Facebook Pixel

«Північний потік – 2», якщо взагалі запуститься, не знизить ціну газу у Європі – Вітренко

Запуск «Північного потоку – 2» не змінить ціни на європейському енергетичному ринку у бік зменшення. Як повідомив глава «Нафтогазу» Юрій Вітренко в інтерв’ю «РБК-Україна», може статися і так, що газопровід взагалі не почне свою роботу.

За його словами, найкращим для «Газпрому» варіантом наразі є запуск «Північного потоку – 2» восени 2022 року. У «Нафтогазі» вважають, що процес може затягнутися надовше або взагалі не завершитись отриманням дозволу на початок експлуатації.

«Це була наша усвідомлена політика, щоб поставити (президента РФ Володимира – The Page) Путіна перед вибором. Він має повністю поміняти підходи до постачання газу до Європи, прибирати геополітику з цього і втратити можливість використовувати газ як зброю. Не просто не використовувати, а втратити можливість… Путіна поставили перед вибором: або європейські правила, або «Північний потік – 2» ніколи не зможе запрацювати».

Юрій Вітренко

Юрій Вітренко

голова правління «Нафтогазу»

Глава «Нафтогазу» додав, що думка про запуск газопроводу як про ключ до зниження ціни на газ у Європі хибна. За його словами, російський президент хоче не лише змусити європейців повернутися до попередньої практики укладання довгострокових контрактів (без прив’язки до ринку, хабів і споту), а й знову отримати можливість використовувати газ як політичну зброю і важіль впливу в політичних домовленостях.

«Навпаки, я б очікував, що з уведенням «Північного потоку – 2» Росія фізично припинить транзит через Україну. Це ще більше обтяжить ситуацію на ринку газу у Європі. І якщо тільки Європа не здасться і не укладе довгострокові контракти з Путіним на умовах Путіна, то взагалі не варто очікувати, що саме запуск ПП-2 вплине на зниження цін».

Юрій Вітренко

Юрій Вітренко

голова правління «Нафтогазу»

Один із важливих чинників, який би міг вплинути на зниження ціни газу у Європі, – це, за його словами, збільшення видобутку та експорту газу Сполученими Штатами та країнами Близького Сходу.

Контекст. 21 грудня ціна газу у Європі досягла свого історичного рекорду. Одним із головних чинників виступило небажання Росії не бронювати потужності польської ділянки газогону «Ямал – Європа» на грудень. Ціну на рівні вище $2 тис. також допомагають утримувати: скорочення вітрогенерації у Європі, холодна погода, стрімке скорочення запасів у європейських сховищах газу (менш як 60%), негаразди із запуском «Північного потоку – 2», ризики нового вторгнення РФ в Україну та інші.

Учора «Газпром» знову не бронював потужності польської ділянки газопроводу, тому ціна на газ у Європі продовжувала триматися вище $2 тис.

Натепер ціна січневого ф'ючерсу на TTF на біржі ICE Futures перебуває на позначці 165,5 євро за МВт-год, або майже $1933 за тисячу кубометрів.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉