського та президента Туреччини Реджепа Тайїпа Ердогана. Хоча двосторонню угоду щодо підтримки вступу України до Північноатлантичного альянсу підписано не було, Ердоган на словах пообіцяв Зеленському підтримку та зазначив, що «Україна має право стати членом НАТО».

Тут варто пам'ятати позицію Анкари щодо війни: безперечно, вона підтримує нас, але експерти не раз наголошували на гнучкості політики Ердогана. Він уже будує завод «байрактарів» в Україні, але водночас найбільшим експортером товарів до Туреччини є рф — $27,7 млрд з початку цього року, і динаміка тільки зростає. На тлі цього такі домовленості нашого президента, особливо з огляду на повернення азовців, можна оцінювати вкрай позитивно. Хоча подивимося, що ще скаже Ердоган.

Загалом зрозуміло, що України до завершення війни в НАТО не буде, принаймні, якщо позиція США та Великої Британії не зміниться. Але ми бачимо стійкий рух до консолідації думки Альянсу щодо нашої країни та необхідності її підтримки.

Чим занепокоєні західні ЗМІ

Як пише CNN, східноєвропейські члени НАТО наполягають на швидкому вступі України до Альянсу, тоді як «країни першого покоління», і зокрема США, дивляться на це обережно, побоюючись прямого зіткнення з рф. Цікавим є аргумент CNN щодо надання Україні конкретних строків вступу.

Quote«Запропонувати Україні конкретну дату вступу після закінчення війни може бути контрпродуктивно, оскільки це дасть Кремлю підстави для того, щоб війна ніколи не закінчувалася. Це зруйнувало б і без того слабкі надії на політичне врегулювання, якщо українські сили зрештою не зможуть вигнати всі російські війська», — вважають у виданні.

Видання зазначає, що ризик майбутнього нового протистояння «тяжко висить у головах багатьох аналітиків».

Схожі твердження повторюють і Washington Post, і France24. Вступ України нині неможливий через війну — західні армії не вмиратимуть за Бахмут, якщо читати між рядків.

До того ж саміт очікує ще одна проблема — прийняття Швеції 32-м членом. Ердоган блокує її вступ до Альянсу через акцію спалення Корану в Швеції, хоча місцева влада одразу засудила цей акт, і підтримку курдських емігрантів. Ще одним претендентом на стримування Швеції є Угорщина.

Остання, як повідомляє AP, можливо, не змогла владнати політичні суперечки зі Швецією та, ймовірно, образилася на «брехню» про угорську демократію.

Тому, з одного боку, ми бачимо масу позитивних новин і заяв, які сприяють просуванню України в НАТО. А з іншого – два головні геймченджери будь-якої ініціативи Альянсу та західного світу США та Велика Британія досі не визначилися, а Байден і далі відкрито говорить про страх прямої конфронтації з росією.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉