Міжнародний валютний фонд (МВФ) опублікував Лист про наміри та Меморандум про економічну та фінансову політику, укладений з українським урядом.
Про перегляд програми
Згідно з текстом документа, переклад якого опублікувало Міністерство фінансів, після виділення Україні першого траншу в розмірі $2,1 млрд МВФ ще чотири рази переглядатиме програму.
- Так, перший перегляд відбудеться 1 вересня 2020 року. Умови, які Україна повинна виконати до червня, стосуються проблемних кредитів державних банків. Фінустанови мають подати плани щодо скорочення портфелів кредитів, які не обслуговуються. Друга умова стосується врегулювання тарифів в енергетиці — її Україна повинна виконати до серпня цього року. Якщо країна виконає умови, то Фонд надасть їй другий транш у розмірі $675 млн.
- Другий перегляд відбудеться 1 грудня 2020 року. До кінця вересня наша країна завдяки новому статуту «Нафтогазу» повинна посилити вимоги до корпоративного управління компаніями. До кінця жовтня Україна повинна прийняти закон про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, завдяки якому він зможе подавати в суд на колишніх власників банків-банкрутів без обмежень за строками позовної давності. Фонд також зможе укласти мирову угоду зі своїми «супротивниками».
- Для того щоб отримати третій транш, Україна також повинна до кінця жовтня-листопада провести реформу Вищої ради правосуддя, а до кінця листопада посилити вимоги до банків. Якщо країна все виконає, то отримає $675 млн.
- Третій перегляд відбудеться 15 травня 2021 року. До січня 2021 року Україна має провести реформу податкової та митної служб, до кінця березня провести аудит бюджетних витрат, пов'язаних з СOVID-19. Якщо країна встигне все зробити, то отримає транш у розмірі $550 млн.
- Четвертий перегляд відбудеться 15 жовтня 2021 року. Україна повинна отримати останній транш у розмірі $1 млрд. Проте умов щодо цього в Меморандумі немає.
Інші зобов'язання, які взяла на себе Україна
У документі також прописано низку умов, які Україна повинна виконати, однак без прив'язки до конкретного часу. Йдеться про наступне:
- Кабінет міністрів і президент не повинні втручатися в політику і керівництво Національним банком. Регулятор також повинен продовжити політику інфляційного таргетування;
- Україна повинна продовжувати реформи медицини та освіти;
- до кінця року Фонд гарантування повинен оголосити про продаж щонайменше двох великих державних компаній;
- щодо держбюджету, то дія фонду боротьби з COVID-19 має закінчитися 2020 року. Після цього Україна повинна повернутися до свого звичного дефіциту бюджету;
- Україна також повинна утриматися від будь-яких змін спрощеної системи оподаткування;
- Ощадбанк потрібно підготувати до того, що до його капіталу увійде Європейський банк реконструкції та розвитку;
- Національне антикорупційне бюро має запровадити прослуховування для підозрюваних;
- прийняти закон з деталями про «ринок землі».
Контекст. На початку травня 2020 року Україна та МВФ провели переговори про нову програму співпраці й переорієнтувалися на 18-місячну програму stand-by. Уже 9 червня МВФ затвердив кредитну програму для України.