Пройшов рік з початку пандемії і бізнес пристосовувався до нової реальності як міг. Вийшло не у всіх. Youcontrol назвав зміни, що відбулися в бізнес колах, показав кількість закритих компаній і найбільш постраждалі галузі.
Ситуація по юрособам
У 2020 році в Україні відкрилося майже 54 тис. нових юридичних осіб. Це на 20% менше, ніж в 2019 — тоді розпочало роботу більш 67,5 тис. підприємств.
Трохи менше третини вказали місце реєстрації Київ — понад 15,5 тис. Слідом за великим відривом йдуть традиційні центри бізнесу: Дніпропетровська, Одеська, Львівська, Харківська та Київська області. На ці регіони припадає третина всіх нових юросіб або трохи менше 18 тис.
Найменша кількість новачків в Луганській області. Там почали працювати в 2020-му трохи менше півсотні підприємств різних форм організації. Дані Криму не досліджувалися.
Найбільше нових юросіб основним видом діяльності комплексне обслуговування об'єктів. Це ЖЕКи, ОСББ та інші обслуговуючі фірми. Їх в Україні з'явилося майже 3,5 тис. Після проведеної в 2016 році реформи сфери ЖКП кількість таких підприємств щорічно впевнено тримає лідерство.
На другому місці за поширеністю стоїть неспеціалізована оптова торгівля. Саме ця галузь залучила понад 3,2 тис. юросіб. В цілому в області оптової торгівлі різними товарами зареєструвалася майже п'ята частина всіх компаній, які відкрилися в 2020 році.
Оптова торгівля вже кілька років поспіль залишається однією з найпривабливіших. У 2016-18 рр кількість агентів тут виросла з 25% до 33%. Однак в 2020 році ця тенденція дещо змінилася і відбулося незначне падіння.
На це могли вплинути обмеження, пов'язані з поширенням інфекції. Тому бізнес вибрав менш динамічні, а тому і менш залежні, галузі: вантажоперевезення, логістику, оренду та будівництво нерухомості.
Всупереч очікуванням закриттів бізнесу виявилося менше. У 2020 році тільки трохи більше 10 тис. юросіб припинили існування. Це на третину менше, ніж у докризовому 2019, коли їх ліквідували понад 15 тис. Київ лідер по закриттю юросіб — близько п'ятої частини від всього обсягу.
Така тенденція пов'язана зі спрощенням податкової документації. «Пересидіти» важкі часи юрособам легше, ніж починати процедуру ліквідації.
ФОП
У фізичних осіб-підприємців (ФОП) динаміка дещо інша. У 2020 році почали свою роботу більш 247,5 тис. ФОП. Це майже на 5% менше, ніж в 2019-му, коли їх відкрилося майже 261,7 тис.
Найбільше реєстрацій було в Києві, Харківська, Львівська, Одеська, Дніпропетровська області. Найменше в Луганській і Кіровоградській областях, де почали роботу 2 760 і 4 690 ФОП відповідно.
До кінця 2020 го не спостерігалося значного спаду, і щомісяця реєструвалося близько 15-20 тис. нових підприємців.
А ось закрилося ФОП на 16% більше, ніж в 2019 — 232 тис. проти 199,8 тис. З них понад десята частина припинили свою діяльність в Києві. Негативну динаміку, тобто, співвідношення між відкритими і закритими ФОП в 2020 — продемонстрували лише Дніпропетровська і Одеська області. Решта регіонів залишилися в «плюсі».
Найбільше підприємців згорнули свою діяльність традиційно в грудні: майже 26,7 тис. На другому місці липень з більш ніж 23 тис. ліквідованих. І якщо на даних по реєстрації карантин позначився миттєво, то так само помітна відкладена динаміка закриття, як і у юросіб.
Значною мірою на скорочення кількості ФОП вплинули законодавчі фактори. Наприклад, прогнозоване урядом впровадження обов'язкового застосування РРО всіма ФОП з 1 січня 2021.
Важливу роль зіграла і податкове навантаження. По-перше, необхідність фіксованих платежів, зокрема, для підприємців, які працюють на спрощеній системі оподаткування. По-друге, зростання мінімальної заробітної плати. Це призвело до збільшення розміру єдиного соціального внеску, який вони повинні платити навіть за відсутності надходжень.
Складно говорити, скільки ФОП була припинена через епідемічних обмежень. На статистику вплинув комплекс факторів, карантин тільки один з них.
Говорити про кризу серед малого підприємництва поки рано. Станом на початок 2021 року в країні були активними більш 1,9 млн ФОП. Це майже стільки ж як в 2016 р, коли їх було рівно 2 млн. Нагадаємо, що тоді відбулося різке зниження їх чисельності після змін в податкове законодавство.
Проте, протягом останніх трьох років динаміка відкриття і закриття ФОП показує планомірне зростання.