У Івано-Франківську гуртожиток Національного технічного університету нафти і газу, який відремонтували за кошти ЄС, перетворили на енергоефективне житло, де можна розмістити 150 внутрішньо переміщених осіб (ВПО).
Це третя будівля, яку відкрили за програмою «Підтримка ЄС для нагальних потреб розміщення внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні», що фінансується Євросоюзом та реалізується під управлінням НЕФКО.
Загальна вартість програми становить €19,4 млн, з них близько €2,2 млн спрямували на реконструкцію гуртожитку та ще однієї адміністративної будівлі в Івано-Франківську.

Що відремонтували в Івано-Франківському гуртожитку?
- замінили систему опалення,
- вікна та двері,
- встановили індивідуальний тепловий пункт,
- сонячну електростанцію для електропостачання,
- утеплили фасад та горище,
- полагодили дах,
- модернізували систему гарячого та холодного водопостачання та водовідведення,
- оновили систему вентиляції,
- здійснили внутрішні оздоблювальні роботи та благоустрій території.
Також будівлю зробили доступною для осіб із інвалідністю: встановили пандус та облаштували туалет і душ для маломобільних груп населення на першому поверсі.
Гуртожиток забезпечили всіма необхідними меблями, побутовою технікою, кухонним приладдям та предметами для спальні. Крім того, для мешканців нового житла облаштували вітальні та місця загального користування, а також дитячий майданчик на подвір’ї будинку.
Чому виникла потреба у будівлях в Івано-Франківську
Івано-Франківськ прийняв близько 41 тис. ВПО, через що постала нагальна необхідність створити для них відповідне житло.
Програма «Підтримка ЄС для нагальних потреб розміщення внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні» передбачає реконструкцію наявних комунальних споруд для створення житла для переселенців у десяти містах у західному та центральному регіонах країни, а саме в Чернівцях, Чорткові, Івано-Франківську, Хмельницькому, Ківерцях, Ковелі, Луцьку, Рівному, Золочеві та Звягелі.
Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків відзначив, що довгострокова та плідна співпраця міста з Північною екологічною фінансовою корпорацією триває багато років. Завдяки їй ще до війни провели термомодернізацію та оновили систему опалення у багатьох закладах освіти.
Також у 2022 році місто отримало гранти від ЄС на облаштування житла для ВПО.
«Кожна муніципальна будівля модернізована в енергоефективне житло, щоб забезпечити умови проживання переселенців у різних регіонах України», – коментує Хенрік Вітфельт, в.о. керівника відділу «Економічна співпраця, енергетика, інфраструктура і довкілля» Представництва ЄС в Україні.
Тетяна Веха, адміністраторка проєктів з НЕФКО, висловила задоволення з прогресу програми підтримки ВПО, що дозволяє відремонтувати і відкрити більше закладів для переселенців, які гостро потребують житла в Івано-Франківську.
У десяти містах у західному та центральному регіонах України наразі триває реконструкція, щоб терміново забезпечити переселенців житлом.
Що відомо про програму «Підтримка ЄС для нагальних потреб розміщення ВПО в Україні
Ця програма фінансується Європейським Союзом і реалізується під управлінням НЕФКО.
Вона є частиною ширших зусиль, які спрямовані на те, щоб відбудувати Україну екологічнішою та кращою, використовувати безпечні для довкілля будівельні матеріали, застосовувати енерго- та ресурсозберігаючі заходи та зменшувати відходи від будівництва та знесення.
Окрім цієї програми, під управлінням НЕФКО впроваджуються ще три фінансовані ЄС програми, пов’язані із забезпеченням переселенців житлом та відновленням критичної інфраструктури, що зміцнить стійкість та спроможність українських громад приймати новоприбулих із найбільш постраждалих від війни регіонів.
Що відомо про Інвестиційну платформу сусідства (NIP)
Це механізм, спрямований на залучення додаткового фінансування для капіталомістких інфраструктурних проєктів у країнах-партнерах ЄС, на які поширюється Європейська політика сусідства (ENP), у таких секторах, як транспорт, енергетика, екологія та соціальний розвиток.
NIP також підтримує приватний сектор, переважно через інвестиційні гранти та операції з ризиковим капіталом, із фокусом на малих та середніх підприємствах.
NIP прагне об’єднати грантові ресурси з бюджету ЄС та держав-членів Союзу і використати їх для залучення позик від європейських фінансових установ, а також внесків самих країн-партнерів ENP.
У такий спосіб ЄС сприяє пріоритетним напрямам діяльності країн-сусідів і підтримує їх у здійсненні ключових інвестицій та прискоренні економічного розвитку.
Що відомо про НЕФКО
НЕФКО, Північний зелений банк, є міжнародною фінансовою організацією (МФО), яку заснували в 1990 році. Завдання полягає в роботі над конкретними заходами, щоб прискорити зелений перехід.
Окрім власного капіталу Інвестиційного фонду, НЕФКО, управляє декількома трастовими фондами від імені різних донорів для підтримки реалізації екологічних та кліматичних проєктів.
На малих і середніх проєктах демонструють, яким чином кліматичні та екологічні проєкти можна впроваджувати та масштабувати у стабільний та економічно ефективний спосіб.
Протягом багатьох років НЕФКО впровадила близько 1600 приватних і державних проєктів у низці галузей по всьому світу.
Штаб-квартира НЕФКО розташована в м. Гельсінкі, Фінляндія.