В росії показали Shahed-136 з головкою самонаведення – що це насправді

Деякі російські «воєнкорські» канали нещодавно поширили інформацію про появу в Росії нового варіанту дрона Shahed-136, оснащеного електронно-оптичною головкою самонаведення та супутниковим зв’язком. Цей дрон нібито стане далекобійним ударним боєприпасом. Проте, аналіз Defense Express вказує, що ця інформація є маніпуляцією, заснованою лише на одному зображенні з телесюжету на російському «Первом канале».

Що насправді показали на «Первом канале»?

Сюжет вийшов ще 19 вересня 2024 року та був присвячений візиту президента Путіна на підприємство «Специальный Технологический Центр» у Санкт-Петербурзі. Це підприємство відоме через витік секретних документів у січні 2024 року та має зв'язок переважно з БПЛА «Орлан-10» і засобами радіоелектронної боротьби, такими як «Тобол», а не з Shahed-136.

Представлений у сюжеті дрон був частиною виставкової експозиції, де демонстрували різні розробки. Йдеться про макет одного з іранських варіантів дрона — МС 236 із головкою самонаведення, але без супутникового зв’язку. Ця інформація стала відомою ще в лютому після хакерського зламу серверів іранської IRGC Sahara Thunder групою Prana Network.

Чи є інформація про «Шахед» із ГСН новинкою

Важливо зазначити, що за весь цей час не було зафіксовано жодного застосування Shahed-136 з головкою самонаведення в бойових умовах, а також немає доказів зацікавленості російського Міноборони в цьому проєкті. Натомість концерн «Калашников» активно розвиває власні ударні дрони, такі як «Ланцет», які вже використовуються на полі бою.

Чи можливий розвиток проєкту

Ідея створення далекобійного дрона з радіусом дії до 2000 км і супутниковим управлінням може становити загрозу. Проте масове виробництво таких дронів потребуватиме стабільного постачання терміналів супутникового зв’язку, таких як Starlink, які не продаються на російський ринок і активно блокуються для нелегального ввезення.

Таким чином, демонстрація на російському телеканалі є радше елементом пропаганди, ніж підтвердженням наявності нової технології.

Читати на The Page