На початку 2024 року тодішній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний був проти планів наступу президента України Володимира Зеленського на території рф, оскільки вважав це «азартною грою».
Про це пише видання Politico з посиланням на неназваних українських військових високопосадовців.
Чому Залужний був проти наступу в Курській області
Посадовці розповіли журналістам, що Валерій Залужний був проти наступу на Курщині, оскільки не було обґрунтовано чіткого «другого кроку» після прориву кордону українськими підрозділами.

«Залужний запитав: коли плацдарм, то що? Чіткої відповіді від Зеленського він так і не отримав. Він відчував, що це азартна гра», — сказав один з неназваних посадовців.
Окрім Залужного, проти наступу на території рф був командир 80 десантно-штурмової бригади Еміль Ішкулов, відомий своєю репутацією серед військовослужбовців.
У липні 2024 року офіцера звільнили, що викликало обурення в особового складу бригади, які вимагали залишити його на посаді.
Як повідомляли українські журналісти, можливою причиною звільнення Ішкулова стала «незгода з завданням, яке не відповідало чисельності бригади». Водночас два високопоставлених українських військових розповіли Politico, що колишній командир 80 бригади також був проти курської операції. Він побоювався, що наступ може призвести до великих втрат через надмірний ризик і недостатнє планування.
Наступ ЗСУ на Курщині та оборона Покровська
Видання наголошує, що запитання Залужного досі залишається ключовим, оскільки як західні, так і українські скептики хвилюються, щодо успіху наступу на Курщині.
«Їхній аргумент полягає в тому, що розгортання значних сил означає, що їх не можна використовувати для утримання лінії в Донецькій області, де російські війська продовжують наступ і тиснуть на місто Покровськ та посилюють свої позиції, просуваючись у напрямку вздовж головної магістралі, що сполучала Донецьк і Запоріжжя», — йдеться в матеріалі.
Під час виступу минулого тижня у Києві на щорічній конференції Ялтинської європейської стратегії Володимир Зеленський заявив, що ситуація на Донеччині нормалізується. Однак він визнав, що вона залишається складною.
Український президент пов’язав наступ у Курській області та бої в Донецькій області і припустив, що курська операція змусила рф перекинути свої підрозділи з Донеччини.
«Наприклад, ми бачимо, що на Донбасі, в Покровську, до курської операції було 1 до 12 снарядів, сьогодні 1 до 2,5», — пояснив Зеленський.
Politico зазначає, що головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повторив цей аргумент Зеленського. Зокрема, він заявив, що ЗСУ контролюють майже 1000 кв. км території всередині росії, що змусило москву перекинути деякі досвідчені підрозділи, які раніше перебували на Донбасі, до Курської області.
Водночас російські війська продовжують досягати тактичних успіхів на Донеччині. Українські військові розповіли Politico, що втрати України на Донецькому напрямку зростають, що змушує Сирського передислокувати деякі підрозділи з Курської області на Донбас.
Що відбувається у Курській області станом на 17 вересня 2024
У вівторок зранку 6 серпня місцева влада Курської області заявила про спробу ЗСУ прорватися на територію регіону. Вдень міноборони рф також підтвердило, що в області ведуться бойові дії.
Зранку 7 серпня російські telegram-канали повідомили, що ЗСУ зайняли населені пункти Миколаєво-Дар'їно, Дар'їно та Свердликове в Суджанському районі Курської області.
Також цього дня, через добу після прориву кордону Курської області, російський диктатор володимир путін вперше прокоментував ці події. За його словами, Київ здійснив «чергові провокації» та обстріли цивільних.
У четвер, 8 серпня, міністерство оборони рф офіційно підтвердило просування ЗСУ у двох районах Курської області, які знаходяться неподалік російсько-українського кордону. Йдеться про Суджанський та Кореневський райони.
9 серпня видання Financial Time повідомило, що Україна захопила близько 350 кв. км російської території у Курській області.
12 серпня Україна вперше офіційно підтвердила, що проводить операцію в Курській області. Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повідомив, що Україна зараз контролює близько 1000 квадратних кілометрів території рф.
13 серпня Олександр Сирський доповів Володимиру Зеленському, що під контролем України перебувають 74 населених пункти Курської області рф.
15 серпня телеканал CNN зазначив, що росія, ймовірно, перекинула кілька тисяч військових з України в Курську область, щоб протидіяти успішному українському наступу.
19 серпня президент України Володимир Зеленський заявив, що ЗСУ контролюють понад 1250 кв. км у Курській області та 92 населені пункти на території росії.
Також Зеленський заявив, що наступ українських військових на Курщині має на меті створити «буферну зону», щоб вберегти Сумську область та місто Суми від обстрілів російської армії.
27 серпня Олександр Сирський повідомив, що з моменту наступу Сил оборони України в Курській області рф у полон узято 594 російських військовослужбовців. Також Україна контролює понад 100 населених пунктів, або ж 1294 кв. км.
6 вересня під час зустрічі у форматі «Рамштайн» Зеленський заявив, що ЗСУ контролюють у Курській області понад 1300 кв. км, 100 населених пунктів, а також ліквідували понад 6 тис. російських військових.
11 вересня проєкт Deep State повідомив, що ситуація на лівому фланзі українського угрупування військ на Курщині погіршилася, російська армія розпочала активні штурмові дії.
12 вересня президент України Володимир Зеленський підтвердив, що російські війська почали контрнаступ у Курській області, і це йде за «українським планом».