Facebook Pixel

Вартість 300 компаній, що вийшли з рф, може сягати $25 млрд

Потенційна вартість угод 300 компаній, які покинули російський ринок, може досягати $25 млрд, але ці обсяги далекі від ринкових.

Про це повідомляє пресслужба KSE у нещодавньому дослідженні «Аналіз виходу іноземного бізнесу з Росії».

304 іноземні компанії із понад 1500, які мають або мали активи в росії, завершили свій повний вихід. Наразі ще 320 фірм оголосили про свої наміри призупинити операції в росії. Найбільші компанії, які повністю вийшли, згенерували $82 млрд доходу, водночас ті, що перебувають у процесі виходу, – $65 млрд.

За оцінками Київської школи економіки, приблизна вартість «виходів» коливається від $16,7 млрд до $21 млрд. З урахуванням нерозкритих угод ця сума потенційно може наближатися до $25 млрд, що свідчить про продажі з важливими знижками.

Фахівці KSE підкреслюють, що ціни не відповідають ринковим, оскільки низка компаній продані за 1 євро.


Водночас Carlsberg Group та Danone фактично були націоналізовані російською владою.

Серед найбільших угод був продаж російського бізнесу Avito ($2,4 млрд), що належав нідерландській інвестиційній групі Prosus, а також продаж 40% частки ($1,8 млрд) компанії Eni в арктичному газовому проєкті «Роснефти».Більшість покупців (94%) були з росії, інші — з Китаю, Туреччини та ОАЕ.

Quote«Деякі компанії відправили товари до росії на суму $3,6 млрд прямо перед виходом і на $0,4 млрд після нього. Непрямі поставки становили $2,5 млрд і $1,4 млрд відповідно. Зокрема, йдеться про французького виробника косметичних засобів L’Occitane, який продовжував торгівлю через посередників після свого виходу», – йдеться у повідомленні.


За дослідженнями KSE, низка інших, попри свої обіцянки та запевнення, також не поспішають повністю обривати зв’язки з рф:

  • Technip Energies продовжує робити значний внесок у підсанкційний проєкт «Арктик СПГ-2», пов’язаний з виробництвом скрапленого газу;
  • Baker Hughes відвантажувала нафтогазове бурове обладнання в росію після оголошення про вихід.


Станом на 17 грудня 2023 року ситуація на російському ринку виглядає так:

  • 304 міжнародні компанії повністю припинили діяльність у рф (23,6% від компаній, які отримували дохід в росії у 2022 році);
  • 1232 компанії згорнули операції та заявили про намір покинути країну-агресорку (33,7% від загального числа);
  • 1573 компанії (43% від загального числа) поки що не збираються покидати російський ринок, працюючи без будь-яких змін;
  • 547 (15% від загального числа) – призупинили нові інвестиції та продовжують вичікувати.
Подякувати 🎉