Facebook Pixel

Чому саміт НАТО може виявитися для України другим Бухарестом

Чому саміт НАТО може виявитися для України другим Бухарестом?

Чому саміт НАТО може виявитися для України другим Бухарестом?

Саміт НАТО у Вільнюсі, що проходить 11 — 12 липня, уже розпочався, але партнери так і не домовилися про чіткі умови вступу України в НАТО.

Генсек Альянсу Єнс Столтенберг обіцяв потужний сигнал і можливість вступу Києва до НАТО без ПДЧ, проте зараз у ЗМІ циркулює чернетка, яка взагалі для України нічого не змінює. Це обурило президента України Володимира Зеленського, який назвав невизначеність Альянсу слабкістю. Утім, він прямує на саміт, аби сказати це партнерам наживо.


Умови НАТО: спочатку — реформи, потім — вступ

Занепокоєння Києва викликала чернетка вирішального параграфу декларації НАТО, яку поширило видання SPIEGEL. Згідно із цим текстом, Альянс підтверджує, що майбутнє України — у НАТО, але це формулювання слово в слово повторює вже зроблене на саміті в Бухаресті у 2008 році.

Строки вступу або хоч якась конкретика щодо пришвидшеного вступу України в НАТО не наводяться.

Натомість НАТО підкреслює, що Україна зможе приєднатися, якщо всі чинні члени погодяться, що вона виконала всі умови — тут Києву нагадали про необхідність реформ у сферах демократії та взаємодії з Альянсом. Глави МЗС НАТО мають регулярно переглядати прогрес України.

Звісно, ці формулювання можуть змінитися під час самого саміту, але це не точно, адже лідери країн НАТО дають неоднозначні сигнали щодо того, чи вже був погоджений остаточний текст декларації Альянсу.

Зеленський: членством України в НАТО хочуть торгуватися з рф

Володимир Зеленський підкреслив, що НАТО не обговорює зараз питання щодо членства України, як цього вимагав Київ, а лише умови щодо запрошення. За словами президента, він прямує на саміт із поваги до Альянсу, але Україна теж заслуговує на повагу.

Він використав слова «безпрецедентно» та «абсурдно», коментуючи відсутність часових рамок як для запрошення, так і для членства України, а також наявність умов навіть для запрошення.

Quote«Це схоже на те, що немає готовності ані запросити Україну в НАТО, ані зробити її членом Альянсу. А це означає, що залишається можливість торгуватися членством України в НАТО в переговорах із росією. А для росії це означає мотивацію й надалі продовжувати свій терор», — вважає Зеленський, додаючи, що невизначеність дорівнює слабкості.

Президент пообіцяв відверто обговорити питання щодо вступу України до НАТО на саміті у Вільнюсі.

Дуда: сигналу про вступ не буде, але можливі миротворці

Президент Польщі Анджей Дуда вірить, що Україну запросять у НАТО в довгостроковій перспективі, але не вважає, що вона отримає сигнал про вступ на саміті 11 — 12 липня, пише Welt.

Quote«Я не думаю, що Україна отримає запрошення до НАТО формально. Запрошення є вирішальним кроком до членства, — сказав Дуда, але уточнив: — Я був би вдячний, якби таке рішення було».

Сам Дуда сподівається донести партнерам, що чіткий сигнал Україна має отримати хоча б на зустрічі в листопаді 2023 року, де формулювання мало б змінитися на таке, що передбачає процедуру надання завдань для Києва, і він розуміє, що процедура вступу вже почалася.

Як пояснив Дуда, побоювання партнерів по НАТО пов'язані з тим, що прийняття України в Альянс під час війни вимагало б виконання щодо Києва статті 5, а отже — прямого вступу НАТО у війну з рф.

Водночас президент Польщі заявив про готовність своєї країни взяти участь у можливій місії НАТО з моніторингу припинення вогню з росією.

Quote«Якщо буде колективне рішення Альянсу направити війська для забезпечення дотримання режиму припинення вогню, то ми, як відповідальний член НАТО, звичайно, підтримаємо це рішення», — підкреслив Дуда.

Байден: формулювання щодо України погоджено

Президент США Джо Байден тим часом запевнив, що формулювання щодо інтеграції України в НАТО погоджені (чи співпадають вони з текстом, наведеним SPIEGEL, незрозуміло).

Він зазначив, що цей саміт стане визначальним моментом не тільки для України, але й для Фінляндії та Швеції (Туреччина погодилася розблокувати вступ Швеції до НАТО).

Президент США вкотре підкреслив, що хоча диктатор рф Володимир Путін хоче зламати НАТО, у нього це не вийде.

Бухарест №2? Хто блокує чіткий план вступу України в НАТО

Надію на прогрес щодо шляху України в НАТО на цьому саміті висловив і премʼєр-міністр Великої Британії Ріші Сунак, якого цитує The Guardian.

Сунак підкреслив, що законне місце України — у НАТО, але подальші дискусії щодо того, як Київ може отримати членство, відбудуться з-поміж лідерів на щорічному саміті.

Опосередковано британський лідер підтвердив чернетку від SPIEGEL, говорячи про те, що саміт підтримає мову Бухареста у 2008 році, де, хоча й було погоджено можливе членство України, не було визначено ані графік, ані дорожню карту.

Quote«Я вважаю, що на цьому саміті важливо те, що зобов’язання було підтверджено», – сказав Сунак, проте підтвердив слова інших лідерів, що членство України неможливе, поки вона перебуває в розпалі війни.

Зараз країнами, які виявилися непохитними щодо погодження будь-яких чітких часових рамок або умов для Києва, залишаються США та Німеччина.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉