Facebook Pixel

Євро зростає — чи варто позбавлятись доларів

Євро зростає — чи варто позбавлятись доларів

Євро зростає — чи варто позбавлятись доларів

На початку квітня валютний ринок України зберігав відносну стабільність у сегменті долара США, тоді як євро демонстрував помітне зміцнення.

Обидва процеси мають різні драйвери:

  • курс долара знижується під впливом зовнішньої слабкості долара США;
  • курс євро зростає як унаслідок глобального тренду, так і через структурний попит на євровалюту в Україні;
  • загалом валютний ринок України характеризується зростанням ліквідності, звуженням спредів і зменшенням волатильності стосовно долара, що є свідченням формування відносної передбачуваності подальших курсових траєкторій.

Внутрішні чинники та політика НБУ

Національний банк продовжує проводити політику м’якого регулювання валютного ринку, залишаючись активним гравцем на міжбанківському ринку та впливаючи на офіційний курс. Водночас ринкові курси купівлі та продажу іноземної валюти дедалі ближчі до офіційного рівня, що свідчить про зростання довіри до передбачуваності дій регулятора. Прискорення темпів споживчої інфляції до 1,5% у березні (у річному вимірі — 14,6%) і базової інфляції до 1,4% створює нові виклики: з одного боку, це може стати аргументом для підвищення облікової ставки НБУ, з іншого — послаблює привабливість гривневих активів у коротко- та середньостроковій перспективі.

Також варто відзначити, що в березні українці скоротили чисту купівлю валюти в банках до $720 млн — це найнижчий показник за квартал. Така динаміка свідчить про певне насичення ринку валютою, хоча попит усе ще переважає над пропозицією.

У подальшому важливо стежити за сальдо зовнішньої торгівлі: за перший квартал 2025 року імпорт удвічі перевищив експорт ($18,5 млрд проти $9,9 млрд), що вказує на стрімке скорочення валютної ліквідності в країні. Водночас, за умови стабільної й передбачуваної підтримки з боку міжнародних партнерів і кредиторів, цей ризик може бути нівельований. У протилежному випадку зниження обсягів валютної ліквідності з часом може призвести до запровадження нових валютних обмежень — насамперед для бізнесу, а для населення — з меншою ймовірністю.

Поточна структура імпорту, в якій переважають машини, хімічна продукція та енергоносії, забезпечує стабільний попит на іноземну валюту. Водночас стримуючим фактором виступає уповільнення темпів імпорту, що здатне знизити тиск на гривню в коротко- та середньостроковій перспективі. Додатковим елементом стабільності, за оцінками економістів, є наявність в обігу поза банківською системою значного обсягу готівкової валюти — орієнтовно $130 млрд, які можуть виконувати роль буфера для валютного ринку.

Крім зовнішніх та структурних чинників, на подальшу динаміку курсів долара і євро щодо гривні може вплинути зростання активності населення та бізнесу у проведенні валютних операцій. Це пов’язано зі зміною структури заощаджень та портфелів накопичень, що стимулює попит на ключові валюти. Такий процес сприятиме підвищенню ліквідності на валютному ринку, але водночас може стати чинником курсових коливань через спекулятивну складову. Уже зараз ця тенденція помітна на прикладі євро, який на тлі зміцнення викликає дедалі більший інтерес як інструмент заощаджень і джерело можливої курсової вигоди.

Міжнародні фактори

Світовий валютний ринок опинився в центрі серйозних коливань через нову тарифну політику США, ініційовану президентом Дональдом Трампом. Ситуацію ще більше ускладнює її непередбачуваність: заяви та новини, які формують ринкові очікування на початку торговельного дня, нерідко втрачають актуальність або спростовуються вже протягом тієї ж сесії.

Це посилює ринкову напругу та невизначеність, змушуючи учасників ринку закладати вищі ризикові премії. Внаслідок цього різко зросла волатильність на ключових сегментах — товарно-сировинному та фондовому ринках. Інвестори з консервативнішою стратегією почали активно переорієнтовуватися на захисні активи, зокрема на золото. Частковий відтік ліквідності з долара призвів до його ослаблення — подекуди досягнувши шестимісячного мінімуму.

На цьому тлі євро укріплюється, а глобальні очікування щодо зниження ставки ФРС США зростають. Це створює технічний простір для подальшого зміцнення євро.

Рекомендації для бізнесу й інвесторів

З огляду на динамічну ситуацію в поточному огляді ми розділимо рекомендації на два окремих блоки:

  • базові рекомендації — допоможуть уникнути валютно-курсових ризиків або мінімізувати втрати;
  • оновлені рекомендації — допоможуть зорієнтуватись для перегляду інвестиційно-ощадних стратегій.

Базові рекомендації, які зберігають актуальність:

Диверсифікація валютного портфеля залишається ключовою стратегією управління ризиками. Поточна ситуація на ринку свідчить про підвищену волатильність євро та його потенціал до зміцнення, тоді як долар демонструє ознаки послаблення на фоні глобальних економічних і політичних подій. У таких умовах доцільно зберігати частину активів у євро, особливо за наявності валютних зобов’язань у цій валюті. Долар, натомість, може відігравати роль інструмента для забезпечення короткострокової ліквідності та валютного хеджування.

Максимальна ліквідність — безумовний пріоритет.

Усі валютні активи мають бути легкодоступні для оперативного маневру — це ключова умова з огляду на глобальну турбулентність і політичні ризики.

Гривню утримувати у функціональному обсязі.

Попри відносну стабільність гривні, інфляційні чинники та ймовірні курсові коливання у II–III кварталах 2025 року створюють ризики для збереження великого обсягу гривневих активів. У цьому контексті небажано фіксувати гривневу ліквідність в інструментах із жорстко визначеними строками або без можливості коригування дохідності. За наявності такої можливості варто надавати перевагу більш гнучким підходам до управління гривневими коштами.

Оновлені та доповнені рекомендації

Зміна частки валют у портфелі: плавна міграція з долара в євро.

Доцільно поступово ребалансувати портфель у бік євро. Він дедалі більше використовується в розрахунках і потенційно надає кращу курсову премію.

Майте запас міцності та страхуйте ризики.

Слід закладати буфери на форвардні коливання курсу, які ймовірні на тлі стійкого перевищення імпорту над експортом і ризиків сповільнення чи зменшення зовнішнього фінансування країни.

Валютні спекуляції — з підвищеним рівнем обережності.

Поточна ринкова волатильність, особливо в парі євро/гривня, несе підвищені ризики. Спекуляції можливі лише для досвідчених гравців із наявним доступом до швидких і вигідних інструментів на умовах, більш вигідних за стандартні ринкові.

Сценарне планування в довгостроковій стратегії.

Світовий економічний ландшафт стрімко змінюється і навіть за умови стабілізації тривалий час буде шукати нові точки рівноваги. Відмовтесь від жорсткої фіксації валютних орієнтирів на довгі горизонти та заздалегідь плануйте альтернативні інвестиційно-ощадні сценарії.

Подякувати 🎉