США наполягають на тому, щоб Україна зберегла свою армію
США вимагатимуть від росії визнати право України на розвиток власної, адекватно оснащеної армії та оборонної промисловості в рамках мирної угоди, відкидаючи наполягання росії на значній демілітаризації країни як умові припинення війни. Про це пише Bloomberg.
Посол США Стів Віткофф поїде до росії, щоб обговорити це питання з президентом путіним, повідомляють анонімні джерела видання.
Це сигнал про те, що адміністрація президента Дональда Трампа у намаганнях припинити війну шукає певних поступок від кремля, а також від України. Досі критики розглядали пропозиції США як такі, що нахилені в бік росії, зокрема наполягання адміністрації Трампа на тому, щоб Україна відмовилася від своїх прагнень приєднатися до НАТО.
Погодження на збереження Києвом своїх збройних сил, як того вимагають Україна та її європейські союзники, означатиме, що путіну доведеться відмовитися від оголошеної ним мети «демілітаризації» країни — однієї з головних заявлених цілей його війни. Результат з цього питання може залежати від готовності росії дозволити Україні самостійно визначати чисельність своїх майбутніх сил.
У рамках проєкту угоди, який обговорювався протягом кількох тижнів після того, як рф розпочала повномасштабне вторгнення у 2022 році, уряд путіна запропонував встановити жорсткі обмеження на майбутню чисельність української армії, що, на думку критиків, зробило б Україну безпорадною перед обличчям майбутніх загроз. Ці пропозиції призвели б до скорочення чисельності української армії більш ніж наполовину. Кількість танків, артилерії та ракетних установок також була б скорочена.
Адміністрація Трампа також хоче, щоб рф повернула Україні Запорізьку АЕС, яку вона захопила на початку свого повномасштабного вторгнення. За словами співрозмовників, об'єкт перейде під контроль США, щоб управляти енергією для обох сторін. Вони додали, що деталі планів ще не завершені і можуть змінитися.
Представник адміністрації заявив, що звернення Віткоффа до путіна є частиною зусиль Трампа, спрямованих на досягнення миру, відхід від минулих невдалих стратегій і припинення війни.
У четвер Трамп заявив, що він «чинить сильний тиск на обидві» сторони у війні. Він сказав, що вважає, що путін «хоче укласти угоду. Ми дізнаємося про це дуже скоро».
«Припинення війни, припинення захоплення цілої країни — досить велика поступка», — сказав Трамп, відповідаючи на запитання, які поступки запропонувала росія.
Міністр закордонних справ росії сергій лавров, в інтерв'ю CBS News сказав, що є «кілька ознак того, що ми рухаємося в правильному напрямку» до угоди — хоча і визнав, що росія все ще бачить питання, які потребують переговорів.
«У заяві президента згадується про угоду, і ми готові до угоди, але є ще деякі конкретні моменти — елементи цієї угоди, які потребують доопрацювання», — сказав лавров.
Окрім дозволу Україні утримувати свої війська, США хочуть забезпечити прохід над Дніпром і повернення окупованих росією земель у Харківській області. Путін вимагає визнання всієї Луганської, Запорізької, Донецької та Херсонської областей, не дивлячись на те, що йому не вдалося повністю окупувати їх.
Росія продовжує бомбити українські міста, попри те, що переговори тривають, і наполягає на тому, що вона готова до миру. Минулої ночі рф завдала найбільшого авіаудару в цьому році по Україні, націленого на Київ, внаслідок якого загинуло щонайменше 12 осіб.
Це змусило президента України Володимира Зеленського перервати візит до Південної Африки в четвер.
«Ми не можемо говорити про червоні лінії без безумовного припинення вогню», — заявив журналістам Зеленський перед від'їздом.