Велика палата Верховного суду відклала на невизначений термін розгляд касаційної скарги Нацбанку України (НБУ), Міністерства фінансів та Приватбанку на рішення судів нижчих інстанцій з позовом сім'ї Суркісів, яка домоглася в судах нижчих інстанцій скасування рішень НБУ про визнання їх пов'язаними з Приватбанком особами та визнання недійсними договорів обміну їх коштів в банку на суму понад 1 млрд грн на акції банку (bail-in), пізніше викуплені державою за 1 грн.
Про це повідомило агентство «Інтерфакс-Україна».
Як пояснив журналістам начальник управління претензійно-позовної роботи юридичного департаменту НБУ Віктор Григорчук, таке рішення Верховний суд прийняв у п'ятницю у зв'язку клопотанням уряду про заміну в цьому виробництві з боку Міністерства фінансів на Кабінет міністрів України.
Контекст. Йдеться про президента футбольного клубу «Динамо» Ігоря Суркіса, його дочку Марину, дочку Григорія Суркіса — Світлану, а також про батька Ігоря та Григорія — Рахміла Суркіса.
Суди перших двох інстанцій у 2017 році скасували рішення Нацбанку, яким члени сім'ї Суркісів визнавалися пов'язаними з Приватбанком особами. На цій підставі суди скасували bail-in в частині їх коштів і зобов'язали повернути Суркісам їх депозити.
У вересні 2018-го в Приватбанку заявили, що в рамках зазначеної справи брати Суркіси отримали від банку понад 1 млрд грн. Ці гроші раніше були на депозиті в банку, але три роки тому їх обміняли на акції додаткової емісії за рішенням тимчасової адміністрації банку в рамках процедури bail-in. А в серпні 2019 року Верховний суд зняв з розгляду справу про повернення Приватбанком родині Суркісів цієї суми.
Нацбанк, Мінфін і Приватбанк хочуть відстояти законність процедури bail-in, адже якщо Суркіси виграють, то інші її учасники можуть вимагати відмінити процедуру на суму 29 млрд грн. До того ж визнання договору незаконним може поставити під питання всю націоналізацію фінустанови.