Зеленський підписав закон, який легалізує земельні схеми: які ризики він створює

Зеленський підписав закон, який легалізовує земельні схеми: які ризики він створює

Президент Володимир Зеленський у понеділок, 7 квітня, підписав законопроєкт №12089 «про добросовісного набувача», який може легалізувати земельні схеми.

Про це йдеться на сайті Верховної Ради.

Що передбачає законопроєкт №12089 «про добросовісного набувача»

Як вказано в пояснювальній записці, документ передбачає, що:

  • після 10 років з моменту незаконного відчуження ділянки (лісу, прибережної, інших природних зон) держава або ж громада втрачають право вимагати їх повернення;
  • якщо з часу відчуження минуло до 10 років і суд ухвалить рішення щодо повернення ділянки державі чи громаді – вони мають виплатити власнику компенсацію за ринковою вартістю. Водночас компенсацій втрат державі та територіальній громаді не передбачено.

Однак законопроєкт №12089 передбачає винятки для:

  • земель стратегічного значення;
  • об’єктів критичної інфраструктури;
  • природоохоронного фонду та культурної спадщини.

Що не так з законопроєктом №12089 «про добросовісного набувача»

Нардеп від фракції «Голос» Ярослав Железняк каже, що на думку бізнес спільноти, законопроєкт №12089 обмежить неправомірні дії щодо бізнесу з боку правоохоронних органів.

Окрім цього, громадський рух «Чесно» підкреслює, що відповідний документ не враховує, що межі земель природоохоронного фонду чи культурної спадщини часто не визначені чітко і не зафіксовані в Державному земельному кадастрі.

Ліс. Фото: УНІАН

У цих випадках держава повністю втрачає механізми повернення цих активів на свою користь.

Так, ГО «Спадщина» наголошує, що законопроєкт відкриває дорогу багатьом резонансним забудовам: Садиби Терещенків, археологічного комплексу в Китаєві, Жукового острова – і не тільки.

Також, як зазначає «Чесно», запропоновані у документі формулювання можуть ускладнити повернення майна та земель на тимчасово окупованих рф територіях України. Зокрема, на це прямо вказало головне юридичне управління ВР.

У відповідь на прийняття законопроєкту створили петицію з вимогою накласти на нього вето. Вона набрала необхідних 25 тис. голосів, проте Зеленський не дав на неї відповіді.

Нагадаємо, 12 березня 2025 року Верховна Рада прийняла законопроєкт №12089 «про добросовісного набувача». «За» – 273 нардепи.

Читати на The Page