Facebook Pixel

Активісти перевірили проєкти відбудови на 3,3 млрд грн — скільки порушень знайшли

З початку 2024 року українські громадські організації перевірили понад 60 об’єктів соціальної інфраструктури, які вже відновлені або перебувають у процесі відбудови на 3,3 млрд грн. В більшості з них немає доступу для людей з інвалідністю, а їх закупівлі проводять у непрозорий спосіб.

Про це йдеться в пресрелізі громадського проєкту «Контроль витрат на відновлення України».

У яких областях проводилися перевірки проєктів відбудови

8 ГО з різних областей України промоніторили закупівлі на відновлення й відбудову та перевірили об’єкти безпосередньо на місцях на відповідність заявленим планам. Зокрема, вони проаналізували енергоефективність, доступність для осіб з інвалідністю, а також дотримання принципу «build backлю better» (відбудувати краще, ніж було).

Перевірки проводилися у Київській, Чернігівській, Сумській, Миколаївській, Полтавській областях.

Які проблеми у проєктах відбудови виявили активісти

Як вказано в пресрелізі, більшість закупівель на відбудову, які перевіряли активісти, проводились у непрозорий спосіб.

Проєктна менеджерка Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Олександра Бетлій розповіла, що це пов’язано з дозволом держави на початку повномасштабної війни не проводити замовникам повноцінні тендери.

За її словами, вони закуповували необхідне за спрощеною процедурою на будь-яку суму. Самі ж торги не обов’язково проводили з кількома учасниками.

Окрім цього, замовники публікують на Prozorro мінімум документів, тому знайти проєктно-кошторисну документацію та порівняти її з цінами на ринку часто є неможливим, зазначила Бетлій.

Також у більшості об’єктів немає доступу для людей з інвалідністю або доступ для них зроблений для галочки. Це пов’язано з тим, що їх будували нашвидкоруч, аби якомога швидше запустити їхню роботу.

Засновниця ГО «Сміливий Ірпінь» Михайлина Скорик-Шкарівська розповіла, що у більшості відбудованих об’єктів доступ до укриттів виявився неможливим для людей з інвалідністю. У переважній більшості вони розташовані у старих підвальних приміщеннях зі сходами, і спеціальних засобів для спуску людей на кріслі колісному під час реконструкції не передбачили.

Також представники ГО зазначили, що місцева влада не завжди готова надавати доступ до об’єктів соціальної інфраструктури активістам.

Зокрема, з цим зіштовхнулась чернігівська ГО «Агенція міських ініціатив» під час перевірок об’єктів соціальної інфраструктури в Чернігові.

Quote«Наприклад, ми намагалися потрапити у школу №13, яка постраждала від бомбардувань і яку вже відновили. Але, окрім того, що навколишній простір школи був абсолютно не пристосований для людей з інвалідністю, так ще й потрапити всередину об’єкта для моніторингу виявилось неможливим, — розповіла засновниця «Агенції міських ініціатив» Тетяна Романова.

У яких проєктах відбудови дотримуються принципів енергоефективності

Як відзначили активісти, для енергоефективності об'єкти відбудови часто утеплюють, щоб меншою була потреба в опаленні взимку. Зокрема, інколи заклади оснащують сонячними панелями та інверторами.

Проте під час реконструкції будівлі поліклініки КНП «Баштанська багатопрофільна лікарня» у Миколаївській області були встановлені модульна твердопаливна котельня, система газопостачання кисню та сонячна станція на 150 кВт.

Подякувати 🎉