США висунули звинувачення у відмиванні грошей двом співробітникам російської державної медіамережі RT за те, що, за словами офіційних осіб, було схемою найму американської компанії для виробництва онлайн-контенту з метою впливу на президентські вибори 2024 року. Про це пише Reuters.
Представники Міністерства юстиції заявили, що двоє співробітників використовували підставні компанії та підставних осіб, щоб заплатити $10 млн неназваній компанії зі штату Теннессі за виробництво онлайн-відео, спрямованих на посилення політичних розбіжностей у Сполучених Штатах.
Міністерство фінансів і Державний департамент США також оголосили про санкції, спрямовані проти RT, зокрема проти головної редакторки телеканалу Маргарити Симоньян.
Американські чиновники заявили, що мета росії — посилити політичні розбіжності в США і послабити громадську підтримку американської допомоги Україні в її війні з росією.
«Ми будемо невпинно протидіяти і зривати спроби росії та Ірану, а також Китаю або будь-якого іншого іноземного зловмисника втрутитися в наші вибори і підірвати нашу демократію», — заявив генеральний прокурор США Меррік Гарланд.
ФБР окремо звернулося до суду за дозволом на арешт 32 інтернет-доменів, які, за його словами, були частиною зусиль росії з іноземного впливу.
RT припинив свою діяльність у Сполучених Штатах після того, як основні телевізійні дистриб'ютори відмовилися від нього після вторгнення росії в Україну.
Російська депутатка Марія Бутіна заявила, що для москви не має значення, хто переможе на виборах 5 листопада — республіканець Дональд Трамп чи демократка Камала Гарріс.
«Єдиний переможець виборів у США — це приватний військово-промисловий комплекс США», — сказала Бутіна, яка провела 15 місяців у американській в'язниці за те, що діяла як незареєстрований російський агент.
Двох співробітників RT, Костянтина Калашникова і Олену Афанасьєву, звинувачують у змові з метою порушення американських законів про відмивання грошей та іноземних агентів. Обидва перебувають в росії і залишаються на волі, заявили американські чиновники.
Влада заявила, що співробітники RT працювали з двома іноземними громадянами в США, які створили компанію, що наймала відомих консервативних коментаторів для регулярного розміщення відео на такі теми, як імміграція та політика США.
Хоча компанія не названа в обвинувальному висновку, деталі, надані в судових матеріалах, збігаються з компанією Tenet Media, що базується в Нешвіллі, яка менш ніж за рік розмістила на YouTube майже 2000 відео.
Наведений в обвинувальному висновку опис «мережі гетеродоксальних коментаторів, які зосереджуються на західних політичних і культурних питаннях», збігається з власним рекламним формулюванням компанії «Тенет» на її веб-сайті. Крім того, дата реєстрації Tenet 19 лютого 2022 року подана до Секретаря штату Теннессі.
Згідно з обвинувальним актом, компанія заплатила $8,7 млн продюсерським компаніям трьох онлайн-зірок, яких вона найняла. Засновники компанії також отримали понад $760 тис.
Коментатори, які не були названі в обвинувальному висновку, не знали, що їм платить RT, заявили в Міністерстві юстиції.
В одному з випадків, як ідеться в обвинувальному висновку, Афанасьєва попросила компанію випустити відео, в якому звинуватила б Україну і США в масовому розстрілі у московському музичному закладі, хоча відповідальність за нього взяла на себе «Ісламська держава», повідомили в Мін'юсті.
Бенні Джонсон, один з коментаторів, який працював з Tenet, сказав у своїй заяві, що він стурбований обвинувальним висновком, і сказав, що він «ясно дає зрозуміти, що я та інші впливові особи стали жертвами цієї передбачуваної схеми».
Тім Пул, інший коментатор, також заявив, що він та інші впливові особи «були обмануті і є жертвами». Він сказав, що ніхто інший не мав редакційного контролю над його трансляціями.
Міністерство юстиції не висунуло керівництву Tenet звинувачень у правопорушеннях. Однак стверджує, що компанія не розкрила інформацію про те, що її фінансує RT, а її керівники ніколи не реєструвалися в Міністерстві юстиції як агенти іноземного уряду.
Міністерство юстиції раніше попереджало, що росія залишається загрозою на виборах і, схоже, віддає перевагу Трампу, а не Гарріс.
Розвідка США встановила, що москва намагалася допомогти Трампу в 2016 році, коли він переміг демократку Гілларі Клінтон, і в 2020 році, коли він програв демократу Джо Байдену. Москва заперечувала ці звинувачення.
Після оголошення звинувачень Трамп написав у соціальних мережах, що Міністерство юстиції працювало над тим, щоб перемогти його на виборах.
У рф заявили, що вживатимуть заходів у відповідь проти американських ЗМІ у зв'язку зі звинуваченнями США проти керівників російських ЗМІ та державного мовника RT.
Міністерство закордонних справ росії заявило, що дії США є частиною плану, спрямованого на витіснення будь-яких інакомислячих з глобального медіапростору і розпалювання страху серед американських виборців перед росією як міфічним зовнішнім ворогом.
Речниця російського МЗС захарова вдалася до вже звичних погроз усіма можливими карами для американських медійників.
«Коли влада вдається до таких примітивних способів впливу на своїх виборців, це занепад «ліберальних демократій. Реакція буде. Попереджаємо, що спроби видворення російських журналістів з території США, створення неприйнятних умов для їх роботи або будь-які інші форми перешкоджання їх діяльності, в тому числі з використанням візового інструментарію, стануть підставою для вжиття симетричних і/або асиметричних заходів у відповідь проти американських ЗМІ», — заявила речниця мзс рф марія захарова.
Базована у Франції організація «Репортери без кордонів» у своєму моніторингу свободи преси ставить росію на 162-ге місце зі 180 країн, відкривши нову вкладку, ставить Сполучені Штати на 55-те місце. Норвегія посіла перше місце, а Еритрея — останнє.