Український бізнес прогнозує пожвавлення ділової активності на тлі покращення настроїв щодо курсу гривні та посилення інфляційних очікувань.
Про це йдеться у підсумках чергового опитування керівників компаній, яке Національний банк України провів у IV кварталі 2021 року.
Отже, індекс ділових очікувань підприємств становив 112,1% порівняно зі 114,3% у ІІІ кварталі.
«Несуттєве зниження відбулося через послаблення позитивних оцінок компаній щодо зміни загальних обсягів реалізації власної продукції, інвестиційних витрат на обладнання тощо», — ідеться в повідомленні.
Водночас другий квартал поспіль підприємства очікують на зростання кількості працівників на своїх виробничих майданчиках.
Загалом оцінки підприємств щодо макроекономічної ситуації в Україні та поточного стану власних компаній залишаються позитивні.
У наступні 12 місяців підприємці очікують помірного зростання обсягів виробництва товарів і послуг в Україні. Баланс оптимістичних відповідей становив 8,3% порівняно з 21,5% у ІІІ кварталі 2021 року.
Керівники підприємств продовжують позитивно оцінювати поточний фінансово-економічний стан власних підприємств: частка таких оцінок становила 7,6% проти 7% у ІІІ кварталі.
Позитивні залишаються оцінки підприємств щодо зміни власного фінансово-економічного стану на наступні 12 місяців. У цьому питанні оптимістичні прогнози висловили 9,7% опитаних (у ІІІ кварталі — 12,7%). Найвищі очікування традиційно спостерігаються в підприємств торгівлі та переробної промисловості (16,9 та 11,5% відповідно).
НБУ повідомляє, що вже шостий квартал поспіль підприємства, які залучають іноземні інвестиції, покращують очікування щодо зростання частки цих інвестицій: процент позитивних відповідей зріс до 18,6 із 15,6% у ІІІ кварталі.
Посилилися та залишаються високі очікування підприємств щодо зростання заробітних плат працівників у наступні 12 місяців. Процент позитивних відповідей щодо цього питання становив 68,6% порівняно з 61,4% у ІІІ кварталі 2021 року.
На тлі несуттєвого зниження оцінок підприємств щодо потреби в позикових коштах частка підприємств, які планують брати банківські кредити, зменшилася до 38,5% (у ІІІ кварталі їх було 40,4%). Водночас керівники підприємств шостий квартал поспіль відзначили пом'якшення умов доступу до банківських кредитів.
Коментарі