Facebook Pixel

Як держпрограма «єОселя» змінила іпотечне кредитування в Україні

В Україні найнижче в Європі співвідношення іпотечних кредитів та ВВП – нижче 1%. У період воєнного стану рушієм іпотечного кредитування є державна програма «єОселя». У Нацбанку розповіли, що відбувається з іпотекою в Україні під час війни.

Як держпрограма «єОселя» змінила іпотечне кредитування в Україні за час війни

Перепоною для нарощування кредитування на житло є невизначеність перспектив ринку нерухомості та високі ризики такого кредитування, що відображаються у високих ставках, зазначили у НБУ.

За час дії воєнного стану в Україні профіль іпотечного клієнта банку змінило пільгове кредитування в державній програмі «єОселя», а саме:

  • зараз кредити надаються під пільгову ставку 3% або 7% порівняно із середніми ставками за іпотечними кредитами на рівні близько 14% до великої війни;
  • дешевша іпотека та вищі ціни на житло стимулюють брати кредити на дедалі більші суми із меншими власними внесками;
  • до лютого 2022-го майже дві третини іпотек мали показник співвідношення суми кредиту та вартості застави (LTV) менше 70%, а зараз середній LTV наближається до максимально можливого за умовами програми рівня – 80%;
  • середній строк позик наприкінці 2021-го був близько 15 років, тепер іпотеку беруть на довший термін;
  • раніше найчастіше іпотеку брали позичальники 35-45 років із стабільними доходами, зараз з’явилося більше позичальників, які молодші 30 років.
Quote«Тож кредитні стандарти стали м’якішими, водночас такий ризик компенсується помірним середнім борговим навантаженням на клієнтів», – підсумовують у Нацбанку.

Нагадаємо, 12 українських банків повідомили, що видали громадянам 976 іпотечних кредитів на 1,7 млрд грн у травні 2024-го, що близько до рівня попереднього місяця.

Подякувати 🎉