Facebook Pixel

Скільки українських бізнесів досі пов’язані з росією

Згідно з результатами «Експрес-аналізу» YouControl, 40 094 українські компанії та 836 ФОПів, що володіють бізнесом в Росії або перенесли свої реєстрації під час війни, мають непрямий зв'язок з рф. Аналітики R&D центру дослідили дані Єдиного державного реєстру юридичних осіб Росії і виявили, що в структурі власності російських компаній є українські фізичні та юридичні особи. Крім того, 519 українських компаній, які були перереєстровані в рф, мають зв'язки з 185 фінансово-промисловими групами в системі YouControl.

На початку повномасштабного вторгнення аналітики YouControl створили найбільш детальний список українських компаній, які мають зв'язки з країнами-агресорами, і внесли цю інформацію до системи. Станом на березень 2022 року було виявлено понад 20 тисяч компаній, власники, засновники або кінцеві бенефіціари яких є або були громадянами чи резидентами рф або Білорусі. Пошук токсичних зв'язків постійно поглиблюється та розширюється. Якщо спочатку використовувалося лише 5 факторів, то тепер їх 15 у модулі «Експрес-аналіз».

На листопад 2024 року в системі позначено понад 40 тисяч українських компаній, що мають бізнес у рф та здійснили перереєстрацію своїх підприємств. Серед фізичних осіб-підприємців — 836.

Після анексії Криму та окупації Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей десятки тисяч компаній були внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб рф (ЕГРЮЛ). Для ідентифікації таких підприємств в аналітичну систему додано фактор «Експрес-аналіз», який вказує на те, що компанія перереєстрована на тимчасово окупованій території рф.

На листопад 2024 року фахівці YouControl зафіксували майже 35 тисяч юридичних осіб, зареєстрованих у тимчасово окупованих регіонах. Більше половини з них (16 188) зареєстровані в Криму, 30% (10 765) — у Донецькій області. Ще 3 197 компаній мають реєстрацію в Луганській області. Близько 7% (2355) підприємств розміщені в Запорізькій області, а замкнула п’ятірку лідерів — Херсонська область з 1332 компаніями. Як приклад, ТОВ «БЕРДЯНСЬКИЙ ЗАВОД СІЛЬГОСПТЕХНІКИ», що зареєстроване в тимчасово окупованому Бердянську, наприкінці 2022 року перереєструвалося в Росії, зберігши ідентичну назву, місце реєстрації, керівника та учасників. Згідно з матеріалом «Центру журналістських розслідувань», компанія бере активну участь у ремонті техніки ворога та виробництві дронів для російської армії.

15% компаній (5260), що були перереєстровані на територіях, тимчасово окупованих рф, здебільшого займаються наданням «Інших послуг», серед яких: інша професійна, наукова та технічна діяльність, ветеринарія, адміністративне та допоміжне обслуговування, а також державне управління та оборона. В секторі «Операції з нерухомістю» зареєстровано 4630 юридичних осіб. Значну частину складають також підприємства агропромислового комплексу (3999) та будівельні компанії (2307). До російського реєстру потрапили 2580 освітніх установ та 2357 громадських і релігійних організацій з тимчасово окупованих територій України.

519 українських компаній, що перереєстровані відповідно до законодавства країни-агресора, мають зв'язки з 185 фінансово-промисловими групами (ФПГ) в системі YouControl. Одне ФПГ може включати кілька таких компаній, водночас одна компанія може бути пов'язана з кількома ФПГ. Найбільше таких компаній (32) серед усіх ФПГ в системі належать «Групі родини Лебедєвих». Ця фінансово-промислова група перебуває під контролем ексміністра оборони України Павла Лебедєва та Альони Лебедєвої, яка, згідно з інформацією NV від 12.07.2022, є його донькою і «співпрацювала з російською федерацією». Прокуратура заарештувала активи машинобудівного холдингу, що належить дочці колишнього міністра оборони. Санкції проти Павла Лебедєва були введені у жовтні 2022 року, а щодо його доньки — у травні 2023 року.

«Близнята» компаній на росії

У серпні цього року до системи був доданий новий фактор, що свідчить про зв'язок з країною-агресором. Це стосується ситуацій, коли на тимчасово окупованих територіях України є аналогічна юридична особа, зареєстрована за російським законодавством. Цей фактор вказує на те, що в росії існує юридична особа, яка є своєрідним «клонуванням» української компанії, з огляду на збіг певних критеріїв (назва, адреса реєстрації, ПІБ керівника та учасників, дата реєстрації). Водночас в реєстраційних даних російського ЄДРЮО немає інформації про перереєстрацію цієї особи. Загалом нам вдалося ідентифікувати понад 1200 таких компаній.

Українське підприємство ТОВ «САДИ ХЕРСОНЩИНИ» має свого російського аналога — ООО «САДЫ ХЕРСОНЩИНЫ». ТОВ «КАРДІНАЛ 2021», що базується в тимчасово окупованому Мелітополі, має російське відображення у вигляді ООО «КАРДИНАЛ 2021». Приблизно 15% цих компаній працюють у торговій галузі, ще 10% — в агропромисловому комплексі.

Посадовці та опосередковані російські зв’язки

Можливо, українська компанія або її учасники чи кінцеві бенефіціари є частиною юридичної особи, зареєстрованої в росії, що вказує на потенційний зв’язок між українськими підприємствами, їхніми посадовими особами, учасниками або бенефіціарами з російськими юрособами. Фахівці YouControl в Україні виявили понад 4000 компаній, для яких спрацьовує цей індикатор. Він може бути актуальним або історичним. Історичний індикатор вказує на дату, коли такий зв’язок мав місце. Загальна кількість українських компаній, що мали історичні зв’язки з російськими юрособами, становить 957. Перехід з «актуального» на «історичний» зазвичай відбувається через зміни в складі учасників компаній, а також через припинення діяльності пов’язаних російських юросіб. Наприклад, АТ «ІНТЕРПАЙП ДНІПРОВТОРМЕТ», бенефіціаром якого є екснародний депутат України, зять другого президента України Леоніда Кучми Віктор Пінчук, також є учасником російської компанії ООО «ЛУГАНСКИЙ КОМБИНАТ ВТОРМЕТ».

Найбільша кількість компаній, у яких спрацював цей фактор, зареєстрована у Києві (997), Донецькій (744) та Харківській (344) області.

«Російська гідра» і ФОПи

Нещодавно в систему YouControl було додано новий фактор для фізичних осіб-підприємців. Це означає, що, ймовірно, фізична особа-підприємець, зареєстрована відповідно до українського законодавства, є також учасником юридичної особи, зареєстрованої в РФ. Цей фактор може бути актуальним або історичним. Наразі він відображений у досьє 836 українських ФОПів, з яких 686 є діючими. Ключова особа «Групи родини Юткіних», Вячеслав Юткін, зареєстрований як фізична особа-підприємець з квітня 2021 року. Людина з таким самим ПІБ є учасником двох російських компаній: ООО «АПАРТ-ОТЕЛЬ «ТАВРИЧЕСКИЙ» та ООО «МОРСКОЙ». Обидві компанії зареєстровані на території тимчасово окупованого Криму за російським законодавством. В Україні Вячеслав Юткін є співвласником заміських комплексів «Дачний готель Глібівка» та «Джинтама-Бриз». У грудні 2023 року він потрапив під санкції РНБО.

Подякувати 🎉