Facebook Pixel

Вибори у Білорусі: як Лукашенко бореться з опозицією

Олександр Лукашенко. Фото: УНІАН

Олександр Лукашенко. Фото: УНІАН

Білорусь готується до президентських виборів, які відбудуться 9 серпня. З 5 до 14 липня відбудеться реєстрація кандидатів у президенти. Наближення дати реєстрації підвищує напруження у країні.

У Білорусі проходять чисельні страйки та мітинги, де громадяни вимагають прозорих виборів та зупинки переслідування опозиційних кандидатів. 3 липня Білорусь святкує День Незалежності, під час святкувань у Гомелі поліція затримала низку активістів.

Підготовка до виборів

У Білорусі для того, щоб зареєструватися у якості кандидата в президенти потрібно зібрати щонайменше 100 тис. підписів. Потрібну кількість підписів набрало лише шестеро кандидатів:

Telegram Logo
  • ексголова «Белгазпромбанку» Віктор Бабарико;
  • Світлана Тихановська;
  • лідер соціал-демократичної партії Сергій Черечень;
  • колишня депутатка Анна Канопацька;
  • лідер руху «Говори правду» Андрій Дмитрієв;
  • ексголова «Парку високих технологій» Валерій Цепкало.

Однак ЦВК не визнав частину підписів, яку надав Цепкало, що автоматично прибрало його з боротьби за президентське крісло.

Звичайно ж серед тих, хто назбирав більше 100 тис. підписів й чинний президент Олександр Лукашенко. За даними білоруського ЦВК Лукашенко зібрав майже 2 млн підписів.

Боротьба з опозицією

Головного конкурента чинного президента та лідера опитувань Бабарико взагалі затримали за підозрою у відмиванні грошей, дачі хабаря та ухилення від сплати податків. Однак це не завадить йому зареєструватися в якості кандидата у президенти.

Також цікава історія є й з Світланою Тихановською, насправді балотуватися у президенти хотів її чоловік блогер Сергій Тихановський, якого було затримано під час одного з мітингів у місті Гродно.

Лукашенко у свою чергу зневажливо відмітив, що навряд чи хтось буде голосувати за жінку.

"У нас Конституція не під жінку. І у нас суспільство не дозріло для того, щоб голосувати за жінку», — зазначив президент Білорусі.

Водночас існують й припущення, що опоненти Лукашенко проросійські та з'явилися в наслідок відмови президента Білорусі поглибити інтеграцію з Росією.

Зі свого боку Росія у особі посла у Білорусі Дмитра Мезенцева запевнила, що не вчиняє ніякого тиску на вибори у Білорусі.

Також крім втоми від правління Лукашенко, білоруси виходять на мітинги й через велику кількість захворілих на COVID-19. Президент вирішив не вводити карантин для запобігання падіння економіки та неодноразово пропонував неоднозначні методи запобігання зараження, на кшталт заняття хокеєм або ж робота на тракторі у полі.

Крім того, нещодавно Лукашенко заявив, що у Білорусі перемогли коронавірус, адже медичній системі вдалося встояти.

Економічна ситуація

Цей рік виявився складним для всього світу. В тому числі це торкнулося й Білорусі. На початку цього року Мінськ не домовився з Москвою з ключових економічних питань. Москва відмовилася постачати безмитну нафту, а потім ціни на неї взагалі обвалилися, як і на нафтопродукти, які експортує Білорусь.

Також країну чекала й неприємна новина на ринку добрив. Через коронакризу контракт вдалося укласти лише з Китаєм, за цінами на хлористий калій меншими за вартість попереднього року.

Водночас Росія в рамках світової кризи вирішила підтримати вітчизняних виробників та закрила ринок для білоруської продукції.

Крім того, через кризу впав й білоруський рубль. 2020 рік почався з падіння білоруської валюти на 30% на тлі зниження цін на нафту.

Також варто зазначити, що Білорусь — найбільший боржник Росії за міждержавними кредитами: на 1 червня 2020 року її борг складає майже $8 млрд.

Коментарі

Всі новини