Український уряд відібрав 136 інвестиційних проєктів для відбудови на 2025 рік із 750 пропозицій. Держбюджет виділив на них 25 млрд грн, щоправда, лише на пріоритетні проєкти. Як визначатимуть пріоритетність фінансування, розповів перший заступник міністра фінансів України Денис Улютін.
Як уряд обиратиме проєкти для відбудови у 2025
Міністерство фінансів, Мінекономіки та Мінінфраструктури відібрали 136 інвестпроєктів для відбудови з 750 проєктів і проєктних пропозицій через систему Dream.
Водночас не всі вони отримають фінансування з передбачених у проєкті держбюджету на наступний рік 25 млрд грн. Нині уряд формує короткий список пріоритетних проєктів.
У 2023-му уряд схвалив дорожню карту реформ управління публічними інвестиціями, за якою пріоритети держфінансування визначає стратегічна інвестиційна рада у складі представників ключових міністерств. Кожне міністерство має свою функцію:
- Мінекономіки – стратегічна відповідність проєктів;
- Мінінфраструктури – технічна оцінка;
- Мінфін – фінансова сталість.
«Провівши перший етап реформи управління публічними інвестиціями, ми зрозуміли, що в країні не так багато проєктів, готових до реалізації. Причому найбільш підготовлені – це дорожні проєкти. Ми, своєю чергою, розуміємо, що проєкти мають бути і в інших секторах», – сказав Денис Улютін.
Для підготовки проєктів з відбудови в інших сферах спільно з донорами необхідно створити Project Preparation Facilities при Мінекономіки. Там відбиратимуть концепції для подальшого перетворення на проєкти, які можуть отримати фінансування як з держбюджету, так і за допомогою державних гарантій та коштів міжнародних фінансових організацій.
За даними моніторингу Big Recovery Portal, загальний заявлений бюджет на об’єкти, які потребують відбудови, складає 476,4 млрд грн. В Україні вже профінансовано 10% таких об’єктів:
- 34,6 млрд грн надала держава;
- 13,8 млрд грн – донори.
4316 об’єктів знаходяться в процесі відновлення, що займає в середньому 11 місяців.
Нагадаємо, від початку великої війни сума непрямих збитків для України оцінюється в $1,164 трлн. Найбільших втрат зазнали сектори послуг, торгівлі, промисловості, будівництва.