Facebook Pixel

У 2023 році ріпак для біодизеля може стати конкурентом українському соняшнику

Рішення Агентства з охорони довкілля США (ЕРА) збільшити частку використання біопалива у 2023 — 2025 роках лише на 1% стало холодним душем для низки виробників соєвої олії. Але головне — ЕРА дозволило використовувати для біодизелю ріпакову олію.

З яких олій виробляють біодизель

Невелике пояснення. Найбільше дизелю виробляється з пальмової олії, яка залишається наймасовішим продуктом, попри — чи завдяки — її поганії репутації. Друге — третє місця ділять олії з ріпака та сої.

Оливкова та соняшникова олії задорогі для технічних цілей і цінніші як харчовий продукт. Усі інші олійні не мають відчутних позицій.

Чому саме рішення щодо ріпакової олії так збентежило виробників? Тут усе просто: на відміну від інших олійних, ріпак є «універсальним».

Чому ріпак може стати конкурентом соняшнику

По-перше, його у великих обсягах вирощують по всьому світу. Є навіть окрема назва для канадського ріпака – канола. І він доволі вдало конкурує з іншими рослинними оліями в харчопромі.

По-друге, на відміну від того самого соняшника або сої, ріпак має суто технічну форму. І саме технічний ріпак іде для виробництва біодизелю.

По-третє, як і більшість сучасних гібридів культур, ріпак має озиму та яру форми.

Це означає, що Україна за бажанням може збільшити ріпакові площі навесні наступного року.

У групі олійних культур і похідних від них (олій) усе визначається двома чинниками: наявністю ресурсу для вирообницитва олії (сировини) та перспектив використання певної олії для біопалива.

Рішення EPA про біодизель обвалило котирування

Повернемося до поточної ситуації. Рішення вже обвалило котирування на соєву олію, яка сьогодні значно дорожче за пальмову та соняшникову (від $340 — 420 в Україні до $520 — 540 у сусідніх Болгарії, Угорщині та Румунії).

Здається, ріпак мав би подорожчати чи хоча б, на жаргоні брокерів, «проявити тренд». Але ціни на продукт із ріпаку залишилися без змін, а попит на нього у Європі мінімальний.

Це ще раз доводить, що на перетині двох видів споживання – суто харчового та як пального — прямі залежності попиту-пропозиції не діють.

Соняшник поки що тримає позиції

Утім, для України головним олійним ринком залишається соняшниковий, а для біодизелю може використовуватися хіба що відпрацьована соняшникова олія (тобто та, що пройшла смаження, фритюр, гриль тощо).

Світові ціни на соняшникову олію в грудні залишаються майже без змін — за даними Spike Brokers, вони стабільні: приблизно $1170 — 1190 (CIF Констанца).

Продавці в Україні зменшили пропозицію соняшнику, тому експортні ціни на олійні залишилися на рівні минулого тижня, констатує компанія.

Подякувати 🎉