Ілюстрація: EADaily
Представники правлячої коаліції ФРН підготували законопроєкт, який дозволить газопроводу «Північний потік — 2» вийти з-під обмежень нової Газової директиви ЄС. Про це повідомило агентство Bloomberg.
Ця директива встановлює, що частини трубопроводів, які йдуть з третіх країн, але прокладені по території ЄС («Північний потік» є саме таким), повинні відповідати вимогам, які застосовуються до внутрішніх трубопроводів ЄС.
Серед головних вимог: поділ компаній — постачальників газу і тих, які транспортують його, доступ до труб інших операторів, прозоре регулювання тарифів. Тому компанія-оператор «Північного потоку — 2» повинна бути незалежною від «Газпрому», а 50% пропускної потужності газопроводу треба резервувати для альтернативних постачальників. Винятки можливі, але лише зі схвалення Єврокомісії.
Нова директива набула чинності 23 травня.
Розроблений у Берліні законопроєкт дозволить вважати, що проєкт «Північного потоку — 2» був завершений у травні, а тому щодо нього повинні діяти колишні правила. Автори законопроєкту пропонують визначати завершення проєкту не строками закінчення будівництва, а датою завершення інвестицій у нього.
Контекст
- Німецькі компанії вклали 2 млрд євро в проєкт «Північного потоку — 2» і зацікавлені в максимальній ефективності своїх інвестицій.
- Данське енергетичне агентство 30 жовтня все-таки видало дозвіл на будівництво «Північного потоку — 2» у винятковій економічній зоні своєї країни.
- Глава «Газпрому» Олексій Міллер 6 листопада заявив, що перш ніж укласти новий транзитний контракт з «Нафтогазом», треба вирішити ряд принципово важливих питань. В першу чергу, необхідно врегулювати судові суперечки між «Газпромом» і українською стороною. Потім потрібно оцінити готовність України до прямих закупівель російського газу до 2020 року та визначити їх обсяги. Крім того, глава «Газпрому» нагадав, що якщо Україна не встигне до 1 січня адаптувати свій ринок газу до законодавства ЄС, «Газпром» буде готовий продовжити на перехідний період чинний контракт на транзит.