Facebook Pixel

Зростання світової торгівлі майже зупинилося — МВФ

Уповільнення темпів економічного зростання в 2019 році відбудеться майже по всьому світові. Такий прогноз опублікувала новий директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду Кристаліна Георгієва.

Уповільнення очікується повсюдно в державах, що становлять 90% світового ВВП. Глобальне зростання цього року впаде до найнижчого рівня з початку десятиліття. МВФ незабаром опублікує офіційний прогноз, в якому перегляне темпи економічного зростання на 2019 і 2020 роки в бік зниження.

При цьому близько 40 країн з ринком, що формується, та країн, що розвиваються, матимуть реальні темпи зростання ВВП вище 5%, включно із 19 країнами Африки на південь від Сахари, додала Георгієва.

Крім того, у США та Німеччині безробіття знаходиться на історичному мінімумі. Однак у країнах з розвиненою економікою включно із США та Японією та особливо в зоні євро спостерігається зниження економічної активності.

У деяких з найбільших країн з ринковою економікою, таких як Індія та Бразилія, уповільнення стало ще помітнішим цього року. У Китаї зростання також поступово знижується порівняно з швидкими темпами, що спостерігалися протягом багатьох років.

Втрати — до $700 млрд

Серед причин того, що зростання світової торгівлі майже зупинилося, директор-розпорядник МВФ називає торговельні суперечки, особливо між США та Китаєм.

Сукупний ефект торговельних конфліктів може призвести до втрати близько $700 млрд до 2020 року, або близько 0,8% ВВП (приблизний розмір всієї економіки Швейцарії).

Quote«Невизначеність, обумовлена торгівлею, а також брекзитом та геополітичною напруженістю, стримує економічний потенціал», — підкреслила Георгієва.

Навіть якщо у 2020 році зростання прискориться, нинішні розбіжності можуть призвести до змін, які зберігатимуться протягом цілого покоління — розриву ланцюгів поставок, розрізненості торгових секторів, «цифровий Берлінської стіни», попередила вона.

Країнам необхідно вирішити проблеми, пов'язані з торговельною практикою, вважає Георгієва — мова йде про субсидії, а також права інтелектуальної власності та передачу технологій. Також потрібна більш сучасна глобальна торгова система, щоб розкрити весь потенціал послуг та електронної комерції.

Нові ринки та структурні реформи

Крім того, для підвищення рівня життя знадобиться доступ до нових ринків. Що стосується внутрішньої політики країн, директор-розпорядник МВФ закликала держави розумно використовувати грошово-кредитну політику та покращувати фінансову стабільність. В першу чергу, це може забезпечити незалежність центробанків кожної окремо взятої держави.

Quote«Наш новий аналіз показує, що в разі серйозного спаду корпоративний борг з ризиком дефолту зросте до $19 трлн дол, або близько 40% від загального боргу у 8 основних країнах. Це вище рівня, що спостерігається під час фінансової кризи», — попередила також Георгієва.

Одним із способів створення більшого фіскального простору є мобілізація внутрішніх доходів, відзначила вона. Скорочення корупції та використання цифрових інструментів у зборі податків може розблокувати ресурси та стимулювати нові інвестиції, додала директор-розпорядник.

Крім того, вона закликала до структурних реформ у зв'язку з автоматизацією та потенційною втратою робочих місць. Одним з пріоритетів МВФ стане також надання допомоги країнам, які скорочують викиди вуглецю.

Подякувати 🎉