Суд визнав незаконною розкриту перебіжчиком Сноуденом програму стеження АНБ США

Сноуден в 2013 році розповів про масове стеження за телефонними розмовами американців. Фото: «Хайтек»

Сноуден в 2013 році розповів про масове стеження за телефонними розмовами американців. Фото: «Хайтек»

Через сім років після того, як колишній підрядник Агентства національної безпеки (АНБ) Едвард Сноуден в 2013 році розповів про масове стеження за телефонними розмовами американців, Федеральний апеляційний суд постановив, що програма АНБ була незаконною.

Як відзначили в суді, масовий збір даних про дзвінки користувачів під приводом боротьби з іноземним тероризмом «міг порушити Четверту поправку до Конституції США», яка забороняє необгрунтовані обшуки і затримання, а також вимагає ордер на обшук від суду при наявності достатніх підстав.

Раніше вищі посадові особи розвідки публічно стверджували, що АНБ ніколи не збирало інформацію про американців. Після ж викриття програми офіційні особи США заявили, що шпигунські програми АНБ запобігли понад 50 терористичних змов.

Telegram Logo

Але в суді з'ясувалося, що справа АНБ проти Басалая Моаліна була єдиним конкретним прикладом нападу, який агентство допомогло запобігти за телефонними записами. Але незаконно зібрані записи телефонних розмов не зіграли вирішальну роль у справі.

Контекст. Програма АНБ по збору телефонних записів, про яку повідомив Сноуден, була частиною програми розвідки PRISM.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

PRISM — це кодова назва програми, в рамках якої АНБ збирає інтернет-повідомлення. Вона також відома під кодом SIGAD US-984XN. PRISM збирає збережені інтернет-повідомлення на підставі вимог, що пред'являються до інтернет-провайдерів про передачу будь-яких даних, які відповідають затвердженим судом умовам пошуку.

Іншими словами, це комплекс заходів, що здійснюються з метою масового негласного збору інформації, переданої по мережах електрозв'язку.

Повідомлялося, що щодня системи збору інформації АНБ перехоплювали і записували близько 1,7 млрд телефонних розмов і електронних повідомлень і близько 5 млрд записів про місцезнаходження і пересування власників мобільних телефонів по всьому світу.

Програма АНБ по збору масових метаданих була припинена в 2015 році. Конгрес прийняв Акт про свободу США від 2015 року, який переглянув Патріотичний акт 2001 року і обмежив програму телефонного стеження. Записи телефонних розмов як і раніше будуть зберігатися в приватних телефонних компаніях, але слідчі можуть отримати їх тільки з дозволу судді. Однак в 2019 році повідомлялося, що АНБ без дозволу збирало дані про дзвінки в США.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини