Facebook Pixel

США звільнили п’ятьох своїх громадян з іранського полону за $6 млрд — Reuters

Сіамак Намазі та Морад Тахбаз, яких було звільнено під час угоди про обмін ув’язненими між США та Іраном, прибувають до міжнародного аеропорту Дохи, Катар, 18 вересня 2023 року

Сіамак Намазі та Морад Тахбаз, яких було звільнено під час угоди про обмін ув’язненими між США та Іраном, прибувають до міжнародного аеропорту Дохи, Катар, 18 вересня 2023 року

QuoteЛітак з п'ятьма американцями, звільненими з іранського полону, вилетів з Дохи в понеділок у рамках обміну полоненими. Про це повідомляє Reuters. «Сьогодні п’ятеро невинних американців, які були ув’язнені в Ірані, нарешті повертаються додому», — сказав президент США Джо Байден.

Білий дім підтвердив, що літак, на борту якого перебувають п’ятеро колишніх в’язнів разом із двома членами сімей, прямує до Сполучених Штатів, де американські військові мають запропонувати їм медичну допомогу, поки вони адаптуються до свободи.

Окремо державне телебачення Ірану Press TV повідомило, що п’ятьох іранців, утримуваних Сполученими Штатами та звинувачених у скоєнні злочинів, було звільнено, маючи на увазі, що їх помилували і що двоє з них приземлилися в Тегерані.

Quote«Це була суто гуманітарна акція. Це, безумовно, може стати кроком, на основі якого в майбутньому можна буде вжити інших гуманітарних заходів», — заявив президент Ірану Ебрагім Раїсі після прибуття до Нью-Йорка на щорічну Генеральну асамблею ООН.

Залишається незрозумілим, чи може обмін принести прогрес у питаннях, які розділяють дві нації, включаючи ядерну програму Ірану, підтримку регіональних шиїтських збройних формувань, присутність американських військ у Перській затоці та санкції США щодо Ірану.

Відносини між Сполученими Штатами та Іраном були особливо напруженими після того, як колишній президент США Дональд Трамп у 2018 році відмовився від угоди щодо обмеження ядерної програми Ірану та відновив санкції США.

Вашингтон підозрює, що програма може бути спрямована на розробку ядерної зброї, яка може загрожувати Ізраїлю або союзникам США у Перській затоці.

Державний секретар США Ентоні Блінкен залишив відкритими двері для дипломатії щодо ядерного питання, яке він назвав «першочерговим питанням, яке викликає занепокоєння», але припустив, що нічого неминучого немає.

Quote«На даний момент ми не займаємося цим, але ми побачимо в майбутньому, чи будуть можливості», — сказав він журналістам у Нью-Йорку.

Американські аналітики висловили скептицизм щодо того, що незабаром буде досягнутий прогрес у ядерних чи інших питаннях.

Quote«Обмін полоненими, ймовірно, відкриває шлях для додаткової дипломатії навколо ядерної програми цієї осені, хоча перспектива фактичного досягнення угоди дуже віддалена», — сказав представник Вашингтонського інституту близькосхідної політики Генрі Ром.


Свіжі санкції

На знак того, що демократ Байден хоче виглядати жорстким щодо Ірану і може різко критикувати республіканців, він оголосив про нові санкції США проти колишнього президента Ірану Махмуда Ахмадінежада та його міністерства розвідки за «причетність до незаконних затримань».

Quote«Ми продовжуватимемо стягувати з Ірану кошти за їхні провокаційні дії в регіоні», — сказав він у заяві, в якій подякував урядам Катару, Оману, Швейцарії та Південної Кореї за допомогу в забезпеченні звільнення.

Катар був посередником у непрямих американсько-іранських переговорах щодо затриманих, тоді як Швейцарія, яка представляє інтереси США в Тегерані, оскільки Сполучені Штати та Іран не мають дипломатичних відносин, допомогла з переказом коштів з Південної Кореї до Катару.

Літак, надісланий Катаром, вивіз п'ятьох громадян США та двох їхніх родичів з Тегерана після того, як обидві сторони отримали підтвердження, що $6 млрд було переведено з Південної Кореї на рахунки Катару.

Голова комітету Палати представників із закордонних справ республіканець Майкл МакКол заявив, що переказ $6 млрд, ймовірно, призведе до нових затримань громадян США Іраном.

Quote«Я дуже стурбований тим, що ця угода про захоплення заручників на 6 мільярдів доларів стимулює захоплення заручників у майбутньому. Немає сумнівів, що ця угода вивільнить кошти для зловмисної діяльності Ірану», — наголосив МакКол.

Помічники Байдена стверджують, що гроші належать Ірану та перераховуються з закритих рахунків Південної Кореї на обмежені рахунки Катару, де їх можна витрачати лише на їжу, ліки та інші гуманітарні товари під наглядом США.

Одного з п'яти звільнених американців утримували близько восьми років за звинуваченнями, які Вашингтон відкидав як безпідставні.

Після кількох місяців переговорів у Катарі ця угода усуває головне подразнення між США, які називають Тегеран спонсором тероризму, та Іраном, який називає Вашингтон «Великим Сатаною».

Серед звільнених подвійних громадян США – 51-річний Сіамак Намазі та 59-річний Емад Шаркі, обидва бізнесмени, а також 67-річний Морад Тахбаз, еколог, який також має британське громадянство.

Особи четвертого і п'ятого громадян США не розкриваються на їхнє прохання через їхнє бажання зберегти приватність.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉