У Курській області РФ триває «найзухваліший контрнаступ Києва за всю війну», повідомило британське видання Financial Times. Україна захопила близько 350 кв. км російської території.
Міністерство оборони Росії заявило, що 8 серпня бої спалахнули з новою силою. Там наводять цифри, що характеризують чисельність українського угруповання та його втрати. «Ці цифри неможливо підтвердити незалежним чином», — пише FT. Раптова операція України розпочалася на світанку 6 серпня і відтоді була зосереджена на невеликому російському місті Суджа та його околицях, включаючи газотранспортну станцію на одному з останніх трубопроводів, що постачають російський газ до Центральної Європи.
Інститут вивчення війни (ISW), аналітичний центр зі штаб-квартирою у Вашингтоні, повідомив, що українські війська захопили 11 населених пунктів, включаючи Миколаєво-Дар'їно, Дар'їно та Свердликово, та діють у Любимівці. Площа становить близько 350 квадратних кілометрів, згідно з розрахунками FT.
За даними геолокаційних кадрів, українська бронетехніка висунулася на позиції вздовж траси 38К-030 Суджа – Кореново приблизно за 10 км від міжнародного кордону.
«Суджа для нас фактично втрачена. А це важливий логістичний вузол», — написав у Telegram промосковський блогер, який проживає в Росії.
Український безпілотник атакував автомобіль прокремлівських журналістів (Z-блогерів, як їх називають в Україні. – ), тяжко поранивши Євгена Піддубного, нагородженого Путіним за висвітлення військових подій.
Київ офіційно не прокоментував Курську операцію. Його західні союзники дали зрозуміти, що з ними не консультуються, але заявили, що Україна має автономію щодо планування своїх ударів.
Метью Міллер, представник Держдепартаменту США, заявив 7 серпня, що раніше йому не було відомо про наступ, і він запросить у Києва більш детальну інформацію. «Ми постачаємо їм обладнання; ми даємо їм поради. Але коли доходить до щоденної тактики, яку вони виконують... іноді ми спілкуємося з цього приводу, іноді ні. Їм слід ухвалювати такі рішення», – додав він.
FT зазначає, що на відміну від минулих транскордонних рейдів, проведених проукраїнськими російськими та міжнародними підрозділами, регулярні сили щонайменше із чотирьох українських бригад з'явилися на перевірених відео, беручи участь в операції. Це говорить про те, що операцію було сплановано заздалегідь, кажуть аналітики.
Згідно з відео, переглянутим та перевіреним FT, на російській території в боях беруть участь американські бойові машини Stryker та німецькі Marder. Міллер заявив, що Україна мала право використовувати західне обладнання у своїх операціях.
Представник міністерства оборони Німеччини не підтвердив і не спростував інформацію про те, що «Мардери» використовувалися під час вторгнення, заявивши лише, що «заявлена мета уряду Німеччини – підтримати Україну у боротьбі з російським агресором».
Європейська комісія 8 серпня заявила, що Україна має «право на самооборону», що «включає завдання ударів по ворогові на її території».
Президент Володимир Зеленський заявив у своєму вечірньому зверненні 7 серпня, що «що більше тиску буде чинитися на Росію – агресора, який приніс війну в Україну, тим ближчим буде мир. Справедливий світ через справедливу силу». Він додав, що проконсультувався про наступні кроки зі своїм головнокомандувачем Олександром Сирським, і «подробиці будуть згодом».
Михайло Подоляк, радник Офісу президента України, 8 серпня заявив, що «першопричиною будь-якої ескалації, обстрілів, воєнних дій, примусової евакуації та знищення нормальних форм життя, у тому числі на власних територіях [Росії], таких як Курська та Білгородська області, є виключно агресія Росії».
Цілі Києва в атаці на Курську область залишаються непрозорими, пише FT. Одна з них, мабуть, полягає в тому, щоб змусити Росію відвернути війська від її наступу на сході України. Міністерство оборони РФ 7 серпня заявило, що направляє підкріплення до Курська.
Відставний генерал-майор австралійської армії Мік Райан 8 серпня написав, що атака «може бути спробою сповільнити або перервати наступ Росії, який тривав протягом 2024 року». Іншими стратегічними цілями можуть бути «підвищення морального духу» українців та «зміна ставлення до війни у світі на більш позитивне для України».
Захоплення території до будь-якого виду врегулювання шляхом переговорів може бути метою, сказав він. «Переговори з частиною території противника набагато краще, ніж переговори без неї».