Війна значно позначилася на психічному здоров'ї українців, що призвело до збільшення випадків психічних розладів. Наприклад, за даними Міністерства охорони здоров'я, кількість пацієнтів з посттравматичним стресовим розладом (ПТСР) зросла з 3167 у 2021 році до 12 494 у 2023 році.
Проте експертам очевидно, що після закінчення війни кількість людей, які потребуватимуть психологічної допомоги, зросте багаторазово, тому питання реабілітації ветеранів після війни залишається відкритим. Психолог Павло Горбенко, який із 2015 року працює з військовими та людьми, постраждалими від війни, в інтерв'ю сказав, що готовність системи можна буде перевірити лише на практиці.
Який масштаб проблеми та головні виклики
За словами Горбенка, адаптація ветеранів до мирного життя залежатиме від багатьох факторів, зокрема від рівня організаційних та фінансових вкладень у процес реабілітації.
«Лише коли почнеться масове повернення військових, ми зможемо краще зрозуміти масштаби потреб і визначити, скільки спеціалістів буде необхідно для допомоги», – пояснює психолог.
Він проводить паралель із пандемією COVID-19: «Це ситуація, до якої ніхто не знав, як підготуватися. Багато що робилося з помилками, але тільки під час практичної роботи можна було зрозуміти, як правильно реагувати». Так само і з ветеранами – поки що неможливо точно передбачити всі труднощі, з якими вони зіткнуться після повернення додому.
Хто допомагатиме ветеранам
Найбільшого значення в процесі набуде попередній досвід роботи з військовими, – громадські організації, центри реабілітації та лікарні, що з 2014 року працюють у цій сфері, зрозуміло, будуть попереду. Проте «головне, що в цих структурах є люди з досвідом, які знають, як допомагати ветеранам, і можуть навчати інших», – зазначає психолог.
Відтак, ключовим завданням стане масштабування цього досвіду. Ті, хто вже працюють із ветеранами, мають передати свої знання та навички новим спеціалістам.
«Чи буде цього достатньо? Скоріше за все, ні. Але шлях подолає той, хто йде», – підсумовує Горбенко.
Чому як до війни вже ніколи не буде (відео)
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також