Попри відсутність відключень світла, в українській енергосистемі все ще є дефіцит, який закривається комерційним імпортом. Щоб частково компенсувати втрати генерації, Україна імпортує до 1,7 ГВт потужності в окремі години. Про це йдеться у трекері Центру економічних досліджень.
У якому стані українська енергосистема на 12 серпня 2024
«Нехай відсутність відключень не вводить вас в оману – ситуація з енергосистемою залишається складною. Дефіцит, який закривається комерційним імпортом, є навіть у таку м'яку погоду, як зараз», – зазначають у ЦЕС.
Щоб частково компенсувати втрати генерації, Україна змушена імпортувати електроенергію – до 1,7 ГВт потужності в окремі години.
Водночас Україна зменшила імпорт електроенергії і не використовує максимальні добові можливості: ліміт у 1,7 ГВт означає, що впродовж доби максимально можна імпортувати до 40,8 ГВт на годину. У липні Україна імпортувала в середньому 26,4 ГВт на годину протягом доби.


Скільки електроенергії імпортує Україна. Джерело: ЦЕС
За словами старшого економіста ЦЕС Юрія Гайдая, Україна імпортує 13-15 ГВт/год. на добу в останні дні порівняно з піковими понад 35 ГВт/год. у червні та на початку липня.
«Побачимо, чи будуть відключення у чергову хвилю потепління. Спека випаде на вихідні, може й обійдеться. Але плани забезпечити безперебійне живлення точно не варто відкладати. До холодів залишилося 3 місяці», 一 коментує Гайдай.
Зараз Україна не продає електроенергію за кордон, водночас фізичні транскордонні перетоки залишаються, оскільки Україна є частиною об’єднаної Європейської мережі системних операторів передачі електроенергії ENTSO-E. Електроенергія може йти, наприклад, транзитом з Польщі до Румунії через українську територію.

Скільки електроенергії експортує Україна. Джерело: ЦЕС
За словами Володимира Зеленського, російські обстріли знищили вже 9 ГВт потужностей української генерації електроенергії станом на початок червня 2024-го – це половина від зимового піку споживання.