Facebook Pixel

Зустріч Байдена та Путіна: про що говоритимуть президенти в Женеві

16 червня 2021 року відбудеться зустріч президента США Джо Байдена з президентом Росії Володимиром Путіним у Женеві. 25 травня офіційно про це спочатку заявила прессекретарка Білого дому — Джен Псакі, а потім інформацію підтвердили і в Кремлі.

За словами Псакі, очікується, що Путін і Байден приділять достатньо часу стратегічній стабільності та питанням контролю над озброєннями після продовження нового ДСНО.

Президент США також порушить питання про Україну та підкреслить, що США підтримують її суверенітет і територіальну цілісність. Ще одним складним питанням стане Білорусь.

За інформацією, опублікованою пресслужбою Кремля, Байден і Путін збираються обговорити «стан і перспективи подальшого розвитку російсько-американських відносин, стратегічну стабільність і міжнародний порядок, включаючи боротьбу з пандемією та врегулювання регіональних конфліктів».

Загалом зустріч Байдена та Путіна стане однією із головних геополітичних подій цього року. Обговорюватимуться російсько-американські відносини, будівництво «Північного потоку-2», санкційна політика, недавня ескалація недалеко від східних кордонів України, війна на Донбасі, затримання опозиціонера і ексголовреда Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича в Мінську.

На думку політолога Ігоря Чаленка, затримання Романа Протасевича вигідно Кремлю, оскільки Лукашенко рятує його від прямого геополітичного удару та підвищує ставки не тільки перед зустріччю з Байденом, а й перед виборами до Держдуми.

Ігор Чаленко
Ігор Чаленко
Політолог

«Ситуація з бортом Ryanair, а також додаткові заборони на діяльність ЗМІ концентровано змусили світові держави висловити свою «стурбованість» низкою заяв та погрозами посилення санкцій. Чим активніше Лукашенко діє в питанні придушення протестної активності після останніх президентських виборів, тим сильніше він чистить нафталіновий кітель «останнього диктатора Європи». Найбільшим вигодонабувачем у цій ситуації бачу не Мінськ, а Москву.

Росія була за крок до повномасштабного вторгнення в Україну? Кого це вже хвилює, коли її партнер «по союзній державі» публічно творить таку дикість? Очільник Кремля раптово починає виблискувати на сонці, будучи ледь не демократичнішим за Бацьку для внутрішнього російського виборця. Водночас він нібито стає поміркованішим, готується зустрітися з Байденом у Женеві та не дає додаткових приводів для гальмування будівництва «Північного потоку-2».

The Page
Коментар The Page

«Найбільшим вигодонабувачем у цій ситуації виступає не Мінськ, а Москва».

Зустріч Джо Байдена та Володимира Путіна стане першою з часу його обрання на пост 46-го президента США. У квітні цього року Джо Байден під час телефонної розмови з Путіним запропонував йому провести зустріч на вищому рівні на «нейтральній території» (в третій країні) найближчим часом.

Тоді Джо Байден висловлював свою стурбованість у зв'язку з нарощуванням сил неподалік східних кордонів України, а також на території анексованого Криму. У зв'язку з цим Байден вважав за необхідне обговорити на особистій зустрічі «весь спектр тем, із якими стикаються Сполучені Штати та Росія», про що тоді повідомляла пресслужба Білого дому.

Якби зустріч відбулася під час «гри м'язами» з боку Росії, головною темою стала б Україна. Найімовірніше цього разу широко обговорюватимуться і глобальні питання, що стосуються енергетичних і економічних питань.

Політичний експерт Юрій Саух прогнозує, що основними темами будуть питання обмеження озброєння та боротьба з пандемією COVID-19. За його словами, в рамках переговорного процесу можуть бути порушені питання енергетичної стабільності, спільного освоєння космосу, міжнародна торгівля, освоєння Арктики, екологічні проблеми та глобальне потепління, загрози поширення зброї масового знищення, координована боротьба проти міжнародного тероризму.

Варто зауважити, що майбутній зустрічі Байдена та Путіна передувала зустріч 19 травня державного секретаря США Ентоні Блінкена та голови МЗС Росії Сергія Лаврова на «полях» сесії Арктичної ради в Рейк'явіку. На цій зустрічі були порушені теми звільнення американських громадян і продовження розгортання російських військ в Україні та на її кордонах, про що було заявлено в пресрелізі Держдепартаменту про підсумки зустрічі. На президентській зустрічі ці теми порушуватимуть знову.

Олександр Краєв
Олександр Краєв
Експерт Ради зовнішньої політики «Українська призма»

«Є кілька ключових тем, про які вже неодноразово говорив Білий дім, — і жодна з них не буде приємною Росії. Джо Байден і Володимир Путін обговорюватимуть ситуацію навколо загострення на Сході України, створену РФ. Також буде тема «Північного потоку-2», хакерських атак SolarWinds і, після недавніх подій, на порядок денний повернулося питання Білорусі. Як бачимо, всі теми пов'язані з санкціями, і в кожній з них ініціатива знаходиться на боці Вашингтона.

Останні новини про скасування частини санкцій проти «Північного потоку-2» і водночас розширення інших секторальних санкцій, пов'язаних з ПП-2, викликало зрозумілу стурбованість в Україні. Насправді виглядає справа так, що Байден заготовив собі набір козирів проти Путіна. Наразі всі санкції, які залишилися в силі, стосуються всіх другорядних гравців у справі «Північного потоку» — підрядників, страховиків, банків тощо. Однак уже давно заготовлені санкції вищого порядку — проти керівництва проєкту, основної фірми та всіх ключових політиків, зацікавлених у проєкті — як російських, так і західних. Тому перед зустріччю з Путіним у Байдена на руках усі козирі з його арсеналу. Як мені здається, досить вдала силова стратегія».

The Page
Коментар The Page

«Байден і Путін обговорюватимуть ситуацію навколо загострення на Сході України, створену РФ».

Втім, на зустріч Байдена та Путіна очікують не тільки зовнішньополітичні відомства США та Росії, а й український МЗС, адже зустріч — це також дипломатичний елемент для переговорів про закінчення війни на Донбасі, яка є топпріоритетом для української влади.

Джо Байден, як ми вже могли спостерігати, є другом і стратегічним партнером України та відстоює наші інтереси в тих чи інших позиціях.

Юрій Саух
Юрій Саух
Політичний експерт. Засновник аналітичної групи "Real PolitiX"

«Безумовно, запланована зустріч 16 червня на нейтральній території в Женеві глав США і РФ стане однією з найбільш знакових у геополітичному плані подій цього року. Накопичені протиріччя не тільки між Росією та Америкою, а й між низкою так званих країн, що розвиваються, і країн євроатлантичного співтовариства з їхніми сателітами, вимагають ґрунтовного розгляду та затвердження перехідних принципів співіснування суб'єктів глобальної політики в умовах постполярного світу.

Вважаю, що в контексті переговорного процесу українська тема буде порушена та стане однією з основних. Утім, як і білоруський кейс у світлі подій останніх днів. Звичайно, очікувати від цієї зустрічі чогось проривного та надприродного в нашому питанні не варто. Тому нам не потрібно надмірно тішитися ілюзіями про остаточне та позитивне вирішення українського питання за результатами цієї зустрічі. У цьому разі сама актуалізація розмови в цьому напрямку створюватиме необхідний «коридор можливостей» не просто для діалогової взаємодії, а й для практичних способів вирішення конфлікту на Сході нашої країни в майбутньому».

The Page
Коментар The Page

«У контексті переговорного процесу українська тема буде порушена та стане однією з основних».

За словами Олександра Краєва, виведення військ із тимчасово окупованих територій України — питання стратегічне. Наразі важливо розуміти, що такий сценарій, а саме відступ РФ із наших територій, є також і стратегічною метою для адміністрації Байдена, що можна помітити з поточних заяв і рішень його адміністрації.

Подякувати 🎉