25 лютого 2025 року розпочала роботу Українська рада зброярів – платформа, яка обʼєднує приватний оборонний сектор, військових, держструктури та міжнародних партнерів. Раду створили, зокрема, для адвокації українських зброярів, обміну досвідом та підтримки ОПК. Про це повідомили у пресслужбі Українського центру оборонних ініціатив.
Для чого в Україні створили Раду зброярів
Рада зброярів обʼєднає ключові асоціації оборонної промисловості. Вперше в Україні представники різних секторів галузі консолідувалися, щоб зміцнити її в умовах війни.
Серед головних завдань Ради:

- Адвокація інтересів українських зброярів на державному рівні.
- Підтримка розвитку українських зброярів на національному та міжнародному ринках.
- Обмін досвідом та співпраця між українськими зброярами.
- Зміцнення обороноздатності України через згруповану інтеграцію українських приватних зброярів в екосистему ОПК.
Виконавчим директором Ради зброярів обрали Ігоря Федірка – колишнього військового, який з 2014-го активно займається підтримкою армії через організацію спеціалізованого навчання та забезпечення технікою.
Головою правління Ради став радник президента України зі стратегічних питань, колишній міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін.
До складу нової платформи вже увійшли Ліга оборонних підприємств України, Українські роботизовані сили, Асоціація виробників РЕБ/РЕР, Techosystem Defense, Оборонний Альянс України, Асоціації виробників безпілотних систем та супутніх технологій «АРМАДА», а також інвестиційний фонд D3 Venture Capital.
Подібні практики обʼєднання виробників у єдину адвокаційну організацію використовують у всьому світі. Зокрема, у Сполучених Штатах NDIA інтегрує бізнес в оборонну політику, у Великій Британії ADS Group координує розвиток галузі, а у Франції GICAT допомагає просувати технології на глобальному ринку.
«Ми ставимо перед собою масштабні та стратегічні завдання для галузі та країни в цілому, зокрема – інтеграція української оборонної промисловості в екосистему європейської оборонної системи та НАТО, залучення іноземних інвестицій та впровадження низки законодавчих ініціатив», – сказав Ігор Федірко.
Як змінився оборонний сектор України з 2022
За три роки повномасштабної війни український ринок озброєння та військової техніки зріс з $1 млрд у 2022 році до $10 млрд у 2024-му, а у 2025 році його спроможність оцінюють у $35 млрд.
«Для розвитку оборонної індустрії потрібні не лише виробничі потужності, а й капітал, венчурні інвестиції та стартапи. Наша мета – зробити Україну привабливою для технологічних інвесторів у секторі оборони», – зазначила Евелін Бучацький, керуюча партнерка D3 Venture Capital.
Нагадаємо, Україна може виділити додаткові $5-7 млрд на оборону з доходів від заморожених активів рф. Водночас Верховна Рада також розглядає варіант витратити на це $25 млрд зовнішньої допомоги.