Законопроєкт №11416-д про збільшення податків, який Верховна Рада ухвалила 10 жовтня 2024 року, передбачає підвищення ставки військового збору для найманих працівників з 1,5% до 5%. з’ясовує, як це вплине на зарплати в Україні.
Як підвищення податків вплине на рівень зарплати чистими на руки
«Для найманих працівників військовий збір підвищиться на 3,5% і становитиме 5%. Фактично працівники отримуватимуть менше коштів «на руки». Наприклад, якщо заробітна плата становить 15 тис. грн в місяць, то після змін «на руки» особа отримає на 525 грн менше», – пояснює Іван Маринюк, керівник практики податкового права юридичної фірми «Ілляшев та Партнери».
Співрозмовник додає, що підвищення військового збору не торкнеться зарплат військовослужбовців, що є справедливим в умовах війни.
Отже, замість 19,5% (18% податок на доходи фізосіб + 1,5% військовий збір) навантаження на зарплату зростає до 23% (18% ПДФО + 5% військовий збір).
Тобто мінімальна зарплата чистими на руки замість 6440 грн після підвищення податків становитиме 6160 грн.
Які рішення мають прийняти роботодавці у зв’язку з підвищенням військового збору
«Роботодавці, ймовірно, будуть змушені переглянути свої підходи до виплати зарплат, оскільки працівники відчують зниження чистих доходів через збільшення податкового навантаження, – коментує Світлана Кучер, керівниця практики аудиту та консалтингу Nota Group. – Багато компаній, особливо великі, вже аналізують свої можливості щодо компенсації цих змін для своїх співробітників, але ситуація залежить від галузі та фінансового стану кожної окремої компанії».
На думку Світлани Кучер, роботодавці можуть розглянути наступні підходи:
- Підвищення зарплат для компенсації збільшення податків. Таке рішення залежатиме від можливостей компанії. В умовах, коли бізнес також стикається з додатковим податковим навантаженням, цей крок може виявитися фінансово важким для реалізації.
- Зменшення бонусів або інших доплат. Якщо ресурси обмежені, компанії можуть скоротити преміальні форми винагороди, щоб компенсувати загальне навантаження на зарплати.
- Зменшення зарплати чистими на руки. Через загальне збільшення податкового тиску більшість компаній, ймовірно, не зможуть повністю компенсувати підвищення податку і залишать рівень заробітної плати до оподаткування без змін.
«Податки, які утримуються із зарплати, навряд чи будуть компенсовані роботодавцями. Компанії складають річний бюджет, і збільшення фонду оплати праці до 5% ніхто не планував. Вважаю, що більшість роботодавців виплатять працівникам зарплату з утриманням податків за підвищеними ставками», – попереджає Олександра Томашевська, податкова консультантка Київського центру підтримки і розвитку бізнесу.
Коли українцям виплатять знижену зарплату чистими на руки
Світлана Кучер уточнює, що більшість працівників, особливо в приватному секторі, можуть відчути зниження зарплати у жовтні, коли військовий збір підвищиться з 1,5% до 5%. Співрозмовниця додає, що для українців, які працюють у державному секторі, зміни також будуть відчутними, хоча держава розглядає можливості підтримки певних категорій працівників за рахунок бюджетних коштів.
«На щастя, зміни не будуть прийняті «заднім числом». Остання редакція проєкту закону передбачає, що зміни наберуть чинності з моменту опублікування нормативного акту. Складність полягає у тому, що це середина періоду, і тому зарплата, нарахована за другу половину місяця, вже буде оподаткована за підвищеною ставкою», – уточнює Олександра Томашевська.

Підвищення податків ставить перед бізнесом багато складних питань. Фото: Depositphotos
Вочевидь, бухгалтери, що нараховують зарплату, наразі опинилися в стані невизначеності. Адже Іван Маринюк наголошує, що питання щодо розрахунку військового збору бізнесом, крім спрощенців, залишається відкритим.
«Військовий збір сплачується з зарплати до її виплати, і більшість українців отримають зарплату до набуття чинності змін. Тобто постає питання, як розраховувати і відображати у звітності військовий збір за жовтень, якщо зарплату вже виплатили, а в середині місяця набрали чинності нові правила? Тому очікуємо на роз’яснення податківців або на уточнення закону».