У Бразилії відбувся саміт G20 18-19 листопада 2024 року. Європейські делегати обурились рішенням президента Бразилії Луїса Інасіо Лули да Сілви опублікувати остаточну заяву групи на день раніше, щоб закінчити гостре обговорення війни в Україні. Про це пише Reuters. Про що говорили на саміті G20 у Бразилії 2024
Напередодні саміту G20 були занепокоєння, що Бразилія і Китай активно просуватимуть тези капітуляції України у війні з росією, проте не було ніяких небезпечних ознак їх діяльності на саміті, які б стратегічно змінювали ситуацію, окрім дрібних колкостей у комюніке та у деяких заявах цих країн, пише Resurgam.
Президент Китаю Сі Цзіньпін прибув за день до початку саміту для перемовин з Лулою. Існує теорія, що Джо Байден з частиною адміністрації теж не просто так заздалегідь прилетів на подію. І це певним чином могло стримати Лулу в перемовинах із Сі.
Водночас однією з тем перемовин Сі Цзіньпіна та Лули да Сільви перед самітом G20 став не «китайський мирний план щодо України», а мільярдер Ілон Маск. Це сталося після того, як між Лулою та Маском стався публічний конфлікт, що вже призвело до того, що в Бразилії заблокували платформу мільярдера X.
Україну у фінальному комюніке саміту G20 згадали лише в одному абзаці порівняно з сімома на минулих зборах. Також не було прямого засудження війни, яку почала рф.
Бразилія поспішила затвердити комюніке у понеділок ввечері, за день до завершення саміту, щоб уникнути ризику завершення події без остаточної декларації – навіть попри те, що європейці вимагали більш жорстких формулювань щодо ролі росії у війні, повідомили Reuters три бразильських дипломати.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що він шкодує, що комюніке G20 не наголосило на відповідальності росії за початок війни в Україні, особливо на 1000-й день після повномасштабного вторгнення.
«Це занадто мало, коли G20 не може знайти слів, щоб зрозуміти, що росія несе відповідальність», – сказав Шольц наприкінці дводенного саміту найбільших економік у Ріо-де-Жанейро.