Facebook Pixel

Збитки України від російської агресії зросли на $75 млрд за рік

Збитки України від російської агресії зросли на 75 млрд та оцінюються в $486 млрд на кінець 2023 року.

Про це повідомив Незалежний аналітичний центр «Інститут законодавчих ідей». Відповідну інформацію про потреби на відбудову України оновив Світовий банк.

Ця сума близька річному бюджету Німеччини, яка поки що виступає проти конфіскації заморожених російських активів для України.

Які країни підтримують конфіскацію російських активів

Ідею конфіскувати російські активи підтримують США, Велика Британія, Канада і Японія, а Німеччина, Франція та Італія чинять значний опір. Своє занепокоєння також висловив і Китай.

Нове рішення ЄС дозволить передавати Україні близько €5 млрд щороку. Йдеться про прибутки з російських активів, що не вважатимуться власністю рф і будуть спрямовані в Україну.

Раніше Бельгія створила прецедент використання податків, стягнутих з доходів депозитарію Euroclear для України. Частину цих коштів вже передали Україні. Також бельгійське агентство Enabel отримало фінансування з цих активів у розмірі $150 млн і розпочне роботу в Україні у березні 2024-го.

Бельгія запропонувала союзникам України використовувати активи рф як заставу для погашення боргу для фінансування Києва. Цю ідею скептично сприйняли на рівні ЄС, G7 та Euroclear, оскільки заставу можна прирівняти до конфіскації – а отже, вона несе юридичні ризики.

У чому полягає план незаставної застави

Atlantic Council запропонував план «незаставної застави». Основна ідея – використати знерухомлені резерви на погашення зовнішнього боргу України.

Однак багато експертів вважають, що цей план невигідний Україні, оскільки він відкладає виплату репарацій і унеможливлює передачу Україні російських грошей вже зараз.

Куди планують спрямувати гроші рф

На думку чиновників з Великої Британії, російські активи можна використати як репарацію для відновлення України. Урсула фон дер Ляєн та Еліна Валтонен пропонують використовувати ці активи для закупівлі військової техніки для України.

Такі тимчасові сценарії залишаються актуальними для України, допоки міжнародна спільнота намагається знайти компроміс щодо юридичних механізмів конфіскації «великих» російських грошей.

Однак до саміту лідерів країн G7, який відбудеться в Італії у червні 2024 року, значного прогресу в питанні конфіскації російських активів навряд чи варто очікувати.

Україна виграє від обхідних дій щодо санкцій, які націлені на росію

ЄС запроваджує санкції на військовий та оборонний сектор росії, діаманти та банки.

23 лютого Європейський Союз ухвалив 13-й санкційний пакет, до якого увійшли 106 фізичних та 88 юридичних осіб, проте немає жодних експортних обмежень.

Це може означати, що ЄС майже вичерпав можливості для нових санкцій проти росії і має зосередитись на питанні обходу санкцій.

Проте наступний, 14 пакет, про який вже починають говорити в ЄС, обіцяє бути суворішим.

17 лютого стало відомо, що США викрили мережу нелегальних закупівель, які росія використовувала з метою імпорту товарів оборонно-промислового комплексу. Конфісковані $500 тис. передадуть до Естонії, яка здійснила значний внесок у розслідування і спрямує їх на допомогу Україні.

Що відомо про стягнення російських активів на користь України

ВАКС задовольнив позов Мін’юсту про стягнення з підсанкційного російського олігарха Едуарда Худайнатова українських активів, які оцінюються у майже 500 млн. грн.

Згодом ВАКС стягнув у дохід України активи російського мільярдера Івана Саввіді та націоналізував майно пропагандиста Дмитра Кисельова.

Очікуються додаткові прибутки від продажу майна, зокрема, яхти Royal Romance, яка колись належала сім'ї Віктора Медведчука. 92-метрова яхта зараз перебуває у Хорватії, а її вартість оцінюється приблизно у $200 млн.

Також уряд працює над законодавством, що спрямоване на боротьбу з ухиленням від санкцій та краще управління санкційними активами. Ці зміни мають спростити процес арешту та стягнення активів, навіть у партнерських країнах, і гармонізувати правила з європейськими стандартами.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉