Facebook Pixel

Військова допомога, «Північний потік — 2» та боротьба з корупцією: підсумки зустрічі Зеленського та Байдена

Президент України Володимир Зеленський та президент США Джо Байден провели переговори у Вашингтоні 1 вересня. Під час зустрічі Байден запевнив, що США й надалі підтримуватимуть територіальну цілісність України, а також допомагатимуть у забезпеченні безпеки країни.

Зустріч президентів тривала дві години, за підсумками саміту на сайті Білого дому з'явилася спільна заява Зеленського та Байдена. Однак під час переговорів президенти відмовилися спілкуватися з журналістами, не було й спільної пресконференції.

Крим та Донбас

У заяві підкреслюється, що США підтримують територіальну цілісність України та готові разом із Києвом продовжувати боротьбу за притягнення Росії до відповідальності за агресію щодо суверенної держави.

Quote«Сполучені Штати не визнають і ніколи не визнають російську анексію Криму та підтверджують свою прихильність міжнародним зусиллям, спрямованим на вирішення ініційованого Росією конфлікту на сході України».

Військова допомога

США та Україна перебувають на фінальному етапі переговорів про стратегічне співробітництво, яке передбачає не тільки протистояння російській агресії, а й спільні дії в оборонній сфері. Зокрема, йдеться про реформу військово-промислового комплексу України, поглиблення співробітництва в забезпеченні безпеки на Чорному морі, кібербезпеки та обміну розвідданими.

Також у Білому домі підтримують прагнення України до вступу у НАТО, однак вважають, що таке рішення країна має ухвалити самостійно.

Сполучені Штати готові надати Києву новий пакет військової допомоги на $60 млн, також у списку постачань — протитанкові комплекси «Джавелін» та інша техніка.

Сторони домовилися про завершення роботи над двосторонньою угодою щодо спільної роботи у військово-технічній сфері з метою допомоги в переозброєнні української армії.

Угоду про допомогу Києву в утилізації стратегічної ядерної зброї буде продовжено ще на сім років.

Економіка і «Північний потік — 2»

США підтримали ініціативу про створення в країні посади спеціального прокурора, відповідального за боротьбу з корупцією та ухвалення законів, які надають захист керівництву та співробітникам Національного антикорупційного бюро України.

Президенти заявили, що вважають російський трубопровід «Північний потік — 2» загрозою енергетичній безпеці Європи.

Сполучені Штати продовжать робити законодавчі та дипломатичні зусилля для того, щоб зберегти за Україною роль транзитної держави та запобігти спробам Росії використовувати постачання енергоресурсів як геополітичну зброю.

До того ж США підтвердили свою готовність продовжувати надавати економічну допомогу Україні та запевнили, що допомога буде надана і в боротьбі з епідемією коронавірусу.

Допомога з вакцинами

США вже передали київській владі 2,2 млн доз вакцин, загалом допомога у цій сфері оцінюється в $55 млн. Найближчим часом Вашингтон збирається постачити додаткові матеріали та препарати для боротьби з епідемією на суму $12,8 млн.

Заяви після зустрічі

Після зустрічі Зеленський прокоментував у Тwitter зустріч із Байденом.

Quote«На зустрічі з Джо Байденом пріоритет — питання безпеки. Зокрема, це безпека на Донбасі, в окупованому Криму, в Чорноморсько-Азовському регіоні й енергетична безпека України та Європи».

Згодом Байден також зробив допис щодо зустрічі з українським лідером.

«Під час сьогоднішнього візиту президента Зеленського я підтвердив підтримку з боку США суверенітету та територіальної цілісності України перед російською агресією, нашої тісної співпраці в питаннях енергетичної безпеки та наших спільних демократичних цінностей», — зазначив Байден.

Держсекретар США Ентоні Блінкен подякував Україні за допомогу в евакуації людей із групи ризику в Афганістані.

«Американсько-українське партнерство міцніше, ніж будь-коли, і ми прагнемо світлого та квітучого майбутнього України», — зазначив Блінкен.

Зеленський про зустріч з Байденом

Через кілька годин після зустрічі з Байденом Зеленський дав брифінг для ЗМІ. Президент зазначив, що в нього з Байденом була «чоловіча розмова», що зустріч була нормальною та продуктивною, хоча «не завжди в сонячній атмосфері».

Президент України також повідомив, що пропонував Байдену формати залучення США до врегулювання ситуації на Донбасі на рівні президента, і додав, що США будуть думати над цими пропозиціями.

Також США гарантували введення санкцій проти газопроводу, якщо він порушуватиме права України.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉