АТ «Укрзалізниця» оголосило тендер серед юридичних компаній на представництво своїх інтересів в іноземних судах та арбітражах, включаючи Швейцарію, Польщу та Молдову, до кінця 2026 року. Пропозиції на Prozorro можна надсилати до 12 вересня 2024 року. Компанія пропонує по $215-315 за годину, і юристи кажуть, що суми відповідають ситуації на ринку. спробував розібратись детальніше.
Яких юристів шукає «Укрзалізниця»
Загальна сума закупівель – 2,276 млн грн, тендерні пропозиції можна надсилати по 12 вересня включно.
У тендері визначені три лоти.

- «Укрзалізниця» шукає зовнішнього юридичного радника, який би вів всі судові справи перевізника та перемовини з представниками іноземних компаній-партнерів, боржниками, правоохоронними органами інших держав тощо. Він має працювати як в Україні, так і будь-де у світі, крім рф, білорусі та Ірану. За 100 годин роботи до 31 грудня 2026 року компанія готова викласти 1,165 млн грн без ПДВ, тобто близько $284 за годину.
- Другий лот – це судове та інше представництво компанії у «великих» країнах. Судячи з формулювання, йдеться про конкретний позов «Укрзалізниці» проти боржника, який має реєстрацію в Женеві. Бо юристам доведеться вести справи у вищих судових інстанціях, а саме, в апеляції та Верховному Суді Швейцарії, Міжнародному комерційному арбітражному суді при ТПП України про стягнення заборгованості на користь АТ «Укрзалізниця» та виконання майбутнього рішення суду. За 45 годин роботи компанія готова сплатити 580 тис. грн без ПДВ, тобто близько $315 за годину.
- Третій лот – це юридичне представництво інтересів «Укрзалізниці» у Молдові та арбітражі Польської господарської палати. Судячи з усього, йдеться про боржника з Молдови, який не виконав контракт у Польщі. За 60 годин роботи пропонується 530 тис. грн без ПДВ, або близько $215 за годину.
Чи існує ризик відмивання грошей у тендері «Укрзалізниці»
Судячи з коментарів українських юристів, «Укрзалізниця» виставила цілком ринкову пропозицію. Ба більше, на самому тендері є вірогідність навіть знизити загальний бюджет.
«Державна компанія у цьому контексті, скоріше за все, реальну погодинну оплату на ринку не потягне, та й то в теперішніх умовах дисконти поширені. Мабуть, вони вже поцікавились, і прийдуть потенційні кандидати, які мають або субпідрядників у визначених юрисдикціях, або ж офіси афілійовані. Не Baker чи CMS, але умовний Kinstellar міг би вписатись в бюджет, як на мене», – прокоментував
один з юристів.
«В принципі на ці ставки можна знайти компанію. Та й не факт, що на цю роботу треба top tier», – додав інший.
По складних кейсах в Україні топові юридичні компанії дійсно можуть запросити близько $300 за годину роботи, зауважили коментатори. У той же час великі компанії і раніше проводили тендери серед юридичних компаній.
«Знаю випадки, коли погодинка на таких тендерах падала з $250-300 до $150», – нагадує учасник ринку.
Нагадаємо, НАК «Нафтогаз України» у 2019-му виграв у «газпрому» $4,63 млрд у арбітражі Стокгольму завдяки адвокатам норвезької компанії Wikborg Rein Advokatfirma AS. Гонорари норвежців з 2014 по 2019 роки склали близько 50 млн євро.