Facebook Pixel

Як конфісковують російські активи на Заході (відео) — Bloomberg

Суперяхта Phi Фото: Bloomberg

Суперяхта Phi Фото: Bloomberg

За кілька тижнів після того, як у лютому 2022 року росія вдерлася в Україну, тодішній міністр транспорту Великої Британії Грант Шаппс використав TikTok, щоб продемонструвати 192-футову блакитну супер'яхту Phi, що належить заможному російському бізнесмену, яку британський уряд щойно конфіскував у лондонському доку. Про це пише Bloomberg.

Це був яскравий прояв західних санкцій, покликаних тиснути на російську економіку та багатство росіян. Єдине, чого Шаппс не міг зробити, так це ступити на борт. Це через те, що за законом Велика Британія не конфіскувала судно, а лише заморозила його статус власності, щоб володар яхти також не міг ним скористатися. Така сама ситуація стосується російського майна вартістю сотні мільярдів доларів, яке потрапило під санкції. Якщо західні уряди його конфіскують і продадуть, це може допомогти оплатити відбудову України.

Супер'яхта Phi (відео):

Your browser doesn't support HTML5 video.

Яка різниця між заморожуванням і захопленням

Заморожування активу означає, що його не можна використовувати, переміщувати чи продавати, але право власності на нього не змінюється. Накладення арешту на активи — будь то автомобіль, пов’язаний із торгівлею наркотиками, або супер'яхта, якою користується олігарх, що перебуває під санкціями, — передає право власності органу, який здійснює арешт і який може використовувати або продавати актив.

Які російські активи було заморожено

Невдовзі після того, як Росія вдерлася в Україну, США та їхні союзники заморозили активи російського центрального банку на суму приблизно $300 млрд, які зберігалися в неросійських фінансових установах. Санкції, накладені на відомих російських осіб, заморозили додаткові активи на суму майже $58 млрд, включно з будинками, яхтами та приватними літаками.

Скільки із цього було вилучено?

Порівняно небагато. Яхти, пов’язані з російськими мільярдерами Сулейманом Керімовим і Віктором Вексельбергом, були арештовані місцевими правоохоронними органами за запитом влади США у 2022 році на Фіджі та в Іспанії відповідно. Управління з контролю за іноземними активами США визнало Керімова частиною групи олігархів, які отримували прибуток від корупції в російському уряді. Яхта Вексельберга під назвою Tango вартістю $99 млн була пов’язана з підозрою в банківському шахрайстві, відмиванні грошей і порушеннях санкцій. США також конфіскували будинки Керімова, Вексельберга та іншого російського мільярдера Олега Дерипаски, унаслідок чого загальна вартість конфіскованих будинків склала приблизно $635 млн, повідомляє Forbes. Ці суми становлять лише частину їхнього оціненого стану. Наприклад, станом на 26 травня статок Вексельберга становив $7,1 млрд.

Чому не було арештовано більше санкційних російських активів

Повага до приватної власності є основою законів, які керують сучасними суспільствами та міжнародними відносинами. Багато країн дозволяють конфіскувати активи, які, як доведено, є доходами від злочину, з високою ймовірністю доведення цього в суді. Слідчі, яким доручено будувати справу, часто губляться в лабіринті підставних компаній і офшорних трастів, які олігархи використовують, щоб приховати контроль над активами. Ба більше, використання санкцій як прикриття для арешту активів є проблематичним, оскільки вони призначені як тимчасовий захід для досягнення бажаного результату.

Чому заморожування недостатньо

Передусім це не завжди залишає активи поза межами досяжності їхніх власників. Уряд Британії висвітлив 230 порушень санкцій, пов’язаних із продовженням використання або переміщення заморожених активів, але він ще не оголосив жодного звинувачення проти когось, не говорячи вже про фінансовий штраф. Крім того, уряди можуть опинитися на фінансовому гачку через утримання заморожених активів, зокрема яхт. Наприклад, британські платники податків сплачують рахунки за обслуговування яхти, яка стоїть у Лондоні. І лише отримавши право власності на активи, союзники України могли б продати їх, щоб допомогти відбудувати зруйновану інфраструктуру України — як очікується, це коштуватиме сотні мільярдів доларів.

У якому стані зусилля з продажу арештованих активів для допомоги Україні?

У середині 2022 року уряд Канади надав собі повноваження конфіскувати активи людей або суб'єктів, які перебувають під санкціями. Під час першої спроби застосування закону уряд у грудні заявив, що вимагатиме $26 млн від Granite Capital Holdings Ltd. — фірми, що належить підсанкційному союзнику путіна Роману Абрамовичу, і що ці гроші буде використано «на відновлення України та компенсації жертвам незаконного та невиправданого вторгнення режиму путіна». Судовий процес у цій справі ще не розпочався.

Наприкінці 2022 року Конгрес США схвалив захід, який дозволяє вилучати російські активи на користь України, але лише в певних випадках. Генеральний прокурор Меррік Гарленд у лютому санкціонував перший такий арешт, що стосувався $5,4 млн, вилучених із банківського рахунку в Денвері російського олігарха Костянтина Малофєєва, який потрапив під санкції.

ЄС обговорював додавання ухилення від санкцій до переліку злочинів, як-от відмивання коштів і корупція, що можуть призвести до арешту активів осіб або організацій, які потрапили під санкції.

Велика Британія звернулася за юридичною консультацією щодо арешту активів без порушення міжнародних правил. Одна з пропозицій аналітичного центру полягає в тому, щоб використовувати ідеї з інших юрисдикцій, де є нижчий стандарт доказів. Наприклад, італійський кодекс боротьби з мафією дозволяє владі визначати власника як «небезпечного для суспільства», щоб допомогти конфіскувати активи, що належать членам мафії.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц виявився скептиком, заявивши, що арешт активів є юридично проблематичним і однаково не принесе багато грошей.

Чи є прецедент арешту заморожених активів

Після вторгнення в Ірак у 2003 році та усунення його лідера Саддама Хусейна президент США Джордж Буш наказав конфіскувати $1,7 млрд іракських коштів, що зберігалися в американських банках. Частина з них пішла на виплату зарплат іракським державним службовцям. У 1996 році США конфіскували кубинські кошти та використали їх пізніше для надання компенсації сім’ям трьох американців, які загинули, коли їхні літаки були збиті збройними силами Куби.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉